• Publicitate

Dosar I - Iunie 2016

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Dosar I - Iunie 2016

Mesajde incze eva » 02 Aug 2017, 15:06

Salut Canin,

Eu si sotul avem diploma de la Universitatea Politehnica din Timisoara, universitatea nu era in lista , respectiv facultatea de Constructii si Arhitectura, nu este in lista, specializarea conductori arhitecti, iar pentru mine si specializarea arhitect diplomat, de cand am absolvit noi facultatea a fost despartita in constructii separat si arhitectura separat, deci am sunat la fiecare, de la arhitectura am primit publicarea in monitorul oficial din anul in care a fost infiintata facultatea de arhitectura, de la constructii m-au directionat la rectoratul UPT. Rectoratul macar mi-a spus ca nu exista o asemena recunoastere oficiala a universitatii si se publica in fiecare an in MO o lista cu universitatile si facultatile lor si imi cauta...dar au intrat in vacanta, am cautat si eu MO pe internet din perioada in care eram la facultate dar e imposibil de gasit doar dupa niste cuvinte cheie....
mai am si o diploma mai veche de la Universitatea de Vest din Timisoara, iarasi nu este in lista universitatea, dar macar specializarea am gasit

de asemenea nici la sotul nu este in lista liceul, oricum mi se pare absurd sa mai ceara si recunoasterea liceului, odata ce ai facultate la care oricum nu poti ajunge fara liceu...
Problema e ca publicarea in MO nu e un act de la care pot sa le dau copie certificata conforma....
Presupun ca din moment ce nu exista un asemena act de recunoastere oficiala a institutiei si a specializarii emis de catre "autoritatea competenta in materie de educatie din Ro" , ar trebui sa imi dea cineva (ministerul invatamantului? sau rectoratul UPT respectiv UVT?) un document oficial ca nu exista asa ceva si sa le dau copie certificata conforma dupa aceasta?

multumesc mult pentru raspuns
la echivalarea diplomelor se cere asa ceva? sa incerc sa fac echivalarea si sa ii sun daca e ok?
Eva
CO-C1, CE-C1, EO-C1
IELTS 7.5
D1 16 AUG 2016
AR 17 AUG 2016
incze eva
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Mesajde canin » 02 Aug 2017, 23:10

Voi cauta si eu in Monitorul Oficial actele de infiintare (precum si cele privind splituirea celor doua facultati)....important este sa existe Monitorul....din cate stiu eu ....cei de acolo iti dau print la Monitorul Oficial (din orice an ar fi) si aplica ei o stampila (ma refer la Monitorul Oficial ca institutie)...apoi, acea copie certificata de ei poate fi legalizata la notar si tradusa autorizat (deci eu cred ca poti produce totusi o dovada a existentei facultatii de atunci, dar si a evolutiei cesteia).

lista de care vorbesti tu (cea de pe care verifica ei) este publica? (nu am cautat-o inca!)

In mod normal, cel putin una din institutii (dupa despartire) ar trebui sa aiba o arhiva si sa poata furniza informatii! Este posibil ca Ministerul Invatamantului sa poata emite o adeverinta din care sa reiasa evolutia UPT (aceasta adeverinta ar constitui o dovada forte dupa parerea mea) ...ca sa poata vedea canadezii de ce universitatea de atunci nu e in lista lor recenta! si pentru liceul sotului tot Ministerul Invatamantului ar trebui sa-ti dea o astfel de adeverinta/adresa, altfel nu stiu de unde ai putea obtine o explicatie oficiala!

eu mi-am facut evaluarea comparativa deja (mi-au cerut doar copii legalizate/conforme+traducerile).....am depus diplome de liceu+facultate (inclusiv matricola/releveu)+master (inclusiv matricola/releveu)....nu mi-au cerut nimic in plus, a durat fix o luna (am trimis cu posta, mi-au sosit hartiile acasa in RO cu posta)....daca te referi la echivalari (aici inca nu m-am bagat)
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde canin » 03 Aug 2017, 00:46

Ar mai fi o idee...esti inscrisa in ordinul arhitectilor din Romania? Daca da ...ai putea prezenta decizia de admitere/ar face o dovada a specializarii si a studiilor banuiesc! ...hai ca intre timp te-am gasit (IE Eleonora ?)...eu cred ca ar ajuta o adeverinta .....ceva de la ordin!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde canin » 03 Aug 2017, 01:47

Acreditarile la UPT (ti-am dat mai jos extrase din ce am gasit in Monitorul Oficial)

iunie 1997 - HG nr. 294 din 16 iunie 1997- MONITORUL OFICIAL nr. 130 din 25 iunie 1997
cu privire la funcţionarea instituţiilor de învăţământ superior, în conformitate cu prevederile Legii nr. 88/1993 privind acreditarea instituţiilor de învăţământ superior şi recunoaşterea diplomelor

45. UNIVERSITATEA "POLITEHNICA" DIN TIMIŞOARA

a) Specializări acreditate
Forma de învăţământ,
Profilul Specializarea durata
studiilor
-------------------------------------------------------------------------------
1 2 3
-------------------------------------------------------------------------------
ARHITECTURA * Arhitectura - zi, 6 ani
CHIMIE * Tehnologia substanţelor anorganice - zi, 5 ani
* Tehnologia substanţelor organice - zi, 5 ani
* Tehnologia compusilor macromoleculari - zi, 5 ani
* Ştiinţa şi ingineria materialelor oxidice - zi, 5 ani
CONSTRUCŢII * Construcţii civile, industriale şi agricole - zi, 5 ani
* Cai ferate, drumuri şi poduri - zi, 5 ani
* Inginerie civilă (în limbile engleza şi germană) - zi, 5 ani
* Construcţii hidrotehnice - zi, 5 ani
* Îmbunătăţiri funciare şi dezvoltare rurală - zi, 5 ani
* Inginerie sanitară şi protecţia mediului - zi, 5 ani
* Organizarea şi economia construcţiilor - zi, 3 ani
* Tehnologia construcţiilor - zi, 3 ani

HOTARARE nr. 696 din 17 august 2000 - MONITORUL OFICIAL nr. 397 din 24 august 2000
pentru inlocuirea anexelor nr. 1 si 2 la Hotararea Guvernului nr. 535/1999 privind autorizarea de functionare provizorie sau acreditarea specializarilor din cadrul institutiilor de invatamant superior de stat si particular

47. UNIVERSITATEA "POLITEHINICA" DIN TIMISOARA
a) Specializari acreditate
------------------------------------------------------------------------------
Profilul Specializarea Forma de invatamant,
durata studiilor
ADMINISTRATIE-
SECRETARIAT - Comunicare profesionala zi, 3 ani
ARHITECTURA - Arhitectura zi, 6 ani
CHIMIE - Ingineria prelucrarii produselor naturale zi, 5 ani
- Tehnologia chimica a produselor textile, pielii si inlocuitorilor zi, 5 ani
- Tehnologia substantelor anorganice zi, 5 ani
- Tehnologia substantelor organice zi, 5 ani
- Tehnologia compusilor macromoleculari zi, 5 ani
- Stiinta si ingineria materialelor oxidice zi, 5 ani
CONSTRUCTII - Constructii civile, industriale si agricole zi, 5 ani
- Cai ferate, drumuri si poduri zi, 5 ani
- Inginerie civila (in limbile engleza si germana) zi, 5 ani
- Organizarea si economia constructiilor zi, 3 ani
- Tehnologia constructiilor zi, 3 ani
- Constructii hidrotehnice zi, 5 ani
- Imbunatatiri funciare si dezvoltare rurala zi, 5 ani
- Inginerie sanitara si protectia mediului zi, 5 ani
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde canin » 03 Aug 2017, 01:57

Eva, o alta varianta ar fi .... sa incerci sa te adresezi Centrului National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor (https://www.cnred.edu.ro/ro/adeverinte- ... in-Romania). Adeverinta descrie structura sistemului preuniversitar şi superior de învăţământ, statutul unei instituţii de învăţământ, drepturile academice şi profesionale ale unei diplome, informaţii privind sistemul de notare, cât şi de confirmare a autenticităţii unei diplome.

Din cate inteleg eu ...ai putea obtine o adeverinta atat pentru liceu -cazul sotului, cat si pentru studiile superioare! Apoi legalizezi si traduci adeverinta! Singura problema ar fi ca acest centru este in Bucuresti...costa doar 20 lei (+ viramentele bancare etc.)!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde incze eva » 03 Aug 2017, 14:01

Salut Canin,
Multumesc mult pentru raspunsurile pline de informatii foarte bune cu care ne-am obisnuit deja noi cei de pe forum de la tine :)))
Cred ca cea mai buna sugestie este cea despre cnred, asta ajuta cred si pe altii aflati in situatia mea cu diplomele.
Am sa ii contactez si sper sa imi dea ce se cere adica un document original (adeverinta) emis de catre "autoritatea competenta in materie de educatie din Ro" pentru care sa pot face copie certificata conforma
MO pentru diploma de arhitect am de la facultate, din 2005 cand se despartise de facultatea de constructii
dar nu am cu sectia de conductori arhitecti, care a existat intre 2000-2004, desi am cautat vreo doua saptamani pe internet...dar poate reusesc sa imi dea cei de la rectorat UPT, cand se intorc din vacanta, dupa 4 septembrie
Lista cu liceele si facultatile de pe Mon Project, apare atunci cand iti faci cont la ei si completezi cu datele personale, poate au mai adaugat instituti de invatamant fata de in urma cu un an....
Inca odata mii de multumiri si dau de veste daca am rezultat :)
Toate cele bune!!
Eva
CO-C1, CE-C1, EO-C1
IELTS 7.5
D1 16 AUG 2016
AR 17 AUG 2016
incze eva
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 5 ori

AnteriorUrmătorul