• Publicitate

PRETURI mincare Canada. BUGET.

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: PRETURI mincare Canada. BUGET.

Mesajde picoca » 24 Mai 2016, 10:30

SteaDeMare scrie:Picoca. Tu u de traiesti frate ?!

Uite eu sunt de ceva vreme la Montréal si am abservat urmatoarele :

1. Poti lucra / trai in Canada si fara sa ai PRezident, sau orice alt act valabil !!! ( desigur pe job uri de cacao / fara vreo asigurare / fara vre un viitor / imbogatind pe jmecheri sau mafioti )

2. Din surse sigure te anunt ca acest lucru e valabil si pentru State !

si ma refer la corectitudine / seriozitatea angajatilor / promptitudine / amabilitate / etc /etc ) si ma refer la mai toate sferele de activitate cu care poti intra in contact : guvern / spitale / magazine / etc / erc !

Pai nu iau toata lista, doar primul punct.
Ai spuc ca lucrezi in domeniul alimentatiei publice. Poti sa spui cum face angajatorul ala ca trebuie sa fie cu analizele medicale ale angajatilor la zi ? Pentru orice prise de sang ti se cere cartea soleil, chiar si la farmacie, daca ai vreo reteta de la un medic darnic si generos nu poti sa ridici medicamentul. Poate cartea soleil se da si fara rezident card, mai nou si poate ai dreptate. Imigranti fara acte vad destui, mai ales vara, totusi au contract de munca, sunt mexicani care lucreaza in agricultura in pozitia culcat pe burta. Cred ca sunt tare fericiti, asa cum zici, sambata inchiriaza fermierul un autobuz si ii duce la maxi, duminica e plin de balta de ei la pescuit. Neavand acte ar trebui sa-i doara la basca de reglementarile de pescuit, dar totusi sunt corecti si se feresc sa vina in contradictie cu legile ca sa poata beneficia de contract si in anul urmator.

Hai te rog zi cu sanepidul cum faci ? ( nu personal, asa in general daca nu ai acte)
Cum intri in contact cu guvernul, spitale etc, daca nu ai acte ?
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde alex2016 » 24 Mai 2016, 16:15

picoca scrie:

Hai te rog zi cu sanepidul cum faci ? ( nu personal, asa in general daca nu ai acte)

Da mah...a zii cum faci?

Serios!

Pe naiba!
alex2016
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde capsunar » 25 Mai 2016, 06:26

Nu vad nici o problema. Copchilu meu a lucrat in industra alimentara vara trecuta, a trebuit doar sa-si faca un shot de hepatita care l-au platit ei. Nici analizele simple nu sant asa de scumpe.
Ce nevoie ai de guvern, spital etc daca esti tanar si voinic. Daca te duci la un walking clinc si esti turist platesti.
Sant convins ca sant portite de care profita angajatorii lacomi.
Atat timp cat e plin de capsunari si constructori fara acte legale, faptul ca eu nu stiu si nu zice la TV nu insemna ca nu sant.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde capsunar » 25 Mai 2016, 07:05

picoca scrie:Pentru orice prise de sang ti se cere cartea soleil, chiar si la farmacie, daca ai vreo reteta de la un medic darnic si generos nu poti sa ridici medicamentul.

Nu ai nevoie card daca platesti tu.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Sly » 25 Mai 2016, 08:19

alex2016 scrie:

Da mah...a zii cum faci?

Serios!

Pe naiba!

Google is your friend,cam asa faci iar daca vrei sa stii mai multe....google
Dupa cum spun si gaborii,pentru fiecare caz prins exista altele 100 care inca nu au fost descoperite asa ca ,se pare ca se poate.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde picoca » 25 Mai 2016, 20:03

Aveti dreptate, ma duc sa desfac barbecuiu sa iau niste cenusa sa-mi pun in cap.
Am inceput sa uit, varsta e de vina, dar imi amintesc perfect ca am cunoscut o persoana, matura, single, fara copii la care venea tatal in vizita din Ro, cu viza de turist,
normal. Cum copilul era mare si la treaba lui, iar tatal tanar si in putere, omul lucra ca ospatar in timpul sejurului. E clar ca fara nici un act, fix in alimentatie publica si era cel mai solicitat la sfarsituri de saptamana cand se faceau petreceri, botezuri , cumetrii etc.
Deci se poate, e drept ca vizita dura doua trei luni, chirie nu platea si toata lumea era fericita. Vizitele erau anuale si treaba se repeta.
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec