• Publicitate

Zbor Canada 2017

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Zbor Canada 2017

Mesajde capsunar » 29 Iul 2017, 16:52

canin scrie:ceea ce nu am inteles eu la tine (lasand la o parte modul tau de exprimare) a fost ...cum de un om matur (cum probabil esti) care a investit bani si timp in procesul de emigrare are capacitatea sa analizeze profund in primele 6 luni si sa ajunga la concluzia ca acest proces de emigrare este in zadar/ca nu a fost o alegere buna etc. si ca varianta cea mai buna este sa se renunte la proiect! stiai foarte bine ca integrarea nu este ceva care se intampla pocnind din degete, dureaza ....de ce nu ai avut taria sa-ti acorzi mai mult timp? pentru mine, decizia ta pare una pripita (cel putin teoretic vorbind) si luata la nervi probabil!

Canine, eu zic sa nu amesteci conceptul de proiect cu emigratul si fugitul de Canada ca da ale dreaq de rau.
Implementarea corecta a unei schimbari presupune niste faze si la fiecare faza trebuie sa ai un backup plan. Faptul ca sant pe aici projet manageri care sustin si folosesc principul aruncatul in apa ca sa inveti sa inoti fara sa aibe un colac de salvare e foarte slabutz din pct de vedere al managementului. Din pacate o sa te convingi pe pielea ta daca o sa ajungi undeva mai sus.

In cazul lui cuiva care se intoarce sant convins ca in afara de bani si job mai sant si alte elemente care pot fi quantizate in bani dar nu sant expuse. Sa-ti dau un ex simplu, sa zicem ca in Ro ai o casa in familie la munte la care te duci odata pe luna vara si iarna. Ca sa faci cev similar aici trebuie fie sa inchiriezi fie sa-ti iei tarla ca topografu. Sau ajutor de la parinti acasa cu diverse, ca sa schimbi o femeie la curatenie e cam 500-1000 pe luna si o nanny e cateva mii. Nu insemna ca nu se poate dar automat e mai scump si necesita mai multa munca.

Daca canin a ajuns in faza initiala la concluzia ca parametri alesi de el nu corespund bravo lui. Nu am toate detaliile sa-mi dau seama daca a facut bine sau rau, asta e altceva.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde thief » 30 Iul 2017, 09:27

canin scrie: am inteles si pozitia ta: Canada este inapoiata din multe puncte de vedere si nu are rost emigrarea...

In comparatie cu Ro, Canada nu-i de loc inapoiata. Ultima data am fost in Toronto in 2011 toamna, si tot e mai "avansat" (alt cuvint nu-mi pica ...) decit orice oras mare din Ro 2017. Dar cu toate ca nu-i inapoiata tara (cel putin Toronto, zic), viata de zi cu zi e in general cam nashpa daca esti undeva in patura "de mijloc" (din nou, alt cuvint nu-mi pica ...) in societate. Daca ai asa un nivel incit viata ta sa se limiteze doar la the finer things in life si sa te ridici de-asupra nashpelii zilnice atunci e ok, dar ca imigrant nou sosit si care o ia de la zero probabil ca o sa-ti trebuiasca mult ca sa ajungi acolo, if ever.

E greu sa identific concret ce anume face viata "nashpa", e probabil combinatia de factori ... vreme nashpa, monotonie, populatie de imigranti mizerabili, ploaie, transport in comun nasol, vremea, frigul, ploaie, noroaie, case si cartiere care arata ca dracu, zici ca-s cartiere ceausiste din bucuresti (centrul arata mai ok, si inca citeva zone), banalitate, culori cenusii, case de lemn putrezite, nimic interesant, si ar mai fi .... am mentionat deja vremea nashpa? ... cu nu mai stiu ...

Ca sa-ti dau un exemplu mai vizual, gindeste-te la filmele americane - alea cu actiunea de se petrece in L.A. (variante: S.F., Miami) adica soare, palmieri, lumea imbracata lejer, fete-n bikini, femei in cocktail dress, ochelari de soare, convertibles, ma rog, intelegi tu ... sa tot ai chef de viata. Si alea cu actiunea in New York, Philadelphia, Chicago, New Jersey si alte zone defavorizate, ploaie, burnita, toti infofoliti in paltoane si fulare cum ingheata prin metrouri ca sobolanii ... te deprima filmul de la inceput, cam asa-i si Canada doar ca de cinci ori mai deprimant.

canin scrie:si probabil ai ales CA si nu UE/Australia din anumite motive

Motivele alea anumite sint simple: pt ca doar in Canada se accepta orice fel de imigranti. In EU si-a trimis CV-ul peste tot si nu l-a angajat nimeni, si-n Australia n-are cum sa emigreze ca nu face punctajul necesar la educatie si meserie, si probabil nici engleza. Canada e singura tara care accepta orice.

canin scrie:faptul ca ai aplicat sa emigrezi in CA inseamna ca ceva te-a nemultumit in RO () ..... intrebarea de baraj este urmatoarea: acel ceva inca mai exista pentru tine vis-a-vis de RO? te mai confrunti inca cu acele nemultumiri care te-au determinat initial sa parasesti tara? nemultumirile au disparut subit? a ajuns RO pe culmile succesului in cei 6 luni petrecuti de tine in CA?

Normal ca n-a ajuns Ro niciunde. Doar ca cu nashpeala de acasa esti obisnuit. Iti suporti mai usor colegii si sefii romanashi de ai tai decit sa vezi ca ai ajuns sa lucrezi cot la cot cu indienii care ironically s-ar putea acolo sa fie peste tine. La fel blocul ala ceausist de prefabricate in care-ti curg tevile la baie si unde n-ai garaj de trebuie sa-ti lasi masina in strada, asta daca gasesti loc de parcare, fie vara fie iarna, si unde ai doua camere inghesuite si o bucatarie minuscula, tot ti se pare mai acceptabil decit focarele alea de mizerie care-s blocurile canadiene unde stau imigrantii - si asta pe buna dreptate. Si analogia continua - altfel se simte cind dai cu masina intr-o groapa romaneasca, decit intr-una canadiana, de ex.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde canin » 30 Iul 2017, 11:33

Capsunare ...o dadaca nu mi-am luat niciodata ....dar daca e musai ma bag (pe la noi se poarta filipinezele :) ), la curatenie nici atat ...deci 1-0 pentru mine, 500-1000 CAD raman la mine (chiar daca as avea o vila cu 3 apartamente :)))! In rest, ca sa ma duc la munte sau la mare .... si pe la noi prin Romania se practica inchiriatul, cunoastem conceptul ....am ajuns demult la concluzia ca e mai scump sa ai casuta ta la munte/mare (pentru 1 luna sau chiar mai putin de stat in ea intr-un an) ...mult mai elegant hotelul, cortul, RV-ul ....depinde de fiecare ce accepta/abordeaza!

Am utilizat termenul de "proiect" in privinta emigrarii ...pentru ca asa este ...un proiect (planuiesti, estimezi, simulezi cat poti etc. .... si apoi vezi ce iese) ...fiecare cu stilul lui!

bafta
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde popescu dragos » 11 Aug 2017, 09:52

Salutare tuturor !

A inceput Emigrare Canada - episodul 2 , ieri am ajuns in Ottawa ! :D
Momentan stam la nista prieteni in Kanata , dar astazi vom lua cheile de la apartamentul pe care l-am inchiriat pentru 12 luni tot aici in Kanata.
Urmeaza sa luam 2 saltele , 2 numere de telefon de Canada , contract cu o firma pentru internet si o masina , acestea la urgenta. Dupa care urmeaza si celelalte , acte ON , mobila , inscriere copil la liceu , medic de familie , banca , etc.

Aici mi-ar prinde bine niste informatii despre furnizori de telefonie mobila , internet si dealeri auto. Oferta e mare , ne-am selectat ceva inca din RO , ne mai spun si prietenii nostri una-alta , dar orice informatie pertinenta este bine-venita !
Mr. Tavi , acum putem sa luam legatura , adresa mea de e-mail este [email protected]

Numai bine tuturor romanilor , oriunde va aflati !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde geomaticianu » 11 Aug 2017, 10:24

popescu dragos scrie:Salutare tuturor !

A inceput Emigrare Canada - episodul 2 , ieri am ajuns in Ottawa ! :D
Momentan stam la nista prieteni in Kanata , dar astazi vom lua cheile de la apartamentul pe care l-am inchiriat pentru 12 luni tot aici in Kanata.
Urmeaza sa luam 2 saltele , 2 numere de telefon de Canada , contract cu o firma pentru internet si o masina , acestea la urgenta. Dupa care urmeaza si celelalte , acte ON , mobila , inscriere copil la liceu , medic de familie , banca , etc.

Aici mi-ar prinde bine niste informatii despre furnizori de telefonie mobila , internet si dealeri auto. Oferta e mare , ne-am selectat ceva inca din RO , ne mai spun si prietenii nostri una-alta , dar orice informatie pertinenta este bine-venita !
Mr. Tavi , acum putem sa luam legatura , adresa mea de e-mail este [email protected]

Sper ca la a doua mana sa-ti intre flush...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde Isostar » 11 Aug 2017, 13:41

popescu dragos scrie:Aici mi-ar prinde bine niste informatii despre furnizori de telefonie mobila , internet si dealeri auto. Oferta e mare , ne-am selectat ceva inca din RO , ne mai spun si prietenii nostri una-alta , dar orice informatie pertinenta este bine-venita !

Intai linkuri, dupa aceea clarificari:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_C ... _companies
https://www.reddit.com/r/ottawa/comment ... in_ottawa/
https://www.comparemyrates.ca/internet- ... rs-ottawa/

Pentru telefonie mobila, optiuni cat cuprinde. Dar in functie de necesitati, poti sa mergi cu unul dintre Big 3 (Rogers, Bell, Telus) sau poti sa mergi cu alternativele: Freedom Mobile, Videotron (daca este in Ottawa). Sau chiar cu 2nd tier de la cei mari (Fido, Kodoo, Virgin, Public Mobile).

De exemplu, poti sa iei abonament pentru 3 persoane de la Freedom mobile cu totul unlimited la 45$/linie. Sau daca consumul de data este mai mic de 10 GB pe luna, poti sa mergi cu un Share everyting de la Rogers - 90-100$ pentru un cont, 3 numere de telefon.
Acoperirea si calitatea semnalului - este posibil ca Freedom sa nu aiba acoperire buna unde stai, si atunci trebuie sa mergi cu cei mari. In privinta asta am avut surprize, peste tot pe unde am fost Telus a fost cel mai bun calitativ (comparat cu Rogers si Bell).
Ideea este ca nu exista un raspuns universal, trebuie sa te uiti la detalii.
P.S. Alta alternativa mai este sa-ti iei numar de America de la T-Mobile. Ai acoperire in toata Canada, dar va trebui sa mergi in US la fiecare 2 luni (parca asta era ultima cerinta, sa ai o convorbire initiata de pe teritoriul american).

Internet - ai copilul la liceu, poti sa te uiti dupa ofertele de "back-to-school". Unele dintre ele sunt foarte bune, asta daca nu vrei sa mergi cu un distributor mai mic si vrei sa stai cu Rogers/Bell. Altfel, vezi in linkul de mai sus.
In acelasi timp, poti sa te uiti si la "bundle" de la Rogers, Bell, Videotron, etc... Asta inseamna internet, TV, mobil, home phone, pick and choose. Unele oferte bundle sunt excelente - exemplu oferta Gigabite de la Rogers din 2015 unde a dat TV premium, internet Gigabite cu trafic nelimitat la 99$/luna. Asta poate parea foarte mult pentru un nou venit, dar vreau sa zic ca Rogers a retras oferta de pe piata in 2 zile... si nu ca era scumpa.

Si nu in ultimul rand, poti sa te urmaresti asta:
http://www.redflagdeals.com
http://forums.redflagdeals.com/hot-deals-f9/
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec