• Publicitate

De unde incepem ? Emigrare Canada 2017

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: De unde incepem ? Emigrare Canada 2017

Mesajde canin » 06 Mar 2017, 05:00

Fratilor sa va considerati norocosi ca ati putut depune D1 (un mare hop pe care altii nu l-au trecut inca!).
De la depunerea D1 ... CSQul vine undeva in jur de 12 luni (in cazul nostru a fost in jur de 9 luni si ceva, si cu tot cu o suplimentare de acte!).
Aveti rabdare ..... ca 1 an nu este mult fata de 4-5 cum au asteptat altii CSQul!
Bafta tuturor!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Publicitate

Mesajde predatorgcc » 06 Mar 2017, 06:57

canin scrie:Fratilor sa va considerati norocosi ca ati putut depune D1 (un mare hop pe care altii nu l-au trecut inca!).
De la depunerea D1 ... CSQul vine undeva in jur de 12 luni (in cazul nostru a fost in jur de 9 luni si ceva, si cu tot cu o suplimentare de acte!).
Aveti rabdare ..... ca 1 an nu este mult fata de 4-5 cum au asteptat altii CSQul!
Bafta tuturor!

Nu se stie cum va fi procedura pana la urma, ca nici MIDI nu da vreun raspuns concret. La termene in genere asta a fost o teorie la sesiunea de informare spusa de functionara dela MIDI.
MIDI poate aduce multe "surprize". Eu pana ce raman optimis sa avem macar in primavara lui 2018 vizele, desigur daca trecem de D1.

Vezi ca regulile si criteriile au ramas aceleasi, dar modul de procesare si depunere s-au schimbat, si e un dezastru sa spun mai concret. Platforma asta online nu a fost cionceputa pentru "premier arrive, premier servi". Ea este analog al Express entry. Insa MIDi a decis in ultimul minut sa schimbe itele. asta era in 2015, cand cu toti i asteptam quota ceea de 6300 dosare, ca pana la urma sa o imparta in doua, prima in format vechi, "en papier", 3500 dosare, si +2800 online mai tarziu. In rezultat cand venise timpul pentru online serverul a cazut de doua ori cand era deschisa depunerea.
Si au hotarat sa se spele pe maini si sa mareasca quota pana la 5000+5000 (in 2016). Si se mai lauda ca MonProjet "est plus rapide".

Daca nu faceau schemele astea eu nimeream in 2015 impreuna cu voi si aveam poate si viza deja (multi deja primesc din quota ceea).

PS. Acum ei vor procesa doar doareele online cu datele introduse. In dependenta de asta vor trimite sau nu listele cu acte. Adica vor da din start refuz daca ceva nu e in regula, fara sa le mai trimitem actele. Lumea dupa depunere a observat ca sistema are bug-uri si multe date s-au deteriorat. De exemplu niste termeni s-au schimbat in profil. Sau a dosparut in genere ceva. Nu e corect asa sa fie, sa dea verdictul doar dupa datele celea introduse. Nu stiu ce va fi dar stiu ca se asteapta un scandal mare.
Noi cativa care am depus am scris un articol pentru presa quebecului ca sa publice si sa deschida tema asta publicului larg, ca s-au bagat 2 milioane CAD in MonProjet, dar nu se lucreaza nimic la dosare (pute a spalare de bani si a inselaciune). Si nu ni se raspunde concret la intrebari de parca noio le suntem datori, dar nu ei. Daca nu le trebuiam atunci nu trebuiau sa primeasca dosare. Cam asta e la ora actuala. Primavara va fi fierbinte.
D1 - 13 juin 2016
AR - 12 juillet 2016
Liste - 01 aout 2017
D.en.- 28 aout 2017
predatorgcc
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 80 ori
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde Motorola90 » 06 Mar 2017, 13:57

Faptul ca ei nu au nevoie mare de oameni bine pregatiti si cu calitati profesionale bune este evident. Pentru sistemul liberal de acolo este mult mai important sa primeasca zeci de mii de refugiati sau imigranti din Africa sau America Latina care apoi vor trai ca parazitii pe spatele celor care muncesc cinstit. Iar imigrantii economici de rand - lasa sa astepte cate cinci ani o IV.

Nu am nimic contra arabilor sau negrilor, insa sistemul de acolo nu este incurajator deloc pentru oamenii educati, seriosi si care prin calitatile lor pot contribui la dezvoltarea economica a Canadei.

Dar, repet ce am spus mai inainte - indiferent daca ne place sau nu, este statul lor si au dreptul sa introduce regulile pe care le vor. Iar noi, daca vrem sa ne castigam existenta acolo, trebuie sa ne conformam.
TEFAQ - 03/09.2014
Depunere - 16.08.16
D1 cerut - 01.08.2017
D.1 ajuns - 13.09.2017
Motorola90
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 30 ori
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde sorro » 06 Mar 2017, 14:35

Motorola90 scrie:sistemul de acolo nu este incurajator deloc pentru oamenii educati, seriosi si care prin calitatile lor pot contribui la dezvoltarea economica a Canadei.

Pe ce te bazezi când faci afirmația/generalizarea asta?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde capsunar » 06 Mar 2017, 17:03

Motorola90 scrie:Faptul ca ei nu au nevoie mare de oameni bine pregatiti si cu calitati profesionale bune este evident. Pentru sistemul liberal de acolo este mult mai important sa primeasca zeci de mii de refugiati sau imigranti din Africa sau America Latina care apoi vor trai ca parazitii pe spatele celor care muncesc cinstit. Iar imigrantii economici de rand - lasa sa astepte cate cinci ani o IV.
Nu am nimic contra arabilor sau negrilor, insa sistemul de acolo nu este incurajator deloc pentru oamenii educati, seriosi si care prin calitatile lor pot contribui la dezvoltarea economica a Canadei.

Dar, repet ce am spus mai inainte - indiferent daca ne place sau nu, este statul lor si au dreptul sa introduce regulile pe care le vor. Iar noi, daca vrem sa ne castigam existenta acolo, trebuie sa ne conformam.

Istoria se repeta. Acum mai bine de 20 ani (cred ca prin 96 ) imi depuneam actele pt Ca. Razboiul din Kosovo a venit si am steptat peste 4 ani din cauza refugiatilor. Am venit aici si toate resursele ieftine de care se putea folosi un emigrant erau cam date. Faptul ca am asteptat peste 4 ani iar a picat rau pt ca in 4 ani am ajuns la o pozitie care era aproape imposibila de ajuns in Ca si am regretat multa vreme pasul facut. In final mi-a luat cam 10 ani sa ajung la aceeasi pozitie (plan profesional) si peste 7 sa ajung similar economic, asta presupunand ca as fi stagnat in Ro. Daca as fi plecat intr-un an jumate cum se pleca pe vrema cand am depus actele probabil nu as fi regretat niciodata pt ca nu as fi dat de bine in Ro.

Faptul ca iti castigi existanta e notabil (in qc e plin de welferisti ) dar nu ajunge, mai conteaza si efortul depus.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Ioanamirela » 07 Mar 2017, 13:02

Buna! Canin imi poti da nrul tau te rog frumos!

Trimis de pe al meu HUAWEI CAM-L21 folosind Tapatalk
Ioanamirela
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec