• Publicitate

D2 depus in 2016

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: D2 depus in 2016

Mesajde canin » 06 Dec 2017, 06:26

Holger ce vrei sa spui prin "ca ai pierdut tot" .... eu din cate stiu poti reface analizele mediale si relua treaba/presupune bineinteles alti timpi de asteptare si alti bani pe medicale (nu stiu exact care e procedura, ca nu am intrat in amanunte pana acum!)
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Publicitate

Mesajde vicez » 06 Dec 2017, 06:45

Salut,

Multumesc pentru raspunsuri. Am trimis si un mail la ambasada de la bucuresti, desi cred ca sunt slabe sanse sa raspunda. Cred ca asa o sa procedez, o sa dau o fuga ca sa activez PR-ul apoi ma intorc si mai vad eu ce fac. Momentan astept un raspuns de la ambasada. Daca ar fi doar vorba de analizele medicale, le pot reface.
vicez
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Cutarescu » 06 Dec 2017, 11:12

vicez scrie:Salut,

Multumesc pentru raspunsuri. Am trimis si un mail la ambasada de la bucuresti, desi cred ca sunt slabe sanse sa raspunda. Cred ca asa o sa procedez, o sa dau o fuga ca sa activez PR-ul apoi ma intorc si mai vad eu ce fac. Momentan astept un raspuns de la ambasada. Daca ar fi doar vorba de analizele medicale, le pot reface.

cand ai primit vestea de la ei? azi / ieri? ai d2-ul depus prin martie /aprilie 2016? si mie imi expira medicalele in aprilie 2018, deci ma astept sa-mi vina o veste prin ianuarie, apoi sa intru in Canada in 90 zile. again, sa-i f..a reniii!
DCS - Sep11
ACC/OUV - Feb12
TEFAQ/IELTS - Ian13
CSQ - Aug16
D2 - Nov16
AM - Apr17
PRFP - Oct17
Cutarescu
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde capsunar » 06 Dec 2017, 11:27

Cand am ajuns in Ca ( e drept demult ) am avut o luna si ceva sa aterizez in Ca ca altfel ar fi expirat medicalele. Am fost la ambasada in persoana, am cerut prelungure, mi s-a raspuns sorry there is nothing we can do, good luck. Am reusit sa ajung in Ca in cca 20 zile si acum imi amintesc gustul amar.
Mi s-a parut o bataie de joc crunta la adresa mea si familiei. Daca nu primeam hartoaga nu as mai fi refacut medicalele dar cu ocazia respectiva am cunoscut persoane care isi refacusera si medicalele. E drept singurele optiuni pe vremea aia erau Au, Nz si Ca iar apartamentul il vandusem cam cu 6 luni inainte.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde vicez » 06 Dec 2017, 13:00

Salut,

Am primit un raspuns de la ambasada cum ca ar trebui sa ma duc sa-mi activez PR cardul apoi ma pot intoarce fara probleme(desi mi se pare un mare bullshit cu bani frecati pe avion etc). Actele le am depuse de prin iunie 2016 direct la Ottawa(tin sa precizez ca am mai fost in Canada unde am lucrat 3 ani cu contract) doar ca procedura de emigrare a fost ca pentru toata lumea(singurul avantaj cred ca nu am mai avut interviu). Medicalele le-am facut anul trecut in februarie, deci imi expira si pe 24 feb 2018 ar trebui sa fiu in Canada sa-mi activeze PR-ul.
vicez
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Cutarescu » 06 Dec 2017, 13:09

Am primit un raspuns de la ambasada cum ca ar trebui sa ma duc sa-mi activez PR cardul apoi ma pot intoarce fara probleme(desi mi se pare un mare bullshit cu bani frecati pe avion etc). Actele le am depuse de prin iunie 2016 direct la Ottawa(tin sa precizez ca am mai fost in Canada unde am lucrat 3 ani cu contract) doar ca procedura de emigrare a fost ca pentru toata lumea(singurul avantaj cred ca nu am mai avut interviu). Medicalele le-am facut anul trecut in februarie, deci imi expira si pe 24 feb 2018 ar trebui sa fiu in Canada sa-mi activeze PR-ul.

merci de raspuns, chiar ca-s nesimtiti, te pun asa sa mergi din scurt.
DCS - Sep11
ACC/OUV - Feb12
TEFAQ/IELTS - Ian13
CSQ - Aug16
D2 - Nov16
AM - Apr17
PRFP - Oct17
Cutarescu

I s-a multumit: 1 data