• Publicitate

Zbor Canada 2017

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Zbor Canada 2017

Mesajde popescu dragos » 28 Iul 2017, 15:52

Tavi scrie:Scrie-mi, hai la o bere cand ajungi la Ottawa :)
Si mult succes! Stii cum se zice, un tip a incercat sucul 1-up, a esuat, a incercat 2-up, a esuat, 3-up, etc. :)

Multumesc , te caut cu siguranta ! :bounce:

Vom sta in Kanata , deja am inchiriat un apartament cu 2 dormitoare incepind cu 1 August.
Vreau sa ma intilnesc cu orice coleg de forum care isi exprima disponibilitatea sa-mi vada statura imperiala de om inteligent , puternic si nu in ultimul rind modest ! :mrgreen: :lol:
Inca regret ca nu m-am intilnit la un pahar de vorba cu fostul meu vecin " capsunaru " , si nu stateam decat la maxim 5 minute de mers pe jos unul de altul. :roll:
PS : La diabetul meu cica berea nu e buna , dar spritzul de (demi)sec alb ..... :drunken: e medicament curat !
Mult succes si tie si sa ne vedem sanatosi in Ottawa !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...

A multumit: 111 ori
I s-a multumit: 94 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 28 Iul 2017, 15:56

popescu dragos scrie:Vom sta in Kanata , deja am inchiriat un apartament cu 2 dormitoare incepind cu 1 August.
Vreau sa ma intilnesc cu orice coleg de forum care isi exprima disponibilitatea sa-mi vada statura imperiala de om inteligent , puternic si nu in ultimul rind modest ! :mrgreen: :lol:

Cu acordul sau iti voi face legatura cu alt fost-burnabist care s-a mutat in Kanata recent (dar venind direct la job, si fara escala in RO).

E OK si vinul.

Mult succes!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 343 ori
I s-a multumit: 272 ori

Mesajde popescu dragos » 28 Iul 2017, 18:11

canin scrie:Dragos Popescu ...am tot auzit diverse pe forum despre proiectul tau de emigrare (episodul 1 si apoi de tentativa celui de-al 2 lea si tot asa!).
Iti urez multa bafta ....si ceea ce pot sa spun este ca ....sunt placut surprins sa vad oameni care se reintorc in CA (asta ca replica celor ca DonTavo care au fugit de CA spunad ca nu e OK sa facem un asemenea pas)!
Pentru cei novice ca noi .... revenirea ta inseamna totusi ca ... emigrarea in Canada nu este asa de nasoala ca emigrarea in UE (asta vis-a vis de ideile unora ca ar fi mai bine sa ne caram cochilia prin UE :) )!
Daca ai probleme cu patinele eu zic ca se gaseste pana la urma un polizor :) Sa fie intr-un ceas bun a doua incercare!

Multumesc pentru cuvintele frumoase si multa bafta si voua !

Sint multe de discutat despre emigrarea in Canada , de ce unii ramin si unii ( zic eu nu mai mult de 10 % ) se intorc in RO , de ce altii ca noi revin in Canada , etc. Daca vrei sa discutam , adresa mea de e-mail este [email protected].
In orice caz , Canada se vede mult mai bine acum , cind stau in Constanta , decat se vedea cind stateam in Burnaby / BC.

Din punct de vedere al " celor ca Don Tavo care au fugit de Canada " putem spune ca si eu am fugit dupa 4 luni din Canada. Si aici sint multe de discutat , dar am tot povestit , nu are sens " sa bat campii cu gratie ".
Don Tavo spune adevarul , pur si simplu asa a simtit el tot procesul de emigrare si viata in Canada. Stilul lui de a discuta e putin aparte , dar macar e sincer. Asta nu inseamna ca ce poveste si ce spune el despre emigrare se aplica tuturor.

Din punctul meu de vedere , fiecare trebuie sa-si traiasca propria experienta , fiecare poveste de emigrare e unica !
Si pina la urma , mai bine sa-ti para rau ca ai facut-o decat ca n-ai facut-o. :mrgreen:
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos

A multumit: 111 ori
I s-a multumit: 94 ori

Mesajde jean » 28 Iul 2017, 18:41

Bafta multa Dragos cu Emigrare 3.0. Si Windows a inceput sa faca valuri la versiunea 3.1, asa ca si tu ai sanse mari sa faci valuri la versiunea 3.0. :mrgreen:
Daca ai probleme cu joburile cauta-ma si gasim noi o solutie.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 108 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde DonTavo » 29 Iul 2017, 13:23

popescu dragos scrie:
canin scrie:Dragos Popescu ...am tot auzit diverse pe forum despre proiectul tau de emigrare (episodul 1 si apoi de tentativa celui de-al 2 lea si tot asa!).
Iti urez multa bafta ....si ceea ce pot sa spun este ca ....sunt placut surprins sa vad oameni care se reintorc in CA (asta ca replica celor ca DonTavo care au fugit de CA spunad ca nu e OK sa facem un asemenea pas)!
Pentru cei novice ca noi .... revenirea ta inseamna totusi ca ... emigrarea in Canada nu este asa de nasoala ca emigrarea in UE (asta vis-a vis de ideile unora ca ar fi mai bine sa ne caram cochilia prin UE :) )!
Daca ai probleme cu patinele eu zic ca se gaseste pana la urma un polizor :) Sa fie intr-un ceas bun a doua incercare!

Multumesc pentru cuvintele frumoase si multa bafta si voua !

Sint multe de discutat despre emigrarea in Canada , de ce unii ramin si unii ( zic eu nu mai mult de 10 % ) se intorc in RO , de ce altii ca noi revin in Canada , etc. Daca vrei sa discutam , adresa mea de e-mail este [email protected].
In orice caz , Canada se vede mult mai bine acum , cind stau in Constanta , decat se vedea cind stateam in Burnaby / BC.

Din punct de vedere al " celor ca Don Tavo care au fugit de Canada " putem spune ca si eu am fugit dupa 4 luni din Canada. Si aici sint multe de discutat , dar am tot povestit , nu are sens " sa bat campii cu gratie ".
Don Tavo spune adevarul , pur si simplu asa a simtit el tot procesul de emigrare si viata in Canada. Stilul lui de a discuta e putin aparte , dar macar e sincer. Asta nu inseamna ca ce poveste si ce spune el despre emigrare se aplica tuturor.

Din punctul meu de vedere , fiecare trebuie sa-si traiasca propria experienta , fiecare poveste de emigrare e unica !
Si pina la urma , mai bine sa-ti para rau ca ai facut-o decat ca n-ai facut-o. :mrgreen:

Eu sincer iti urez succes si sper ca de data asta sa reusesti sa pici pe aceeasi lunngime de unda cu Canada...
In ceea ce priveste procentul de 10% exprimat de tine as dori sa nuantez putin: doar 10% isi permit/ mai au la ce sa se intoarca. Sfatul pe care il dau in continuare celor aflati pe drumul catre Canada este sa nu isi taie legaturile din tara ca au toate sansele sa regrete daca au o situatie peste medie in Romania.
@ canin: poti spune ca am fugit daca vrei, dar ceea ce ar trebui sa te puna pe ganduri este faptul ca am facut-o avand un job la o companie respectabila cu sediul la doi scuipati de parlament si pentru care faceam acelasi lucru pe care il fac si in Romania, nu stand pe social, livrand pizza sau carand diverse colete, vase murdare sau ce altceva mai fac emigrantii la inceput. Nu inteleg de ce pentru unii este asa de greu de conceput ca pot exista si cazuri in care unii sa traiasca mai bine in Romania decat in Canada ;)

Sper ca Dragos sa ne povesteasca noua lui aventura si la fel sa faca si cei care mai aterizeaza...
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde canin » 29 Iul 2017, 14:24

DonTavo nu interpreta gresit spusele mele ....tu ai fugit la propriu de Canada ...asta am inteles eu ca ai facut ... am inteles si pozitia ta: Canada este inapoiata din multe puncte de vedere si nu are rost emigrarea/pierdere de vreme si bani) ... dar nu prea inteleg de ce sa ma puna pe mine pe ganduri ceea ce ai facut tu (renuntarea la un job la o companie respectabila si bagajul inapoi la RO)? a fost alegearea ta bro .... doar tu stii ce este mai bine pentru tine (poate ca CA nu este pentru unul ca tine, tu avand un alt nivel de asteptare)!

niciodata nu trebuie sa astepti la altii sa faca la fel ca tine (acest lucru nu-ti va schimba pozitia sociala), iar daca vrei sa schimbi ceva in viata, doar tu esti acela care ia deciziile in aceasta privinta, iar strategia ti-o faci asa cum poti, asa cum crezi tu ca e mai bine (tu ai decis sa te reintorci in RO, iti respect optiunea, respectele mele patriotule! ....stii cum e vorba...... mai trebuie sa fie unul care sa stinga lumina ..... glumesc).

sa nu ma intelegi gresit (spui ca nu as fi capabil sa concep ca unii traiesc in RO mai bine decat in CA) ....probabil ca ai dreptate si iti urez bafata si sa faci parte din aceasta categorie! in ceea ce ma priveste pe mine, eu nu am cum sa compar ceva ...ca inca nu am trait in CA (nici macar 6 luni ca tine)! vedem dupa cat timp petrecut acolo voi ajunge sa ating nivelul din RO (eu din start gandesc o perioada de 3-4 ani si niciun caz 6 luni)! daca voi rezista 3-4 ani ...asta este o alta poveste ...o sa iau pastile :))

ceea ce nu am inteles eu la tine (lasand la o parte modul tau de exprimare) a fost ...cum de un om matur (cum probabil esti) care a investit bani si timp in procesul de emigrare are capacitatea sa analizeze profund in primele 6 luni si sa ajunga la concluzia ca acest proces de emigrare este in zadar/ca nu a fost o alegere buna etc. si ca varianta cea mai buna este sa se renunte la proiect! stiai foarte bine ca integrarea nu este ceva care se intampla pocnind din degete, dureaza ....de ce nu ai avut taria sa-ti acorzi mai mult timp? pentru mine, decizia ta pare una pripita (cel putin teoretic vorbind) si luata la nervi probabil!

faptul ca ai aplicat sa emigrezi in CA inseamna ca ceva te-a nemultumit in RO (si probabil ai ales CA si nu UE/Australia din anumite motive) ..... intrebarea de baraj este urmatoarea: acel ceva inca mai exista pentru tine vis-a-vis de RO? te mai confrunti inca cu acele nemultumiri care te-au determinat initial sa parasesti tara? nemultumirile au disparut subit? a ajuns RO pe culmile succesului in cei 6 luni petrecuti de tine in CA? daca raspunsul tau e pozitiv nu am decat sa ma bucur (ar fi desigur un raspundsfantasmagoric)!

servus
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...