• Publicitate

Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 2017

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 2017

Mesajde iulllian » 16 Oct 2017, 13:59

Deoarece in ultima perioada pe forum sunt tot mai putini pe care ii vad agitandu-se sa emigreze in Canada, insa tot mai multi care vor sa viziteze Canada ca turist(omorandu-si timpul carand diferite obiecte), am crezut ca o sa fie de folos deschiderea acestui topic.

1. De ce Canada ? .... Canada este o tara promovata ca fiind in top 10 atarilor din lume a ceea ce priveste nivelul de trai, din mai multe considerente.
2. Canada nu e un mare DEAL ! .... in Canada vii sa locuiesti(asa cum reiese din subpunctul 1), nu vii sa faci bani pe care sa-i cheltui in alte locuri(ex: Romania).

In prezent in Canada poti ajunge in 3 moduri:
1. ca rezident- Canada rezervandu-si drepturile sa-si aleaga viitorii rezidenti dupa propriile criterii de selectii. -ai toate drepturile unui cetatean dar nu poti vota.
2. ca refugiat- Canada are dreptul sa-si aleaga singura gesturile umanitare - ai mai multe drepturi ca un cetatean.
3. ca turist - vii sa-ti cheltui banii vizitand diferite locatii - nu ai nici un drept.

Daca esti roman cum poti sa te regasesti in cele 3 categorii:
1. rezident - incepi un proces de emigrare. Ex. in Quebec se face in mai multe etape cu depunere online in prima faza. Pasul 1-consulti lista prioritara de meserii, esti acolo mergi mai departe. Pasul 2: iti calculezi punctajul eligibil pentru viitorul tau dosar(ai punctele, esti ok). Pasul 3 - incepi cu procesul de emigrare cu dosarul 1 poi 2, apoi analize medicale, apoi viza. Informarii pe site-ul official.
2. ca refugiat - pentru Romania acest statut este momentan suspendat, dar nu se stie pe viitor.
3. ca turist - e cel mai simplu, faci o aplicatie online, iti ei pasaportul in buzunar si vii sa descoperi Canada in urmatoarele 6 luni.

Ca rezident, in cat timp de integrezi: din istoricul celor prezenti pe forum, intre 2-3 ani sau mai mult sau deloc. Depinde de experienta profesionala, depinde de ce vrei sa faci aici, depinde de noroc.
-cei cu istoric pot veni cu argumente
Ca turist, ce poti vedea, cati bani iti trebuie, si cam cat vrei sa ramai ? asta e o intrebare la care nu am raspuns, dar vom afla de la 1 decembrie.

Cateva date privind cheltuielile cotidiene zilnice pentru viitorii turisti:
- o luna de chirie 500-1000 dolari/luna pentru o "garsoniera"
- abonament lunar transport - medie 100 dolari.
- abonament telefonic - minim 40 dolari - prepay
- cheltuieli mancare 150 dolari in medie.
- alte cheltuieli minore - 100 dolari.
- buget turistic - depinde de fiecare ce vrea sa faca, sa viziteze sau sa cumpere, aproximez un buget minim de 300 dolari
Buget turist pentru o luna: 500+100+40+150 + 300= 1100 dolari
Bilet avion tur/retur in jur de 1000 dolari.
O luna de Canada poate ajunge 2100 dolari, 6 luni 7100 dolari.

*(Unii turisti sunt predispusi sa faca ciubucuri, in timpul liber dintre vizitele prestabilite in Canada.
la 10 dolari ora poti scoate 1200 luna, adica 7200 in 6 luni. ZENZATIONAL, iti poti scoate banii de vacanta.

Topicul este deschis, asa ca puteti completa cu si despre experientele voastre ca rezident si turist in Canada, cu raspunsuri gen:
- care este cheia succesului....
- cum sa reusesti rapid.....
- ce sa faci ca turist in Canada....
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Publicitate

Re: Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 201

Mesajde Sly » 16 Oct 2017, 18:09

iulllian scrie:Cateva date privind cheltuielile cotidiene zilnice pentru viitorii turisti:
..[/b]

Datele astea ori sunt foarte vechi ori se refera la Canada rurala,in Toronto e cam dublu,chiria medie pentru un 1 bdr in GTA este cam $2000 iar pt turisti mai mult caci acolo vorbim de short term/mobilat.
La fel si transportul,un abonament de metrou e vreo $130
Ma rog nu cred ca asta o sa incurce socotelile cuiva care vrea sa vina in vizita dar e bine sa fim mai aproape de realitate.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde DonTavo » 17 Oct 2017, 01:51

Ma iau de mana cu Sly si mai ridic si eu cheltuielile.... 150 dolari mancare ? Ce mananci si bei cu 5 dolari pe zi ?
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde rux13 » 17 Oct 2017, 07:36

DonTavo scrie:Ma iau de mana cu Sly si mai ridic si eu cheltuielile.... 150 dolari mancare ? Ce mananci si bei cu 5 dolari pe zi ?

Mananci oua. Bei apa gratis de la robinet.
Serios vorbind, proteine din oua, carbs din orez si cartofi, iesi chiar mai ieftin de 150.
Intrebarea e daca vrei sa traiesti asa.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 81 ori

Mesajde Sly » 17 Oct 2017, 08:40

rux13 scrie:
DonTavo scrie:Ma iau de mana cu Sly si mai ridic si eu cheltuielile.... 150 dolari mancare ? Ce mananci si bei cu 5 dolari pe zi ?

Mananci oua. Bei apa gratis de la robinet.
Serios vorbind, proteine din oua, carbs din orez si cartofi, iesi chiar mai ieftin de 150.
Intrebarea e daca vrei sa traiesti asa.

Chiar si asa trebuie sa mananci putin. :lol:
Ar mai fi varianta sa mananci de la chinezi,o portie/zi sunt mult locuri unde au $5.99 special...daca postesti vinerea,te incadrezi la $150/ luna

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde capsunar » 17 Oct 2017, 11:02

iulllian scrie:Deoarece in ultima perioada pe forum sunt tot mai putini pe care ii vad agitandu-se sa emigreze in Canada, insa tot mai multi care vor sa viziteze Canada ca turist(omorandu-si timpul carand diferite obiecte), am crezut ca o sa fie de folos deschiderea acestui topic.

1. De ce Canada ? .... Canada este o tara promovata ca fiind in top 10 atarilor din lume a ceea ce priveste nivelul de trai, din mai multe considerente.
2. Canada nu e un mare DEAL ! .... in Canada vii sa locuiesti(asa cum reiese din subpunctul 1), nu vii sa faci bani pe care sa-i cheltui in alte locuri(ex: Romania).

In prezent in Canada poti ajunge in 3 moduri:
1. ca rezident- Canada rezervandu-si drepturile sa-si aleaga viitorii rezidenti dupa propriile criterii de selectii. -ai toate drepturile unui cetatean dar nu poti vota.
2. ca refugiat- Canada are dreptul sa-si aleaga singura gesturile umanitare - ai mai multe drepturi ca un cetatean.
3. ca turist - vii sa-ti cheltui banii vizitand diferite locatii - nu ai nici un drept.

4. Spouse ( nevasta / barbat )

Ai o eroare in logica, in Ca ca sa locuiesti trebuie sa faci bani. Problema e ca s-ar nu-ti ramana nimic dupa ce scoti cheltuile cu locuitul cat de cat decent. Daca dupa aia mai raman bani poti sa-i cheltuiesti / investeti si in alte locuri. De ex eu din ce ramane eu am cheltuit o groaza in Ro.

Ca rezident, in cat timp de integrezi: din istoricul celor prezenti pe forum, intre 2-3 ani sau mai mult sau deloc. Depinde de experienta profesionala, depinde de ce vrei sa faci aici, depinde de noroc.
-cei cu istoric pot veni cu argumente

In primul rand pe 20 pagini nu s-a dat o definitie coerenta a integrarii. Cei 2-3 ani sau deloc depinde de definitia pe care si-o da fiecare. Daca integrare insemna vorbit engleza acasa.. eu nu sant integrat.
Ce vreau sa spun e ca parerile celor de pe forum sant irelevante fara detalii si definitii concrete, doar discutii.

Cateva date privind cheltuielile cotidiene zilnice pentru viitorii turisti:
- abonament telefonic - minim 40 dolari - prepay
- cheltuieli mancare 150 dolari in medie.
- alte cheltuieli minore - 100 dolari.

Poate vrei sa spui capsunari nu turisti. Sau hai turist care se gandeste daca merita sa emigreze adica potential emigrant.
Un turist sta la hotel.. alti merg cu cortul da in nici un caz nu dau bani pe cablu si telefon.
Mancarea.. In 150 o sa mananci conserve Campbell si ciorba de cartofi. Fructe o sa mananci mure de pe marginea drumurilor si salata din cand in cand, kg de rosii iti sparge bugetu, nu mai zic de ardei. Asa ceva nu se cheama turist ci bum.
Chiria.. aici vorbesti aiurea. Poti sa stai la un short term accomodation si asta cat o mai merge da preturile sant cel putin duble fata de ce spui tu acolo. Repede discutam de un $ 30-50 pe noapte. Personal inchiriez la altii long term si pot sa spun ca fara sa vad SIN, credit check si fara referinte nu are nici o sansa. Chiar daca gasesti un landlord care sa nu le faca pe toate tot nu e simplu. Deci in final te uiti sa gasesti o camera cu cineva ( room mate ) sau short term.
Ce sa faci ca turist e pe trip advisor.

Presupunanad insa ca vrei sa vezi ce te asteapta.. in loc sa vizitezi ce scrie pe trip advisor poti sa vizitezi cartierele de locuit medii si proaste, adica unde un emigrant o sa petreaca niste ani din viatza. De asemeni suburbiile, ceva calatorie la ore de varf.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 403 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec