• Publicitate

cetatean Canadian plecat in Ro mai mult de 3 luni

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

cetatean Canadian plecat in Ro mai mult de 3 luni

Mesajde maryus28 » 28 Iul 2017, 04:01

Am o intrebare la subiectul topicului creat :
Prezentarea situatiei: Fica mea cu sotul ei (rezidenti Canadieni, pasaport roman) au plecat in Romania cu fiul lor Cetatean Canadian cu pasaport Canadianpentru 4 luni
situatia : Copilul, ca cetatean Canadian (strain tarii pe care o viziteaza) nu are dreptul sa stea mai mult de 3 luni intr-o tara straina lui.
Copilul pe timpul sederii a obtinut cetatenia Romana dar la intoarcere foloseste pasaportul canadian.
Intrebare: este vreo sanctiune la care ar putea fi expus copilul sau parintii copilului?

Multumesc anticipat celor care raspund la subiectul topicului sau situatii similare.
maryus28

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: cetatean Canadian plecat in Ro mai mult de 3 luni

Mesajde Gator » 28 Iul 2017, 08:09

maryus28 scrie:Am o intrebare la subiectul topicului creat :
Prezentarea situatiei: Fica mea cu sotul ei (rezidenti Canadieni, pasaport roman) au plecat in Romania cu fiul lor Cetatean Canadian cu pasaport Canadianpentru 4 luni
situatia : Copilul, ca cetatean Canadian (strain tarii pe care o viziteaza) nu are dreptul sa stea mai mult de 3 luni intr-o tara straina lui.
Copilul pe timpul sederii a obtinut cetatenia Romana dar la intoarcere foloseste pasaportul canadian.
Intrebare: este vreo sanctiune la care ar putea fi expus copilul sau parintii copilului?

Multumesc anticipat celor care raspund la subiectul topicului sau situatii similare.

Pai daca e cetatean roman ce sanctiune sa-i dea?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde maryus28 » 28 Iul 2017, 08:48

din cauza schimbari, El nu se identifica la iesire ca cetatean Roman ci ca cetatean Canadian pentru ca are pasaport canadian , de asta ma gandeam ca poate ar trebui sa isi fac si pasaport roman . alti bani alta distractie, si nu stiu daca se merita . de aceea ma gandeam ca poate a mai fost cineva intr-o situatie similara.
maryus28

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde capsunar » 28 Iul 2017, 09:27

Cum copilul iese cu acelas pasaport in sistemul celor de la vama e cetatean strain, ar fi trebuit sa-si scoata viza pt sedere prelungita si teoretic ar putea fii amendat. Ma rog, parintii. Daca copilul si-a luat si cetatenia romaneasca ar trebui daca cei de la vama obiecteaza sa le spuna ca e si cetatean roman.
Daca cetatenia a fost luata dupa 3 luni (90 zile) a incalcat legea romaneasca.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde rux13 » 28 Iul 2017, 10:06

capsunar scrie:

Cum copilul iese cu acelas pasaport in sistemul celor de la vama e cetatean strain, ar fi trebuit sa-si scoata viza pt sedere prelungita si teoretic ar putea fii amendat. Ma rog, parintii. Daca copilul si-a luat si cetatenia romaneasca ar trebui daca cei de la vama obiecteaza sa le spuna ca e si cetatean roman.
Daca cetatenia a fost luata dupa 3 luni (90 zile) a incalcat legea romaneasca.

My two cents:
Presupun ca daca ii vor face pasaport romanesc copilului pana pleaca din Romania si il foloseste la iesirea din tara, nu ar mai fii nici o problema. La intrarea in Canada foloseste pasaportul canadian.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde capsunar » 28 Iul 2017, 10:23

rux13 scrie:My two cents:
Presupun ca daca ii vor face pasaport romanesc copilului pana pleaca din Romania si il foloseste la iesirea din tara, nu ar mai fii nici o problema. La intrarea in Canada foloseste pasaportul canadian.

He he.. depinde.
Am facut eu traznaia asta (intrat cu pasap canadez, cel romanesc era expirat, iesit cu romanesc) acu vreo 7 ani si am sfarsit prin a fi arestat ( parca in Munich ) dus intr-o camera separata cu 2 caralii si luat la intrebari cum am intrat in spatiul EU. :lol: Le-am dat si celalt pasaport, au scris niste chestii in computer si mi-au dat drumul, am pierdut vreo 15 minute.
In cazul celalalt, pleci cu pasaport canadez, la Romani dai pasaportul romanesc, la plecare dai iar pasaportul romanesc (pleci cu acelas pasaport) de obicei te cheama la imbarcarea in avionul Canadez sa le arati ca ai cu ce sa mergi in Canada. In marea maj a cazurilor asa am facut.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec