• Publicitate

Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Mesajde laurentiup » 25 Sep 2017, 05:47

Salut,

Cunosc limba engleza la nivel avansat, dar franceza la nivel de incepator.

Se poate sa imi depun actele pentru Quebec si sa sustin interviul in engleza?

Multumesc,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Mesajde sorro » 25 Sep 2017, 09:57

laurentiup scrie:Salut,

Multumesc,
Laurentiu

E probabil posibil, dar nu crec că dă deloc bine la interviu. Provincia Quebec caută cu precădere aplicanți francofoni + nu prea văd de ce ar admite un aplicant care nu face nici măcar efortul să se prezinte la interviu în franceză. Poate doar dacă respectivul/a are niște calificări excepționale sau punctaj foarte solid din celelalte rubrici... Altfel, mă îndoiesc sincer că interviul va fi încununat de succes.

Dacă vrei să aplici pe Quebec, sfatul meu este să te pui la punct serios cu franceza. Și nu numai pentru interviu, vei avea nevoie de ea cu siguranță odată ajuns aici.

Toate bune + mult succes!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde geomaticianu » 25 Sep 2017, 10:58

Au Québec le succès parle français...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde sorro » 25 Sep 2017, 11:08

geomaticianu scrie:Au Québec le succès parle français...

În Montréal, aș spune că ”successul e bilingv”: franceză + engleză, mai ales în domeniile care presupun interacțiunea cu clienți (adică nu backoffice).
Dar oricum, ideea rămâne: fără franceză în provincia Québec... viitorul nu sună deloc bine.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde canin » 25 Sep 2017, 11:41

laurentiup scrie:Salut,

Multumesc,
Laurentiu

Nu mai stiu cum este acum dar in 2015 puteai depune dosarul ....nu te obliga nimeni sa nu-l depui, problema este ca nu faci puncte cine stie ce fara franceza (de la nivelul B2 in sus se puncteaza) si faci mai putine puncte doar cu engleza. Trebuie citit ghidul actual foarte bine! Interviuri nu se prea mai dau .... in seria din 2015 nu am auzit pe careva sa fie chemat la interviu (faci nivelul minim de puncte esti acceptat si-ti vine CSQul prin posta .... nu faci nivelul de punctaj minim ....de aici incepe calvarul strangerii de puncte!).

Eu personal nu am depus dosarul pentru Quebec pana nu am avut testul de franceza luat cu nivel B2! Am invatat singur la Institutul Francez cam 1 an si jumatate (fara sa fac in scoala franceza deloc) ...nu e greu, decat sa ai vointa si ceva bani pentru cursuri, ca nu-s ieftine! mai ai si soft-uri etc.!

Dupa cum vei vedea...cu franceza poti obtine in jur de 16 puncte (un numar mare de puncte pe care nu prea ai cum sa-l suplinesti prin altceva), fa-ti un calcul al punctajului, varsta, studii, experienta de munca etc .... si vezi ce pondere are franceza pentru tine! Daca ponderea e mare .... urmeaza saftul lui sorro si al meu de altfel, de a invata mai bine franceza mai intai si apoi da-ti start la dosar!

Procesul e greoi, trebuie sa ai rabdare .... cantareste bine si nu te arunca aiurea ....banii pentru procesare nu-i mai vezi ...mergi la drum cu armele incarcate!

Bafta
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde laurentiup » 26 Sep 2017, 02:55

Salut,

Multumesc tuturor pentru mesaje.

Sorro, am parcurs evaluarea preliminara de imigrare (http://www.form.services.micc.gouv.qc.c ... ageCode=en) si concluzia este ca sunt eligibil.

La limba franceza am ales Beginner (levels 3 and 4), deoarece am facut franceza in liceu. La limba engleza am ales Advanced (level 9 to 12).

Ideea este ca eu vreau sa depun dosarul pe partea franceza deoarece conditiile sunt mai lejere (pe partea financiara), dar as vrea sa ma stabilesc in Toronto. De aceea sunt interesat sa folosesc limba engleza la interviu.

Canin, poti confirma faptul ca nu se mai dau interviuri? Nu prea sunt in tema pe partea interviurilor.

Multumesc,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec