• Publicitate

cetatean Canadian plecat in Ro mai mult de 3 luni

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: cetatean Canadian plecat in Ro mai mult de 3 luni

Mesajde sorro » 31 Iul 2017, 19:03

capsunar scrie:SUA si apoi la cca 6 luni Ca au legiferat ca cetatenii lor nu pot intra decat cu pasapoarte SUA resp Ca.

Precizare: măsura se referă exclusiv la intrarea în Canada pe calea AERULUI. Intrările terestre sau pe mare nu sunt incluse în această măsură (poate doar dacă sunt la bordul unor vase sau autobuze comerciale? dar cu siguranță nu în mașina proprie/închiriată sau pe jos). În plus, există și o excepție pentru cetățenii dubli americani-canadieni, pentru intrările în Canada.

http://www.cic.gc.ca/english/visit/dual ... tizens.asp

p.s. Desigur, în contextul discuției de față, intrarea în Canada venind din România este... pe calea aerului, deci postarea lui Căpșunar este perfect binevenită. Am ținut doar să fac precizarea pentru alte situații gen intrarea din SUA în Canada.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 732 ori
I s-a multumit: 492 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 31 Iul 2017, 19:17

sorro scrie:p.s. Desigur, în contextul discuției de față, intrarea în Canada venind din România este... pe calea aerului, deci postarea lui Căpșunar este perfect binevenită. Am ținut doar să fac precizarea pentru alte situații gen intrarea din SUA în Canada.

Discutia de fata se refera la posibilele probleme intampinate la iesirea din Romania de un cetatean roman care este si cetateanul altei tari si care viziteaza Romania intrand cu documentul de calatorie eliberat de cealalta tara si sta mai mult decat perioada permisa cetatenilor tarii 'celeilalte'.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde sorro » 31 Iul 2017, 20:14

Tavi scrie:
sorro scrie:p.s. Desigur, în contextul discuției de față, intrarea în Canada venind din România este... pe calea aerului, deci postarea lui Căpșunar este perfect binevenită. Am ținut doar să fac precizarea pentru alte situații gen intrarea din SUA în Canada.

Discutia de fata se refera la posibilele probleme intampinate la iesirea din Romania de un cetatean roman care este si cetateanul altei tari si care viziteaza Romania intrand cu documentul de calatorie eliberat de cealalta tara si sta mai mult decat perioada permisa cetatenilor tarii 'celeilalte'.

Mersi pentru precizare, Tavi. Am înțeles eu greșit contextul, scuze. Sunt pe drum zilele astea, așa că recunosc că nu am citit atent topicul de la început.

Legat de subiect: am avut două experiențe personale pe care le pot împărtăși, cu speranța că vor fi eventual utile cuiva. Ambele confirmă ceea ce spui și tu, Tavi.

Prima, la ieșirea din România cu copiii în 2011 (când plecam către Canada, cu vize de emigrare). Pe Otopeni, la ieșire, am fost întrebat cum de au stat copiii în România din 2007-2011, în condițiile în care am intrat în România cu ei pe pașapoarte americane. Am explicat că sunt și cetățeni români + am arătat certificatele de naștere românești (transcrise). Am fost apostrofat un pic și mi s-a spus să fiu mai atent pe viitor și să intru cu copiii în România cu pașaportul românesc, dar nu am întâmpinat probleme majore.

A doua este mult mai recentă (mai 2017) și s-a petrecut la Consulatul României de la Montreal, unde mi s-a atras atenția că dacă intru în România cu copiii cu alt pașaport decât cel românesc, nu voi/vor putea sta mai mult de 90 de zile, iar dacă o fac s-ar putea să am probleme cu autoritățile românești.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 732 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde Tavi » 31 Iul 2017, 21:24

sorro scrie:la Consulatul României de la Montreal mi s-a atras atenția că dacă intru în România cu copiii cu alt pașaport decât cel românesc, nu voi/vor putea sta mai mult de 90 de zile, iar dacă o fac s-ar putea să am probleme cu autoritățile românești.

Asta am relatat si eu, dar Gator si canin sustin ca 'asa ceva nu se poate'.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde canin » 31 Iul 2017, 22:38

Tavi scrie:
canin scrie:Dubla cetatenie este reglementata destul de bine in RO, iar tu poti iesi din RO cu pasaportul canadez oricand (dar asta nu ca eu cred acest lucru ....ci ca asa prevede legea, dar cum tu nu mai ai pasaport romanesc nu mai ai cum sa ai dubii/intrebari interioare pe acest subiect, norocul tau :mrgreen: !)

Daca ai simtit nevoia sa punctezi acest lucru inseamna ca nu ai inteles nimic din ce am scris. Unde am sustinut eu ca nu poti iesi din RO cu pasaport emis de alta tara?

Mamica/bunica care a postat, se intreba daca la iesirea din RO vor fi probleme cu copilul (cetatean roman si care are pasaport doar canadez)...iar raspunsurile mele vizau aceasta situatie, nu neaparat situatia ta personala!

La intrarea in tara, chiar tu ai spus ca ti s-a "recomandat" doar sa te legitimezi si cu pasaport RO ("daca ai!" ...corect/este posibil sa nu ai sau sa-ti fi expirat/nu te obliga nimeni sa NU folosesti celalalt document de calatorie strain valabil)....in legea noastra romaneasca inca nu este obligatorie o astfel de legitimare, chiar daca unii garcea comenteaza, asta o fac pentru ca nu au inca o sanctiune reglementata, in caz contrar ti-o aplicau de nu te vedeai!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 107 ori

Mesajde canin » 31 Iul 2017, 22:49

daca ai intrat in RO ca strain .....ai cele 90 de zile ca sedere (regula pe care o stim cu totii)...daca iti expira cele 90 de zile, poti sta in RO cat vrei peste, in virtutea cetateniei romane pe care o ai/o poti dovedi ..... asta a fost ideea exprimata de mine si pe care o sustin in continuare atat timp cat in legislatie nu este reglementata vreo interdictie/sanctiune etc. .... la frontiera vor fi doar comentariile despre care spuneti voi !!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori