• Publicitate

Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 2017

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Avantajele emigrarii in Canada/Fara vize de la 1.dec 201

Mesajde jean » 23 Oct 2017, 18:57

Poate gresesc, dar cred ca este ilegal sa fie conditionata acceptata aplicatia pentru inchiriere de credit score atata timp cat nu esti de acord. Multi insa accepta cu stiinta sau nu pentru ca ii intereseaza mai mult sa ia chiria decat modul cum se respecta legalitatea.
Este foarte posibil sa fie diferit in Ontario decat in celelalte provincii.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 111 ori
I s-a multumit: 161 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 23 Oct 2017, 19:16

jean scrie:Poate gresesc, dar cred ca este ilegal sa fie conditionata acceptata aplicatia pentru inchiriere de credit score atata timp cat nu esti de acord. Multi insa accepta cu stiinta sau nu pentru ca ii intereseaza mai mult sa ia chiria decat modul cum se respecta legalitatea.

Este adevarat dar daca tu nu esti de acord e dreptul lui sa nu fie de acord sa-ti inchirieze.Este absolut legal ca proprietarul sa-ti ceara un credit check... ce-i drept,e dreptul tau sa nu fi de acord.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde EdwardS » 23 Oct 2017, 22:16

Gator scrie:
Cert este ca am primit apt, pe baza unui telefon la complexul unde stateam in Detroit. A, si buiding mgr era romanca. Si stiu si pe altii veniti din Ro fara artificii cu credit carduri pt imigranti.

Stai ca asta schimba datele problemei. Nu stiu cat de frecvent se facea credit check pe vremea aceea, insa o recomandare de la un building manager nord american, cum ca ai fost bun chirias si ai platit la timp, atarna greu la dosar. Plus ca mai aveai probabil si job sau macar o istorie verificabila de employment in US, eu vorbeam de un nou venit care nu stie pe nimeni aici.
Cat despre credit check, depinde si cat de disperat e landlordul sa nu ramana cu apartmentul neocupat.
EdwardS

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde EdwardS » 23 Oct 2017, 22:24

Sly scrie:
jean scrie:Poate gresesc, dar cred ca este ilegal sa fie conditionata acceptata aplicatia pentru inchiriere de credit score atata timp cat nu esti de acord. Multi insa accepta cu stiinta sau nu pentru ca ii intereseaza mai mult sa ia chiria decat modul cum se respecta legalitatea.

Este adevarat dar daca tu nu esti de acord e dreptul lui sa nu fie de acord sa-ti inchirieze.Este absolut legal ca proprietarul sa-ti ceara un credit check... ce-i drept,e dreptul tau sa nu fi de acord.

Nu e o idee buna sa refuzi credit check, dai impresia ca ai ceva de ascuns si mai mult ca sigur ca o sa fii refuzat. Daca te stii cu musca pe caciula (bad credit), fie incerci in mai multe locuri, sperand ca gasesti unul care nu cere credit check, fie vii cu o explicatie plauzibila.
EdwardS

I s-a multumit: 14 ori

Mesajde thief » 23 Oct 2017, 23:51

Sly scrie:
Gator scrie:
Ma rog, daca vrei sa ramii tot numa in sfera sexului...
E vorba chiar daca ai femeie linga tine, si cum ai "inotat" ca s-o tii.

Pai doar despre sex vorbise hotzu'

Ei si tu acuma, stii bine ca eu nu vorbesc doar despre sex. Vorbesc si despre tenis. Uite aici: Soarele si tenisul, intareste penisul. :mrgreen:
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 78 ori

Mesajde Gator » 24 Oct 2017, 06:33

EdwardS scrie:
Gator scrie:
Cert este ca am primit apt, pe baza unui telefon la complexul unde stateam in Detroit. A, si buiding mgr era romanca. Si stiu si pe altii veniti din Ro fara artificii cu credit carduri pt imigranti.

Stai ca asta schimba datele problemei. Nu stiu cat de frecvent se facea credit check pe vremea aceea, insa o recomandare de la un building manager nord american, cum ca ai fost bun chirias si ai platit la timp, atarna greu la dosar. Plus ca mai aveai probabil si job sau macar o istorie verificabila de employment in US, eu vorbeam de un nou venit care nu stie pe nimeni aici.
Cat despre credit check, depinde si cat de disperat e landlordul sa nu ramana cu apartmentul neocupat.

Am vorbit si despre altii nou veniti, nu eram numai eu.
In 2007 gradul de unoccupancy in Edmonton era sub 1%. Dormea lumea in masini.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec