• Publicitate

D2 depus in 2016

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: D2 depus in 2016

Mesajde jean » 08 Dec 2017, 08:17

vicez scrie:Salutari,

Revin cu o intrebare catre cei care au trecut prin tot procesul. Eu ar trebui sa ajung in februarie in Canada pentru a activa residenta permanenta, dupa care as dori sa ma intorc in Romania. Stiti cumva care este procedura pentru activare ? Adica, din informatiile lor se spune ca pe aeroport residenta imi va fi activata de catrre un granicer. Voi fi nevoit sa mai stau pe teritoriul Canadei ? Eu as dori sa ma intorc in maxim o saptamana inapoi. Multumesc !

Se activeaza rezidenta permanenta pe aeroport dar nu ai inca Cardul care dovedeste asta. O varianta at fi sa mai stai 1-2 saptamani pana vei primi prin posta cardul la o adresa ce o declare pe aeroport, iar a doua varianta sa aranjezi cu cineva sa il primeasca apoi ti-l trimita prin posta in Romania.
Nu poti intra data viitoare in Canada fara cardul de rezidenta. Atentie ca residentii permanenti nu pot intra in Canada cu viza ETA.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Publicitate

Mesajde vicez » 08 Dec 2017, 08:36

Salut,

Asta nu este problema cu primirea cardului, doar ca nu am inteles faza cu "eta". Adica daca esti rezident permanent iti mai trebuie alta viza ? sau cum ?
vicez
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde canin » 08 Dec 2017, 08:49

vicez scrie:Salutari,

Revin cu o intrebare catre cei care au trecut prin tot procesul. Eu ar trebui sa ajung in februarie in Canada pentru a activa residenta permanenta, dupa care as dori sa ma intorc in Romania. Stiti cumva care este procedura pentru activare ? Adica, din informatiile lor se spune ca pe aeroport residenta imi va fi activata de catrre un granicer. Voi fi nevoit sa mai stau pe teritoriul Canadei ? Eu as dori sa ma intorc in maxim o saptamana inapoi. Multumesc !

desi eu nu am trecut prin tot procesul incerc sa inteleg totodata fenomenul (imi este si mie de ajutor)

1 Aterizezi cu COPR (intri cu auto sau altceva printr-un punct de acces in Canada) si un ofiter de imigratie iti semneaza si iti dateaza COPR, eu inteleg ca la acest moment intervine activarea de care spui tu ... https://www.Canada.ca/en/immigration-re ... -copr.html (Jean nu greseste dar nu are up-date ... cardul vine ceva mai tarziu acum prin posta ... dureaza chiar si mai multe luni!)

2 Cardul PR vine ulterior prin posta (la adresa pe care o comunici cand aterizezi ....sau daca nu ai asa ceva la acel moment ...la adresa notificata ulterior aterizarii http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre ... 054&top=10

3 In lipsa cardului PR, daca vrei sa calatoresti este necesar sa ai permanent resident travel document (PRTD) https://www.Canada.ca/en/immigration-re ... tatus.html ... cred ca ai obligatia de a obtine acest document pentru a reintra in Canada (cand te prezinti la avion in RO !!) (http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre ... =64&top=10 )! si pentru a obtine PRTD trebuie sa aplici distinct https://www.Canada.ca/en/immigration-re ... ument.html
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 114 ori

Mesajde jean » 08 Dec 2017, 09:15

vicez scrie:Salut,

Asta nu este problema cu primirea cardului, doar ca nu am inteles faza cu "eta". Adica daca esti rezident permanent iti mai trebuie alta viza ? sau cum ?

ETA (Electronic Travel Authorization) este o viza electronica pentru care se aplica online si este obligatorie pentru toti cetatenii straini care intra in Canada cu avionul, exceptand cetatenii US. Rezidentii permanenti nu poat aplica pentru ETA. Tu fiind in baza de date ca rezident permanent nu poti aplica pentru ETA ca sa poti intra in Canada cu pasaportul romanesc. Ca sa intri in Canada iti va trebui pasaportul romansesc si cardul de rezident.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde vicez » 08 Dec 2017, 09:17

Salut,

Am inteles acum, obtinerea cardului nu este o problema, am de la cine sa il primesc apoi in Romania. Multumesc pentru clarificari .
vicez
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Motorola90 » 08 Dec 2017, 15:03

Va doresc tuturor ca sa obtineti viza inainte de a trecere valabilitatea medicalelor, si sa nu mai fiti nevoiti suplimentar sa intrati apoi sa iesiti din Canada.
TEFAQ - 03.14
MPQ depus - 16.08.16
D1 cerut - 01.08.17
D.1 ajuns - 13.09.17
IR - 31.10.17
Motorola90
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 5 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec