• Publicitate

Sotia insarcinata, cum procedam cu analizele medicale?!

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Sotia insarcinata, cum procedam cu analizele medicale?!

Mesajde jean » 09 Mai 2017, 06:59

holger scrie:Eu am alta problema, sotia mea e acum insarcinata, si avem landing programat intr-o luna... oare ar trebui sa anunt autoritatiile canadiene ?

Numai daca sotia naste inainte de landing. Sa nici nu va ganditi sa nu luati asigurare medicala pentru primele 3 luni pana cand primiti Health Card-ul.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Publicitate

Mesajde utilizatorgmx » 09 Mai 2017, 13:05

jean scrie:
holger scrie:Eu am alta problema, sotia mea e acum insarcinata, si avem landing programat intr-o luna... oare ar trebui sa anunt autoritatiile canadiene ?

Numai daca sotia naste inainte de landing. Sa nici nu va ganditi sa nu luati asigurare medicala pentru primele 3 luni pana cand primiti Health Card-ul.

Nu are nevoie de asigurare privata pt. Q, trebuie sa solicite un formular de la Casa de Asig. din Ro, special pt. Ca. Nu mai stiu numele formularului, dar puteti cauta pe net.
Succes!
utilizatorgmx

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 20 ori

Mesajde Krissan » 09 Mai 2017, 13:20

Doar pt cei ce pleaca pe Quebec!Pentru cei ce pleaca pe partea engleză, formularul nu are valoare!

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
Krissan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde canin » 09 Mai 2017, 13:44

1. Cred ca formularul este 104 si se obtine de la Casa de sanatate din Romania (si intr-adevar suplineste asigurarea/adica esti asigurat medical de cum treci granita in Quebec), dar Holger nu vine din Romania (din cate imi aduc aminte vine din Germania in Quebec ....deci e posibil sa nu poate sa scoata acest formular)
http://www.cnas.ro/media/pageFiles/FORM_QUE_ROU_104.pdf
http://www.cnas.ro/media/pageFiles/FORM_ROU_QUE_106.pdf

2. Starea femeii insarcinate cred ca nu este nevoie sa se declare (din cate am inteles eu, doar schimbarile de stare civila, nasterea, schimbarea de domiciliu se declara dupa obtinerea CSQ-ului! Eu nu am gasit ceva in legatura cu sarcina unei femei!)

Ma mai documentez si daca gasesc ceva revin pentru Holger!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde YooooY » 10 Mai 2017, 06:28

Salut!
Depinde de varsta sarcinii sotiei... daca naste pana plecati atunci da, trebuiesc anuntati, iar daca naste acolo, nu ai de ce sa anunti, copilul ''fiind la purtator'' nu are nevoie de viza, merge pe viza mamei :)
P.S. Conteaza varsta sarcinii si daca are voie sa zboare...

Medicii recomandă călătoriile până în săptămâna 32 de sarcină și interzic transportul cu avionul în ultimele patru săptămâni. Diferențele semnificative de presiune pot influența starea de sănătate a fătului și a viitoarei mame.
Zborurile spre Canada:
Călătoria după 28 de săptămâni de sarcină se poate efectua numai cu prezentarea unui certificat medical care să conțină informații despre starea de sănătate a femeii însărcinate.
După 36 de săptămâni de sarcină, femeile care aleg să călătorească cu avionul trebuie să prezinte un certificat medical, eliberat cu 72 de ore înainte de ora programată pentru plecare. Certificatul trebuie să menționeze data estimată a nașterii și starea de sănătate a viitoarei mame.

Multa sanatate!
DCS - 20.06.2014
CSQ - 12.08.2016
D2 - 13.10.2016
FM - 07.03.2017
YooooY
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde holger » 10 Mai 2017, 16:33

Multumesc tuturor! am fost plecat cativa zile si am gasit o gramada de raspunsuri :)
Da, plec din UK, deci nu am cum sa fac formularul respectiv, o sa fac o asigurare ca lumea.
Atunci sotia va fi in 12 saptamani, chiar zilele astia a fost la medic si ii au confirmat ca poate sa mearga, numai sa umble prin avion si a bea multa apa .
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 34 ori