• Publicitate

Am putea relua dosarul depus in 2012?

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Am putea relua dosarul depus in 2012?

Mesajde teckays » 13 Iul 2017, 09:14

Buna tuturor,

In Septembrie 2012 am depus dosarul pentru a emigra in Canada. Un an mai tarziu, probabil din cauza ca oficiul din Viena si-a mutat sediul asa si nu am fost contactati nici pentru interviu nici pentru medicale. Plus, in acea perioada s-au intimplat niste evenimente neplacuta dupa care am decis sa renuntam la ideea de a emigra. Acum insa, ne gandim ca totusi am dori sa incercam.

Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in acest caz? Pe cine trebuie sa contactez? Sunt sanse sa reluam dosarul depus acum 5 ani sau trebuie s-o luam de la inceput?

Va multumesc mult.
teckays

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Am putea relua dosarul depus in 2012?

Mesajde sorro » 13 Iul 2017, 09:25

teckays scrie:Buna tuturor,

In Septembrie 2012 am depus dosarul pentru a emigra in Canada. Un an mai tarziu, probabil din cauza ca oficiul din Viena si-a mutat sediul asa si nu am fost contactati nici pentru interviu nici pentru medicale. Plus, in acea perioada s-au intimplat niste evenimente neplacuta dupa care am decis sa renuntam la ideea de a emigra. Acum insa, ne gandim ca totusi am dori sa incercam.

Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in acest caz? Pe cine trebuie sa contactez? Sunt sanse sa reluam dosarul depus acum 5 ani sau trebuie s-o luam de la inceput?

Va multumesc mult.

Sunt aproape 100% convins că va trebui să reluați procesul de la început. Dosarele închise nu se mai deschid, mai ales după atâta timp. În plus, s-au schimbat de atunci multe reguli, proceduri etc. Dacă te mai interesează emigrarea în Canada, îți recomand să cauți pe site-urile oficiale (QC și CA), să vezi care variantă de emigrare ți/vi se potrivește cel mai bine și apoi să deschizi un nou dosar. Mult succes!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Re: Am putea relua dosarul depus in 2012?

Mesajde canin » 13 Iul 2017, 14:01

Probabil Sorro are dreptate!

Eu ma intrebam daca ati aplicat pentru QC si daca da ....daca ati ajuns in punctul sa obtineti CSQ-ul?
Din mesaj nu prea reiese cand ati oprit demersul vostru!? Stiu doar ca dupa ce se obtine CSQ-ul ai optiunea de a trece la D2 in 36 de luni! Deci ... daca ai avea CSQ-ul obtinut ai putea verifica valabilitatea acestuia!

Daca nu aveti CSQ-urile ....probabil s-a intamplat ceva (au cerut ei ceva intr-un anume termen si voi nu ati facut?/completare acte ,,,ceva in genul!?)
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori