• Publicitate

Mobila pentru proaspat veniti in zona Montreal. Eu plec!

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Mobila pentru proaspat veniti in zona Montreal. Eu plec!

Mesajde kinghand » 11 Apr 2017, 10:22

cpitis scrie:
capsunar scrie:
cpitis scrie:Intr-adevar, poate fi vorba nu de ce n-a gasit ci mai degraba de ce a gasit. Iar daca traim in "La Belle Province" si suntem un pic sinceri cu noi,

Ha ha asta e tare. In BC astia zic in fecare zi ca BC e best place to live.. Unii o iau si in serios.
Daca treaba ar fi asa evidenta nu ar trebui sa insiste atat la Tembelizor. :lol: :lol:

Dupa cum spuneam nu cunosc realitatea din afara QC. Insa din ce am aobservat aici, astia nu se pricep la mare lucru... Se pricep insa foarte bine si fac cu succes 2 lucruri :

1.Sunt maestri in propaganda, PR, in a-si vinde imaginea de promissed land si
2.Se pricep al naibii de bine sa-si "educe" - eu zic dreseze - generatiile urmatoare.

Cu cat vor fi mai slabi pregatiti/consumeristi/docili cu atat le convine mai mult. Pe de alta parte, pattern ul asta se observa peste tot. Dar astia sunt tatici....

Eu am inteles asta inainte sa ajung acolo, intrebarea e daca ma ajuta asta cu ceva... :idea:
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Publicitate

Mesajde aaddyy2005 » 11 Apr 2017, 10:47

Nu te ajuta, cine are ceva de facut nu mai are timp de forumul asta. E si plat sa te apuci sa te contrezi cu unu si cu altul care are timp berechet, nu zic mai mult
Drum bun si sansa sa fie cu fiecare!
aaddyy2005

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde capsunar » 11 Apr 2017, 11:25

kinghand scrie: Eu am inteles asta inainte sa ajung acolo, intrebarea e daca ma ajuta asta cu ceva... :idea:

Asta depinde numai de capacitatea ta.
De ex daca o duci bine in Ro (prin bine inteleg in primii 30% ca venituri si avere sau clasa medie superioara) si vrei sa pleci ca e coada la adminsitratia financiara sau ca la Antenat 1/2/3 zice "La noi ca la nimeni" de 5 ori pe zi as zice sa te gandesti bine.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde kinghand » 11 Apr 2017, 11:46

capsunar scrie:
kinghand scrie: Eu am inteles asta inainte sa ajung acolo, intrebarea e daca ma ajuta asta cu ceva... :idea:

Asta depinde numai de capacitatea ta.
De ex daca o duci bine in Ro (prin bine inteleg in primii 30% ca venituri si avere sau clasa medie superioara) si vrei sa pleci ca e coada la adminsitratia financiara sau ca la Antenat 1/2/3 zice "La noi ca la nimeni" de 5 ori pe zi as zice sa te gandesti bine.

nu o duc chiar asa bine pe cat s-ar crede, dar nu ma plang (ca nu rezolv nimic :D) si da e adevarat ca la capitolul imagine Romania isi face permanent rau, punand in evidenta numai si numai aspectele negative, accentuandu-le in toate nuantele de gri posibile, in contrast cu Canada (care e cea mai buna tara din lume, nu-i asa :D ), realitatea romaneasca din teren nu-i asa prapastioasa cum o creioneaza mediile de informare....

n-am timp sa scriu romane, dar eu plec linistit fara sa urasc Romania si fara sa ridic in slavi Canada...
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde Superzen » 11 Apr 2017, 13:42

Adevarul este ca fiecare arde sa impartaseasca cate ceva sau sa dea cate un sfat atunci cand nu este vorba de el dar pana la urma era o postare cu titlul: "Mobila pentru proaspat veniti in zona Montreal. Eu plec!"
Superzen

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Tavi » 11 Apr 2017, 18:57

geomaticianu scrie:Eu am zis de la inceput,pentru toti cei care vor sa vina in Canada, Ori esti

1.ultra-bazat pe un domeniu universal,gen informatica(gasesti imediat de lucru)
sau
2.vii aici si faci o scoala(universitate sau macar un certificat,cegep,curs sau scoala pe meserii pe domeniul tau sau chiar total diferit)

Asa-i. Acum vreo zece ani gemea forumul de anunturi 'caut de munca, orice'. Si din 'orice' se putea plati o chirie, manca o mancare, cumpara o masina, etc. Acum ma gandesc ca e mai greu, 'orice' e platit cam la fel ($10-15/h) in timp ce cheltuielile minime au crescut considerabil. Canada din perspectiva celor cu venituri mici/medii e mai putin interesanta decat in trecut, as zice eu.

geomaticianu scrie:Daca nu te incadrezi in aceste doua categorii mai bine stai acasa.

Ar mai fi si varianta de a merge la 'muncit orice' in UE, ii stiu pe unii care in timp relativ scurt au reusit sa castige destul de bine dupa normele de acolo.

geomaticianu scrie:Eu toti cei pe care ii cunosc in Canada si au reusit se incadreaza in acest tipar.

Ecuatia e mai complexa, s-a mai tot scris. Depinde de varsta celor nou-veniti, de cunostintele de limba, de cat erau realmente de buni in RO la ceea ce faceau (de pilda cei veniti din corporatii din RO in general se descurca bine aici, indiferent daca sunt in IT sau nu), de cat sunt de dispusi sa 'investeasca' timp in noua societate, de cum percep realitatile de aici, samd.

P.S. E imbucurator ca se vor ridica vizele turistice pentru romani. Astfel vor putea sari intr-un avion si vizita, incat sa nu mai faca degeaba procesul de emigrare pentru ca ulterior sa se intoarca repejor fiindca nu le-au placut drumurile, magazinele, calitatea produselor, lipsa culturii, gustul mancarii, etc. etc. etc.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec