• Publicitate

Sotia insarcinata, cum procedam cu analizele medicale?!

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Sotia insarcinata, cum procedam cu analizele medicale?!

Mesajde azirbang1970 » 11 Mai 2017, 00:44

canin scrie:1. Cred ca formularul este 104 si se obtine de la Casa de sanatate din Romania (si intr-adevar suplineste asigurarea/adica esti asigurat medical de cum treci granita in Quebec), dar Holger nu vine din Romania (din cate imi aduc aminte vine din Germania in Quebec ....deci e posibil sa nu poate sa scoata acest formular)
http://www.cnas.ro/media/pageFiles/FORM_QUE_ROU_104.pdf
http://www.cnas.ro/media/pageFiles/FORM_ROU_QUE_106.pdf

2. Starea femeii insarcinate cred ca nu este nevoie sa se declare (din cate am inteles eu, doar schimbarile de stare civila, nasterea, schimbarea de domiciliu se declara dupa obtinerea CSQ-ului! Eu nu am gasit ceva in legatura cu sarcina unei femei!)

Ma mai documentez si daca gasesc ceva revin pentru Holger!

Cel mai sanatos era sa intrebati la ambasada! Va scuteste de eventualele neplaceri ulterioare. Parerile personale nu tin loc de punctul de vedere oficial al unui functionar canadian! Am subliniat mai sus cuvantul cheie ca deh, poate-poate! S-ar putea ca aia de pe aeroport sa se bucure foarte la capitolul surprize-surprize! Intre functionarul canadian si cel roman nu sunt deosebiri de substanta din cate am constatat pana acum. Parere personala. Cand aterizeaza, fiind in luna a cincea, de obicei sarcina e vizibila, mai ales la tinuta de vara. Exista articole in presa canadiana despre punctul de vedere oficial cat si al jurnalistilor locali despre cele ce profita de portitele din sistemul de emigratie pt. a naste pe sol canadian cu "avantajele" de rigoare, a se citi cetatenia, ca alt avantaj major nu e, in top fiind africanii si arabii, asta ca informare personala.
Cardul de sanatate ajunge in 2-3 luni, cam atat dureaza procesarea de la aplicatie pana la momentul cand il primesti prin posta, depinde si de aglomerarea sistemului birocratic. Deci daca nu naste inainte de 8 luni, n-ar trebui sa fie o problema. Pastrati facturile medicale, ca oricum sunteti obligati sa le platiti in prima instanta, le decontati dupa primirea cardului medical, nu cunosc daca procentul de rambursare e 100%. Mai greu e de gasit un medic de familie si unul de obstetrica-ginecologie, asta ar trebui sa cautati de cum sositi aici.
Cel mai nasol e sa ai nevoie de doctor seara sau in week-end. Timpii de asteptare pe la camerele de urgenta ale spitalelor incep de la min. 8 ore cu bataie pana la 18-22 in functie de bafta. E nerecomandat sa aveti nevoie de sistemul medical canadez.
Run wild and free!
azirbang1970
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 7 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec