• Publicitate

Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Mesajde Gator » 27 Sep 2017, 17:00

sorro scrie:... adesea nici pe aeroport la aterizare nu a cerut cineva să vadă efectiv acești bani, ci doar să îți asumi răspunderea că dispui de ei (în orice formă ar fi)....

Pai daca declari ca ai si de fapt nu ai, tot minciuna se cheama. Te prinde numai daca ceri ajutor social imediat ... si poate nici atunci, ca zici ca ti i-a furat, sau i-ai pierdut ... frantzuzul e intelegator si milos si da, ca nu da de la el.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 332 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 27 Sep 2017, 17:17

Gator scrie:
sorro scrie:... adesea nici pe aeroport la aterizare nu a cerut cineva să vadă efectiv acești bani, ci doar să îți asumi răspunderea că dispui de ei (în orice formă ar fi)....

Pai daca declari ca ai si de fapt nu ai, tot minciuna se cheama. Te prinde numai daca ceri ajutor social imediat ... si poate nici atunci, ca zici ca ti i-a furat, sau i-ai pierdut ... frantzuzul e intelegator si milos si da, ca nu da de la el.

Gator, ce citezi tu acolo era un simplu ”btw” dar mulțumesc pentru precizare. Așa e și sorry pentru exprimarea mea un pic ambiguă. Nu i-am spus să declare și să nu îi aibă. Dimpotrivă, i-am precizat deja (de 2 ori) că trebuie să dispună efectiv de respectivii bani în momentul aterizării. Însă ideea de bază era că poate să folosească tot timpul de acum și până atunci pentru a-i obține, nu trebuie să îi aibă acum, când abia debutează dosarul.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde laurentiup » 28 Sep 2017, 01:13

Salut,

Multumesc pentru mesaje si pentru clarificari.

Am inteles cum "functioneaza" partea cu banii necesari in momentul aterizarii pe aeroport. Acum ca am clarificat aceasta problema, imi puteti spune, va rog, care este timpul de asteptare intre depunerea primului dosar si primirea vizei? Ma intereseaza mai mult pe partea federala (pot face un alt topic in categoria "Emigrarea pe partea federala/engleza" daca este recomandat).

As mai avea inca o nelamurire: De la primirea vizei, in cat timp trebuie sa aterizezi pe pamant canadian, in conditiile in care vreau sa respect perioada impusa pentru a obtine cetatenia?

Multumesc,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 28 Sep 2017, 06:41

laurentiup scrie:imi puteti spune, va rog, care este timpul de asteptare intre depunerea primului dosar si primirea vizei? Ma intereseaza mai mult pe partea federala (pot face un alt topic in categoria "Emigrarea pe partea federala/engleza" daca este recomandat).

Pe Quebec, respectivul timp se împarte în două:

A. timpul necesar procesării provinciale în vederea obținerii unui CSQ -- interesează-te pe Mon Project Quebec (ai un link pe pagina asta). Pe vremuri, publicau public timpii medii de procesare. Acum se pare că trebuie să îți creezi un cont Mon Projet Quebec pentru a-i obține.

B. timpul necesar procesării federale, după ce ai CSQ-ul în mână -- timpii îi poți găsi aici. Momentan, indică 13 luni, care se adaugă la timpul de la pct. A.

Dacă aplici pe programul federal, găsești timpii pe aceeași pagină: http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... /index.asp
Pentru FSW (federal skilled worker) e indicat acum 6 luni prin programul online Express Entry.

As mai avea inca o nelamurire: De la primirea vizei, in cat timp trebuie sa aterizezi pe pamant canadian, in conditiile in care vreau sa respect perioada impusa pentru a obtine cetatenia?

Viza de imigrant este de obicei valabilă timp de 1 an de la efectuarea testelor medicale. După ce aterizezi ca rezident permanent (în această perioadă de valabilitate), trebuie să locuiești fizic în Canada minim 3 ani pentru a putea depune actele de cetățenie.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde laurentiup » 29 Sep 2017, 15:25

Multumesc pentru raspuns, Sorro.
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Gator » 29 Sep 2017, 17:59

sorro scrie:Viza de imigrant este de obicei valabilă timp de 1 an de la efectuarea testelor medicale...

Parca scrie pe viza cind expira, s-a schimbat ceva?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 332 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec