• Publicitate

Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Imigrare in Quebec - interviu in limba engleza

Mesajde sorro » 26 Sep 2017, 15:26

laurentiup scrie:Sorro, am parcurs evaluarea preliminara de imigrare (http://www.form.services.micc.gouv.qc.c ... ageCode=en) si concluzia este ca sunt eligibil.

Ideea este ca eu vreau sa depun dosarul pe partea franceza deoarece conditiile sunt mai lejere (pe partea financiara), dar as vrea sa ma stabilesc in Toronto.

Pe bune? Ești eligibil? Cum ai tras concluzia asta? :lol: Ce răspuns ai dat la întrebarea 1 din evaluarea preliminară? Unde e varianta ”I plan to settle in Toronto în lista de răspunsuri posibile?

Question 1 :
You plan to:
-- Work in Québec as a qualified worker
-- Settle in Québec as a self-employed worker, creating your own job as an independent worker
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Publicitate

Mesajde laurentiup » 27 Sep 2017, 05:02

Salut Sorro,

Ok, o luam altfel. Se pare ca indeplinesc criteriile de selectie pentru Quebec.

Legat de intrebarea ta cu privire la Toronto, oare sunt prima persoana care aplica pentru Quebec si se stabileste in Toronto?
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 27 Sep 2017, 07:05

laurentiup scrie:Salut Sorro,

Ok, o luam altfel. Se pare ca indeplinesc criteriile de selectie pentru Quebec.

Legat de intrebarea ta cu privire la Toronto, oare sunt prima persoana care aplica pentru Quebec si se stabileste in Toronto?

Come on, Laurențiu... N-o mai ”lua altfel” că indiferent cum o dai tot aia este. Spune pe nume la chestia pe care vrei să o faci și gata. Nu ”te califici” și nici nu ”se pare că te califici”. De fapt, tu ai venit pe forum ca să întrebi dacă poți să păcălești autoritățile canadiene cu privire la intenția ta de imigrare și să uzezi (de fapt: să abuzezi) un program de emigrare mai lejer ca să ajungi unde ai tu chef să ajungi. Un fel de ”descurcăreală” în dulcele stil clasic mioritic... Asta e tot. Și NU, nu ești primul, au mai făcut-o și alții în trecut. Există de altfel mai multe subiecte pe tema asta, spre exemplu aici: viewtopic.php?f=2&t=294929 .

Acum, că vrei să păcălești autoritățile și că încerci să ”motivezi” chestia asta prin ”păi ce, nu sunt eu primul, au mai făcut-o și alții, e una. Dar măcar față de tine însuți și față de colegii de forum cărora le ceri acum sprijinul, FII SINCER și n-o mai da scăldată! Legal + oficial + corect/moral e foarte simplu: dacă vrei Quebec, aplici pe Quebec și faci măcar o tentativă onestă să te stabilești în Quebec. Dacă vrei altundeva din start, aplici pe programele federale de emigrare sau pe un program gen Provincial Nominnee și te supui criteriilor acelui program. Apropo, de curiozitate, dacă tot vrei în Toronto, te-ai uitat măcar pe criteriile de selecție pentru programele federale?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

Mesajde Gator » 27 Sep 2017, 08:16

sorro scrie:....să păcălești autoritățile canadiene cu privire la intenția ta de imigrare și să uzezi (de fapt: să abuzezi) un program de emigrare mai lejer

pacaleste autoritatile de la Quebec... pe alea federale le doare la basca, altfel ar pune stop la scamatorie.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde laurentiup » 27 Sep 2017, 08:20

Sorro,

Intentie mea nu este nici pe departe pacalirea autoritatilor canadiene. Poate ca moral nu este tocmai ok sa te folosesti de programul de selectie al provinciei Quebec pentru a ajunge in Toronto, dar avand in vedere faptul ca este legal + ca scopul principal este stabilirea in Canada, nu cred ca este considerata o pacalire a autoritatilor.

Probabil ca daca as lega acest topic de acesta - viewtopic.php?f=60&t=305555 - am fi pe aceeasi lungime de unda.

Intentia mea este clara. As fi aplicat cu mare placere pe partea federala, sa evit toata tevatura asta dar suma minima cu care trebuie sa ajungi pe partea federala mi se pare mare comparativ cu suma minima ceruta in QC - pentru partea federala suma minima este de $12,300 CAN iar in Quebec este de $3,085 CAN. Daca ar fi sa merg pe partea federala ar trebui sa stau pe bara pana strang suma necesara, si in niciun caz nu ma intereseaza ajutorul social.

Un alt lucru important de care tin cont este limba engleza. Limba franceza am facut-o in liceu si pot spune ca nu sunt un mare fan. Asadar, luand in calcul orasele in care limba engleza este vorbita preponderent, am considerat Toronto ca fiind prima alegere.

Legat de "calificarea" in faza preliminara, gasesti mai jos 4 poze: in primele trei poti vedea ce alegeri am facut la fiecare punct iar in ultima poti vedea faptul ca am fost indeplinesc conditiile. Imi scapa ceva?

1. https://imgur.com/5Lc2Db4
2. https://imgur.com/iB3hpUi
3. https://imgur.com/7dE2Eks
4. https://imgur.com/9oTnXwQ
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 27 Sep 2017, 08:39

Gator scrie:
sorro scrie:....să păcălești autoritățile canadiene cu privire la intenția ta de imigrare și să uzezi (de fapt: să abuzezi) un program de emigrare mai lejer

pacaleste autoritatile de la Quebec... pe alea federale le doare la basca, altfel ar pune stop la scamatorie.

Așa e. Eu cred însă că în timp o să se corecteze și asta. Oricum, ce mă zgârie pe mine mai mult este stilul în care se pune problema... E ok dacă o fac și alții. E ok dacă nu sunt prins. E ok dacă i-am fraierit. Scopul scuză mijloacele. E chestia cu lupul și năravul: oameni care vor să vină pe tărâmuri nord-americane, dar care defilează tot cu mentalități mioritice în procesul de a ajunge acolo. :( Și apoi, dacă și-o iau în freză aici pentru că nu li se tolerează ”descurcărelile” (asta sau altele similare), vin pe forum să se plângă că ”uite ai dracu' canadienii ce mi-au făcut” sau ”Canada m-a mințit”.
sorro

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec