• Publicitate

Mobila pentru proaspat veniti in zona Montreal. Eu plec!

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Mobila pentru proaspat veniti in zona Montreal. Eu plec!

Mesajde cpitis » 10 Apr 2017, 17:32

iulllian scrie:anul trecut am dat start topicului: Zbor in Canada in 2016 - viewtopic.php?f=2&t=304138
erau cred vreo 25-30 de persoane care erau pe lista de zbor, din care vreo 3-4 au dorit sa se intoarca - 15-20%

Azi m-am intalnit la o bere after work cu un tip care a venit acum 6 luni si deja....gata, se pregateste de zbor. Dar ce e funny e ca a zis ca mai intai trece pe la banca, face un credit de 4-5.000 $ ca sa-si recupereze niste costuri si-si ia zborul....cica pentru suma asta n-o sa-l caute prin RO si daca-l gasesc, isi trece apartamentul pe numele maica-sii.... Eu am ramas masca si i-am zis ca nu-i cu toate tiglele pe casa, dar nu parea sa glumeasca...
Ar merita astia, nu zic nu....
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Mesajde DonTavo » 11 Apr 2017, 03:37

cpitis scrie:
iulllian scrie:anul trecut am dat start topicului: Zbor in Canada in 2016 - viewtopic.php?f=2&t=304138
erau cred vreo 25-30 de persoane care erau pe lista de zbor, din care vreo 3-4 au dorit sa se intoarca - 15-20%

Azi m-am intalnit la o bere after work cu un tip care a venit acum 6 luni si deja....gata, se pregateste de zbor. Dar ce e funny e ca a zis ca mai intai trece pe la banca, face un credit de 4-5.000 $ ca sa-si recupereze niste costuri si-si ia zborul....cica pentru suma asta n-o sa-l caute prin RO si daca-l gasesc, isi trece apartamentul pe numele maica-sii.... Eu am ramas masca si i-am zis ca nu-i cu toate tiglele pe casa, dar nu parea sa glumeasca...
Ar merita astia, nu zic nu....

Cand am plecat, ma gandeam sa fac la fel, dar am zis ca nu merita riscul.... Poate se trezeste peste cativa ani cu niste penalizari de il ustura c..u si plateste pana la pensie ;).
Relatarile astea ar trebui sa ridice niste semne de intrebare pentru cei care intentioneaza sa plece spre Canada, dar vad ca oamenii se incapataneaza in continuare. Imi pare sincer rau pentru ei
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Isostar » 11 Apr 2017, 07:17

Am auzit de cativa care au facut lucrul asta : au luat imprumut in Canada si au tulit-o in Romania. Unii chiar credite mai mari de 50k... Pana la urma, depinde de fiecare daca vrea sa aiba optiuni in viitor (dar daca te intorci in Ro dupa 6 luni, chiar ca nu ai absolut nici un viitor in CA, asa ca poti mai incerci cate ceva).

P.S. Nu sunt de acord cu asta, dar ii inteleg pe cei care vor actioneze asa.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde geomaticianu » 11 Apr 2017, 08:14

holger scrie:Cu toate astea, dativa timp, 6 luni/ 1 an este mult prea putin.

Trebuie sa fii visator sa astepti rezultate in primele luni,doar la capsuni merge asa.
Eu am zis de la inceput,pentru toti cei care vor sa vina in Canada,

Ori esti

1.ultra-bazat pe un domeniu universal,gen informatica(gasesti imediat de lucru)
sau
2.vii aici si faci o scoala(universitate sau macar un certificat,cegep,curs sau scoala pe meserii pe domeniul tau sau chiar total diferit)

Daca nu te incadrezi in aceste doua categorii mai bine stai acasa.

Eu toti cei pe care ii cunosc in Canada si au reusit se incadreaza in acest tipar.

Interesant ce le salta inima de bucurie frustratilor cand vad ca inca unul nu a reusit.Asta le da satisfactia ca cel putin esecul lor nu e singular.Realizarile altora ii inbolnavesc dar esecurile altora le panseaza ranile frustrarilor.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde capsunar » 11 Apr 2017, 09:41

Eu cunosc personal 2 cazuri care au dat tepe si am auzit de mai multe. Unul nu isi luase inca cetatenie, s-a carat reprejor, iar celalt e inca cetatean. Ironia sortii e ca cel care e cetatean a mai trecut prin Ca ca a vrut sa aplice ca sa dea faliment, da pana la urma a renuntat. Daca dadea faliment era perfect curat, putea sa se intoarca in Ca asa insa are niste datorii nesterse la niste banici.
Ca observatie as zice ca nu usor sa te imprumuti de sume mari negarantate mai ales cand esti nou in Ca si fara job, bancile nu sant chiar asa proaste.

In final as zice ca respectivii au furat bani de la banci care nu sant tocmai un exemplu de etica si respect fata de legi si cetatean.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde capsunar » 11 Apr 2017, 09:48

holger scrie:Eu nu am ajuns in CA, si nu pot sa stiu ce i acolo, dar totusi am emigrat deja o data, acum multi ani, si pot sa va zic ca in primi 3 ani tot m-am simtit "stranded", sensatia aia pe care o simtiti acum, o sa mai aveti de multe ori... si pt intotdeuna cand o sa va ganditi la prieteni vostri.
Cu toate astea, dativa timp, 6 luni/ 1 an este mult prea putin.

Chestiile care nu mi-au placut cand am venit acum mai bine de 15 ani nu s-au schimbat, doar situatia materiala a subsemnatului.
Un baiat destept se prinde cam in 3-6 luni cum e treaba, se uita cum si ce au facut altii cu acceasi pregatire si din aceeasi generatie lui si poate face niste extrapolari. Cu cat esti mai putin emotional si mai calculat cu atat iei decizii mai bune.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec