• Publicitate

Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 2017

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 201

Mesajde capsunar » 24 Oct 2017, 10:08

SYD44 scrie:Raspund dlui capsunar

La ora actuala am munca de boier sa zic asa, explic : DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE

-- Salariu 1200 € luna
-- Luni - Vineri 8 - 13 .( program de munca )
-- Masina inclusa, intodeuna la dispozitia mea , nu platesc intretinerea ,asigurarea , garaj ,benzina
( platesc benzina si autostrada daca vreau sa plec pe contul meu undeva departe ).
-- Oriunde plecam totul platit -- mincare - cazare.
-- IN REGULA,NU LA NEGRU.......
-- Meserie -- SOFER PERSONAL LA UN EX DIRECTOR GENERAL ( la pensie ) DE BANCA .

Restul orelor libere ( nu intodeauna ) lucrez cu un prieten din copilarie ( la negru ) care are o firma .
Cistig mediu lunar 1650 € adica - 2500 CAD la cursul actual.
Am uitat sa adaug : chirie totul inlus ( apa ,intretinere,caldura ,internet,mobilat ) 150 - 170 € ( vara - iarna ) apartamentul este al persoanei la care lucrez,chirie de favoare va imaginati.
Pentru mine nu este putin ceea ce cistig,mai ales la munca care o fac,aproape mereu pe drum vizitez locuri noi etc etc.
Acum veti spune mai mult ca sigur PENTRU CE ITI TRBUIE Canada vazind ca te lauzi ca ai munca de boier si salriu pe plac .........

Simplu , persoana pentru care lucrez ( de 5 ani ) are 87 ani autosuficienta nimic de zis , dar are oricum 87 ani si in plus de nu an de zile Pacemaker deci probleme cu inima.Cind i se pune pata bea de rupe si nu apa minerala ci WHISKY.in rest totul bine .

VOI CE SPUNETI ........

SE MERITA SA INCERC CU Canada IN SITUATIA ACESTA SAU NU ............

In situatia descrisa de tine si varsta respectiva as sta linistit acolo si nu mi-as bate capul. Nicaieri nu sant caini cu covrigi in coada si proverbul cu nu da vrabia pt ciara de pe gard se aplica peste tot.
Acuma daca ti s-a urat cu binele si ti-e dor de vremurile de inceput repetate mai spre 50 ani in conditii mai proaste decat ai avut tu, nu pot decat sa-ti urez bafta.

Apropo, vezi ca lumea in Ca vorbeste de bani inainte de taxe si in Eu de obicei se vorbeste dupa. La fel si preturile, in Eu ai pretul final iar in SUA si Ca ai pretul fara taxe, la casa se adauga taxele si vezi pretul final. Prin urmare aici pretul pare mai mic si salariul mai mare decat e in realitate.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 44 ori
I s-a multumit: 403 ori

Publicitate

Re: Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 201

Mesajde capsunar » 24 Oct 2017, 10:14

jean scrie:Poate gresesc, dar cred ca este ilegal sa fie conditionata acceptata aplicatia pentru inchiriere de credit score atata timp cat nu esti de acord. Multi insa accepta cu stiinta sau nu pentru ca ii intereseaza mai mult sa ia chiria decat modul cum se respecta legalitatea.
Este foarte posibil sa fie diferit in Ontario decat in celelalte provincii.

Jeane cred ca esti de curand pe aici daca nu ai observat inca ca astia nu conditioneaza nimic, doar gasesc un alt candidat mai potrivit.

Poti sa refuzi pe oricne pt orice motiv atat timp cat nu ii spui motivul. Ce nu inteleg multi e ca lipsa de feedback e o problema. De ex daca esti tatuat din cap pana in picioare si cu belciuge in urechi si nas e posibil f sa ai o problema cu tot cu credt check. :lol:

BTW, aplicatia are loc de pus SIN-ul si un loc unde tu iti dai acceptul pt credit check. Eu iti accept oricum aplicatia. ;)
Nu esti obligat sa folosesti formularul de la guvern da " e recmandat " si chiar daca il folosesti pe ala poti sa adaugi clauze diverse.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 44 ori
I s-a multumit: 403 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec