• Publicitate

Nu am locuit 2 ani in Canada, vreo șansă sa păstrez rezident

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Nu am locuit 2 ani in Canada, vreo șansă sa păstrez rezi

Mesajde crsv » 28 Mai 2017, 17:54

ba se pierde automat daca nu ai nr de zile .
la faza cu copilul ne explica don tavo cum i-l faci la foc automat si-l nasti in Canada cand tu esti in Romania :bounce:
mai fezabila pare prevederea cu job-ul pt o companie canadiana , da si tu anunturi aici si pe Quebec.ro poate se indura cineva cu firma in Canada sa te angajeze sa numeri frunzele din plopul nr 47 sau sa faci un studiu de fezabilitate sau alt bla-bla care sa arate ca esti in eu pt job nu ca nu ti-ar place conducerea canadei (oricum nu o place nimeni :) )
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 28 Mai 2017, 18:49

crsv scrie:ba se pierde automat daca nu ai nr de zile .

Statutul de rezident permanent NU se pierde automat, indiferent de zile. Uite mai jos câteva surse oficiale pe subiect, care sunt extrem de clare în acest sens:

46 (1) A person loses permanent resident status
(a) when they become a Canadian citizen;
(b) on a final determination of a decision made outside of Canada that they have failed to comply with the residency obligation under section 28;
(c) when a removal order made against them comes into force;
(c.1) on a final determination under subsection 108(2) that their refugee protection has ceased for any of the reasons described in paragraphs 108(1)(a) to (d);
(d) on a final determination under section 109 to vacate a decision to allow their claim for refugee protection or a final determination to vacate a decision to allow their application for protection; or
(e) on approval by an officer of their application to renounce their permanent resident status.

Sursa: http://laws.justice.gc.ca/eng/acts/i-2. ... on-46.html

Acea "final determinattion of a decision" (partea marcată cu roșu) este o procedură administrativă, nu se produce automat.

Și uite încă o sursă oficială:

When a permanent resident appears at a POE for examination, the border services officer must determine whether the person is a permanent resident.
BSOs must remain cognizant of the fact that s.19(2) of the Act gives permanent residents of Canada the right to enter Canada at a POE once it is established that a person is a permanent resident, regardless of non-compliance with the residency obligation in A28 or the presence of other inadmissibilities. BSOs can refuse entry to a permanent resident only when the person has already lost the status in accordance with the provisions of A46 (such as when a final determination has been made outside of Canada that the permanent resident has failed to comply with the residency obligations, or when a removal order comes into force). In other words, once a permanent resident’s status is established, the person may enter Canada by right, and the BSO should conclude the immigration examination under IRPA.

Sursa: ENF-4 (Examinations at the Port of Entry) -- pag. 47 -- http://www.cic.gc.ca/english/resources/ ... 04-eng.pdf

Altfel spus, dacă vii la granița Canadei ca rezident permanent, indiferent cât ai stat în afara ei, nu ți se poate refuza intrarea. Ți se poate face desigur raport pentru retragerea statutului de RP în cazul în care nu îndeplinești obligația de rezidență, dar repet, asta este o procedură ADMINISTRATIVĂ care trebuie să își urmeze cursul, nu este o decizie pe care o ia ofițerul de la graniță.

p.s. Btw, au fost deja postate pe forum (nu mai rețin unde) cazuri de oameni care erau RP și nu mai fuseseră în Canada de ani de zile. Crezând (eronat) că și-au pierdut statutul de RP, au mers la ambasadă să ceară viză turistică și li s-a spus că trebuie mai întâi să renunțe la statutul de RP, care nu încetează în mod automat.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde DonTavo » 28 Mai 2017, 23:46

la faza cu copilul ne explica don tavo cum i-l faci la foc automat si-l nasti in Canada cand tu esti in Romania :bounce:
mai fezabila pare prevederea cu job-ul pt o companie canadiana , da si tu anunturi aici si pe Quebec.ro poate se indura cineva cu firma in Canada sa te angajeze sa numeri frunzele din plopul nr 47 sau sa faci un studiu de fezabilitate sau alt bla-bla care sa arate ca esti in eu pt job nu ca nu ti-ar place conducerea canadei (oricum nu o place nimeni :) )

Chiar trebuie sa iti explic cum se fac copiii????
Cu partea cu nascutul in Canada, e simplu: cat inca mai are rezidenta, poate sa vina cand este insarcinata in ultimele luni si sa nasca aici. Acum e clar?
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde crsv » 29 Mai 2017, 00:32

e chiar pacat de energia pe care o consumi ca sa demonstrezi ca ai dreptate cand vii cu propuneri fanteziste
eu nu am spus ca o pierde automat la data si ora ci ca o pierde prin neindeplinirea conditiei .
iar daca ai sta stramb si ai judeca drept ti-ai da seama ca nu sta nimeni la fundul fiecarui RP plecat sa-l cronometreze si sa-i trimita o decizie de pierdere a RP cine stie unde in lume ci o primesti daca te intorci in Canada
crsv

Mesajde crsv » 29 Mai 2017, 00:47

DonTavo scrie:

Chiar trebuie sa iti explic cum se fac copiii????
Cu partea cu nascutul in Canada, e simplu: cat inca mai are rezidenta, poate sa vina cand este insarcinata in ultimele luni si sa nasca aici. Acum e clar?

da chiar te rog sa-mi desenezi :D
tu nici macar nu ai citit ce scria Alexandra sau ai descoperit o metodade a dilata timpul ?

"Salutare, peste cateva săptămâni ma voi afla in imposibilitatea de locui peste 740 de zile intr o perioada de 5 ani in Canada"

de unde scoti ultimele luni mai einstein ?? sau poate poate esti primul iepure forumist :lol:
crsv

Mesajde sorro » 29 Mai 2017, 01:26

@Alexandra2526 -- Ai primit informațiile de care ai nevoie + sfaturile care să te ajute să faci lupți (dacă vrei) pentru menținerea statutului tău de RP. Dacă vrei acest lucru, contactează ambasada și debutează procedura de clarificare a statutului tău sau urcă-te în avion și vino în Canada (nu poți fi oprită să intri, conform legii) și fă demersurile necesare aici. Desigur, există riscul ca decizia oficială finală să îți fie defavorabilă, însă șanse (deloc de neglijat) există și pentru o decizie pozitivă, în special dacă ai și documentație + un avocat bun care să îți susțină cauza.

Btw, uite mai jos încă o sursă oficală în susținerea afirmației că statutul tău de RP nu dispare automat, nici pe aeroport, nici ulterior. Totul se decide în urma unei ANALIZE a dovezilor pe care le prezinți tu, inclusiv dovezi medicale sau pe considerente H&C. Îți postez și câteva surse legate de procesul de decizie și eventual apel al deciziei

http://www.cic.gc.ca/english/newcomers/about-pr.asp (secțiunea Losing your Permanent Resident Status)
http://settlement.org/ontario/immigrati ... dents-prs/
http://www.cleo.on.ca/en/publications/p ... ent-status

Mult succes!

@crsv -- Nu știu dacă mesajul tău anterior îmi era adresat sau nu. Dacă da, te pot asigura că nu consider energia mea pierdută, ci dimpotrivă, INVESTITĂ în a oferi cuiva care solicită informații (sper) pertinente și utile.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec