• Publicitate

Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Mesajde sorro » 27 Sep 2017, 09:17

laurentiup scrie:Sorro, Intentie mea nu este nici pe departe pacalirea autoritatilor canadiene. Poate ca moral nu este tocmai ok sa te folosesti de programul de selectie al provinciei Quebec pentru a ajunge in Toronto, dar avand in vedere faptul ca este legal + ca scopul principal este stabilirea in Canada, nu cred ca este considerata o pacalire a autoritatilor.

Păi tocmai asta e chestia, Laurențiu, că NU e legal să faci o declarație falsă. Când aplici pe Quebec, semnezi o declarație în care îți declari intenția de a te stabili în Quebec. Dacă tu semnezi declarația aia fără a avea de fapt intenția, comiți un FALS în acte (immigration fraud) și asta nu e legal. Că poți fi prins sau nu, că ești efectiv prins sau nu, că autoritățile iau măsuri sau nu, astea sunt alte chestiuni. Legal însă nu este în niciun caz. Punct.

Probabil ca daca as lega acest topic de acesta - viewtopic.php?f=60&t=305555 - am fi pe aceeasi lungime de unda.

Intentia mea este clara. As fi aplicat cu mare placere pe partea federala, sa evit toata tevatura asta dar suma minima cu care trebuie sa ajungi pe partea federala mi se pare mare comparativ cu suma minima ceruta in QC - pentru partea federala suma minima este de $12,300 CAN iar in Quebec este de $3,085 CAN. Daca ar fi sa merg pe partea federala ar trebui sa stau pe bara pana strang suma necesara, si in niciun caz nu ma intereseaza ajutorul social.

Laurențiu, dacă înțeleg bine, ce te sperie pe tine este suma pe care trebuie să o declari în procesul de emigrare. Dacă de asta e vorba, stai liniștit că nu te pune nimeni să arăți suma respectivă acum. Tot ce ți se cere este să semnezi o declarație că vei dispune de ea la aterizare. Poți folosi tot timpul pe care îl ia procesul de emigrare pentru a o obține. Suma poate fi sub orice formă: cash, cec, bani în bancă, împrumut bancar, valoarea unei case pe care o lași în România etc. Formularea e clară:

I declare that, upon my arrival in Québec as a permanent resident, I will have sufficient financial resources to provide for my needs and those of persons accompanying me for at least three months. -- https://www.immigration-quebec.gouv.qc. ... OA-dyn.pdf

You must show that you have enough money to support yourself and your family in Canada to meet the minimum requirements of the Federal Skilled Worker Program or the Federal Skilled Trades Program. You can’t borrow this money from another person. You must be able to use this money to pay the costs of living for your family (even if they aren’t coming with you). -- http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... /funds.asp

Ideea este că autoritățile vor să se asigure că ai bani să te întreții și că nu le vei cere ajutor social din prima zi. Asta e tot. Repet, banii trebuie să fie disponibili nu acum când aplici, ci atunci când aterizezi efectiv în Canada. Poți lua un împrumut de la bancă sau poți folosi timpul de acum și până când vii efectiv să pui banii respectivi deoparte. Și btw: adesea nici pe aeroport la aterizare nu a cerut cineva să vadă efectiv acești bani, ci doar să îți asumi răspunderea că dispui de ei (în orice formă ar fi).

Un alt lucru important de care tin cont este limba engleza. Limba franceza am facut-o in liceu si pot spune ca nu sunt un mare fan. Asadar, luand in calcul orasele in care limba engleza este vorbita preponderent, am considerat Toronto ca fiind prima alegere.

Repet: dacă alegerea este Toronto, atunci aplică pentru programul federal. Dacă ”nu ești fan franceză”, ce cauți să aplici pentru Quebec? Programul de emigrare pe Quebec caută aplicanți francofoni și/sau doritori să trăiască aici unde limba de zic cu zi, în majoritatea cazurilor, este franceza.

Legat de "calificarea" in faza preliminara, gasesti mai jos 4 poze: in primele trei poti vedea ce alegeri am facut la fiecare punct iar in ultima poti vedea faptul ca am fost indeplinesc conditiile. Imi scapa ceva?

1. https://imgur.com/5Lc2Db4
2. https://imgur.com/iB3hpUi
3. https://imgur.com/7dE2Eks
4. https://imgur.com/9oTnXwQ

Da, îți scapă faptul că ai mințit în răspunsul tău la întrebarea 1. Ai răspuns: ”I plan to work in Quebec as a qualified worker”, când tu n-ai niciun plan în acest sens.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 27 Sep 2017, 09:39

@laurentiup -- Tot apropo de ”fan franceză”... Nici eu nu sunt neapărat fan. Sunt bilingv (de fapt quatri-lingv ;)), dar stăpânesc engleza mai bine decât franceza și o prefer în practic toate cazurile când am ocazia să aleg. Am și locuit în SUA 3 ani + toți copiii mei au engleza ca limbă maternă. Acasă nu vorbesc franceză absolut deloc, ci un amestec de română și engleză. Și eu am avut în 2011 dilema Montreal vs Toronto, însă am decis să fiu corect și să îmi respect declarația de intenție. Am aplicat pe Quebec, am fost acceptat de Quebec, apoi am aterizat în Quebec și am rămas în Quebec (la Montreal). Soția a făcut cursuri de francizare aici, iar eu am făcut un program universitar în franceză. La lucru vorbesc însă cam 80-90% engleză. Dar când am nevoie de franceză, mă descurc ok. Asta ca să vezi că se poate, dacă dorința există...

Oricum, sorry dacă sunt poate prea dur și intransigent. În cei 6-7 ani de când sunt pe forum am încercat să ajut o mulțime de oameni cu informații etc. Am văzut deja destui în situația/dilema ta, dar sincer nu-mi place ”sugar coating-ul”. Oamenii vor să se simtă bine cu deciziile lor și de aceea caută să ”justifice” orice și să ”îndoaie” moralitatea și legalitatea ca să le dea lor fără virgulă. Însă cinstit și corect este să spunem lucrurilor pe nume și să ne asumăm cu capul sus deciziile pe care le luăm, cât și riscurile și consecințele acestora.

N-am nimic cu tine personal (nici nu ne cunoaștem, în fond) și oricum, îți doresc mult succes și decizii înțelepte și corecte! Dacă mai ai întrebări și crezi că te pot ajuta, o voi face cu plăcere. Toate bune!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

Mesajde astalavistababy » 27 Sep 2017, 12:44

Gator scrie:
sorro scrie:....să păcălești autoritățile canadiene cu privire la intenția ta de imigrare și să uzezi (de fapt: să abuzezi) un program de emigrare mai lejer

pacaleste autoritatile de la Quebec... pe alea federale le doare la basca, altfel ar pune stop la scamatorie.

Cu siguranta ca la fel de tare le doare la basca pe alea din Quebec, din moment ce nu se pune nici o restrictie. Daca s-ar vrea ar f f simplu sa se semneze un document in care s-ar specifica clar obligativitatea pt o anumita perioda cu risc de penalitati si nu planul/intentia care nu valoreaza nimic.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde canin » 27 Sep 2017, 13:13

Macar sa apreciem sinceritatea omului .... e abia la inceput de drum, incearca doar sa-si formeze linia!

Lasand gargara la o parte, sa stii ca nu e ok daca declari ca vii in OC si faci dreapta in aeroport ori te duci direct in Toronto (nu e chiar reglementata treaba in terminis in lege dar exista riscul s-o incurci rau de tot chiar la aterizare), chiar daca la altii a mers ....exista totusi un risc (si trebuie sa cunosti acest lucru de la bun-inceput)! Cei responsabili de pe acest forum iti vor spune franc in fata cum stau lucrurile (conform regulilor de acolo), ei traiesc dupa niste reguli si incet incet incep sa gandeasca strict conform acestor reguli (cand apare unul ca tine cu gandire mioritica incepe sa sticleasca postul si nu-i a bine, desi tu gandesti asa cum ai fost crescut acasa), nu ma refer la Sorro neaparat (e ok tot ceea ce a postat pana acum, omul explica in detaliu si asta nu-i rau pentru unul ca tine care e la inceput de drum).....in general vorbind, corectitudinea este regula in CA (asa zice lumea, vom vedea si noi cei din RO daca chiar asa stau lucrurile)!

Deci, Laur .... cantareste bine lucrurile, punctajul pentru Quebec etc. si daca esti eligibil cum spui tu, da-i bataie ....dar nu uita ca lucrurile se pot schimba din mers ...acei 3.085 CAD pentru QC cred ca reprezentau un nivel pentru 2015....cu siguranta va fi schimbat! Din punctul meu de vedere, sa aplici pentru QC fara testul de franceza este cel mai mare risc pe care l-ai avea (Poti sa nu ajungi la punctajul minim, acea simulare online nu e elocventa! Treci la calculul punctelor!)!

Pana pui tu la punct D1 se pot schimba multe! Exista acest risc! Nu te desumfla .... analizeaza toate optiunile (inclusiv variantele pe federal), vezi ce este mai potrivit pentru tine!

Bafta
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde canin » 27 Sep 2017, 13:19

laurentiup scrie:
Canin, poti confirma faptul ca nu se mai dau interviuri? Nu prea sunt in tema pe partea interviurilor.

Multumesc,
Laurentiu

Din cei pe care-i cunosc si care au depus D1 in nov 2015 (si care au primit CSQ-ul in primavara/vara lui 2016) nimeni nu a dat interviu, CSQ-urile au venit prin posta!
Cei care au depus prin MonProjet in 2016 abia au ajuns la solicitarea de documente (ca sa zic asa ...a 2-a etapa dupa inregistrarea dosarelor)!

Nu-ti pot confirma 100% ca nu se tin interviurile pentru ca nu cunosc (insa eu nu am auzit pe nimeni pe acest forum, de cand activez eu aici, cel putin pentru perioada 2015-2017)
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde sorro » 27 Sep 2017, 14:21

astalavistababy scrie:
Gator scrie:
sorro scrie:....să păcălești autoritățile canadiene cu privire la intenția ta de imigrare și să uzezi (de fapt: să abuzezi) un program de emigrare mai lejer

pacaleste autoritatile de la Quebec... pe alea federale le doare la basca, altfel ar pune stop la scamatorie.

Cu siguranta ca la fel de tare le doare la basca pe alea din Quebec, din moment ce nu se pune nici o restrictie. Daca s-ar vrea ar f f simplu sa se semneze un document in care s-ar specifica clar obligativitatea pt o anumita perioda cu risc de penalitati si nu planul/intentia care nu valoreaza nimic.

Știu și eu dacă chiar îi doare în bască... Pentru moment, poate. Cât timp va continua asta? Nimeni nu știe. Tendința de înăsprire a condițiilor și de închidere a loophole-urilor există deja și exemple au fost din belșug.

Spre exemplu, în urmă cu ani, evaluarea de franceză și punctajul aferent la acest capitol în cadrul programului de selecție pe Quebec (CSQ) se făcea de regulă la interviu. Acum, cer teste standardizate pentru a acorda punctajul. De ce? Pentru că s-au prins și ei că existau destui care declarau nivel 5-6 de franceză (ca să ia punctele la auto-evaluare) și apoi veneau la interviu cu nivel mult mai mic sau chiar deloc.

Alt exemplu: timpii de procesare la partea federală care au crescut la un moment dat simțitor pentru că autoritățile canadiene făceau controale mult mai riguroase la diplomele universitare. Motivul? Mii de diplome false de prin Republica Moldova sau facultăți gen Spiru Haret cu luate examene pe bandă etc.

Alt exemplu: pe vremuri, mii de imigranți ajungeau în Canada, apoi plecau înapoi în țările lor și declarau (fraudulos) că locuiesc încă în Canada. Depuneau declarații de taxe, luau adeverințe că merg la școală și medic etc etc. și deveneau cetățeni canadieni după 3-4 ani. A mers treaba cât a mers, până s-au dumirit federalii și au început să anuleze cetățenii. Apoi au intervenit tribunalele, activiștii etc și acum nu mai știu pe unde e procesul. Dar cu siguranță nu-i unul plăcut, indiferent care va fi decizia finală...

Ideea e una singură: încet, încet, se adaptează și autoritățile la ”descurcăreală”. Sistemul de aici e conceput pentru oameni predominant corecți. Când e abuzat, rămâne perplex o perioadă, dar apoi se adaptează și el și reacționează. E poate (prea) lent procesul, dar el există. Și când o să intre tare, să vezi atunci vaiere pe forum că ”uite, s-au făcut ai dracu' canadienii”. Nimeni nu va zice că de fapt înăsprirea procesului a fost cauzată de alți ”descurcăreți” de dinaintea lor. Dar deh, natura umană, bată-o vina...
sorro

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec