• Publicitate

cetatean Canadian plecat in Ro mai mult de 3 luni

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: cetatean Canadian plecat in Ro mai mult de 3 luni

Mesajde Gator » 01 Aug 2017, 08:54

Tavi scrie:
sorro scrie:la Consulatul României de la Montreal mi s-a atras atenția că dacă intru în România cu copiii cu alt pașaport decât cel românesc, nu voi/vor putea sta mai mult de 90 de zile, iar dacă o fac s-ar putea să am probleme cu autoritățile românești.

Asta am relatat si eu, dar Gator si canin sustin ca 'asa ceva nu se poate'.

Nu, bancu spune ca "asa ceva nu exista". Eu n-am citit nici o lege, am zis-o pe logica: daca am docomente de cetatean, ce ma frecati cu ce intru?

Cunosc vreo 2-3 pensionari si un popa care petrec juma de an in Ro, plus alte jde mii de familii care tin copiii la bunici in Ro, o sa intreb cum fac.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 01 Aug 2017, 11:48

Gator scrie:am zis-o pe logica: daca am docomente de cetatean, ce ma frecati cu ce intru?

Foloseste-ti logica si cand revii in Canada. Zi-i ofiterului CBSA ca tu vrei sa intri pe baza cardului de cetatean canadian. Recomand sa ai o sticla de apa si niste granola bars la tine.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Gator » 01 Aug 2017, 12:20

Tavi scrie:
Gator scrie:am zis-o pe logica: daca am docomente de cetatean, ce ma frecati cu ce intru?

Foloseste-ti logica si cand revii in Canada. Zi-i ofiterului CBSA ca tu vrei sa intri pe baza cardului de cetatean canadian. Recomand sa ai o sticla de apa si niste granola bars la tine.

huh? scrie clar ca cardu ala nu e document de calatorie, ce tot zici?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde capsunar » 01 Aug 2017, 12:24

Gator scrie:
Tavi scrie:

huh? scrie clar ca cardu ala nu e document de calatorie, ce tot zici?

Tavi se refera la pasaport romanesc si card de cetatenie. Pasaportul romanesc e document de calatorie. Am intrat asa in Ca acu vre 3 ani cred fara probleme, dar nu se mai poate.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec