• Publicitate

Palestina - renasterea unei natiuni

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Subiect închis

Re: Palestina - renasterea unei natiuni

Mesajde floribadoiu » 03 Aug 2014, 10:09

sorro scrie:@floribadoiu -- First, get your facts straight si discutam dupa. De ex, citeste despre Gaza Disangagement (2005) si reactia Hamas.
Asadar, "evreii lui Netanyiahu" n-au trebuit sa bombardeze nicio constructie, pt. ca au dat totul pe tava palestinienilor in 2005. Si uite reactia prompta:

After Israel completely withdrew from Gaza in 2005, Hamas and other terrorists unleashed a barrage of daily rocket attacks into Israel. The city of Sderot, for example, one mile away from Gaza, was hit by over 360 Qassam rockets within a six-month period after Israel's withdrawal. In June 2006, terrorists from Gaza tunneled into Israel, killing two soldiers and kidnapping one. Two weeks later, Hezbollah, supported by Iran and Syria, attacked Israel across the internationally recognized Israeli-Lebanese border, killing eight soldiers and kidnapping two, simultaneously launching a barrage of rockets against civilian towns in northern Israel. Israel responded with a military operation that lasted 34 days. After Hamas fired thousands of rockets at Israeli communities and refused to renew a six-month truce, Israel responded with a military operation against Hamas to protect Israeli citizens. The 22-day operation ended on January 18, 2009. In May 2010, Turkish activists with the Free Gaza flotilla tried to break Israel’s naval blockade of Hamas-controlled Gaza. In August 2010, Lebanese soldiers shot and killed an Israeli soldier during routine IDF maintenance on the border. Three Lebanese soldiers and one Lebanese journalist were killed in the exchange of gunfire.

Fraze de tipul "ce zici tu sunt minicuni" sau "doar partizanii Hamas nu tin copiii in brate" sunt afirmatii goale si nimic mai mult si n-am de gand sa imi pierd timpul comentandu-le sau combatandu-le. Zic doar atat: daca sursele tale de informatie continua sa fie exclusiv tot site-uri de genul celui musulman din 1994 si tot "nu-ti pierzi timpul" citind si altceva (n-am uitat), atunci nu cred ca este vreo speranta... :(

Deci 11 soldati israelieni ucisi, 3 rapiti in 2005 + 3 studenti israelieni care nu au fost omorati de Hamas, justifica asemenea reactii avand drept consecinte mii de vieti distruse?
Sursele mele de informatii sunt aceleasi ca ale tale, acum carnagiul provocat de Israel e in vazul tuturor iar consecintele nu vor intarzia sa apara.
Ti s-a mai spus ca raportul de forte este complet disproportionat si cunosti si tu toate aceste aspecte dar continui sa le ignori, cum iti e de altfel in obiceiul.
Ce zici de urmatorul dialog la radio in UK?
https://www.facebook.com/photo.php?v=10 ... 26&fref=nf
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 03 Aug 2014, 11:57

Din nou,
An Israeli air strike has hit another UN-operated school in Gaza Strip, killing at least 10 people and injuring 35 others, Palestinian health authorities reported.

Daca era vorba de alta tara (ex Iugoslavia) astea erau crime de razboi. Pt `fiintzele alese` se aplica insa dublu standard.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde Sly » 03 Aug 2014, 12:16

sorro scrie:
capsunar scrie:Convinge insa tu teroristii Hamas sa nu se mai ascunda printre civili (ex: in scoli, spitale etc.) si nu vor mai fi 300 de copii morti in Gaza. Convinge-i sa nu foloseasca practic fiecare cladire (civila) din Gaza ca baza de lansare pt. rachete, si nu vor mai exista 40% cladiri distruse. De fapt, convinge-i sa nu mai trimita deloc miile de rachete catre Israel (care, btw, n-au produs tot atatea victime in Israel doar datorita eficientei Iron Dome) si sa nu mai infiltreze teroristi prin tuneluri si nu va mai exista razboi deloc. Pana atunci, din pacate, orice discutie este inutila, iar pacea este de neatins... :(

Oricum, am pus deja intrebarea si n-a raspuns (inca) nimeni: daca catre tara ta Hamas ar trage mii de rachete, tu ce ai face? Daca acelasi Hamas are ca scop declarat sa te distruga si jura sa nu-ti recunoasca niciodata dreptul de a exista, tu ce ai face? Ce solutie propui tu?

Sa inteleg ca scopul scuza mijloacele,Israelul "trebuie" sa omoare,vina este a luptatorilor din rezistenta ca nu ies undeva pe un camp sa poata fi executati,daca se ascund in case,spitale,scoli...bad luck,daca pentru a omori un militant trebuie omorati si 50 de civili...who cares doar nu sunt evrei sunt subspecia palestiniana.De ce imi suna totul foarte cunoscut...untermensch,oare de la cine or fi invatat?
Pentru fiecare soldat german omorat o sa executam 20 de civili era o replica intr-un film despre al doilea razboi mondial...cum se schimba vremurile.
Imi amintesc de filmul "Defiance" in care era povestea unor teroristi evrei din Ucraina,teroristi fiind numiti de catre fortele de ocupatie,bineinteles ca filmul ni-i prezinta ca pe niste eroi.

Ma intreb care este diferenta dintre acei "teroristi" si actualii "teroristi",ce face ca cei din Ucraina sa fie prezentati drept eroi iar cei din ziua de azi drept monstri?Actiunile lor sunt foarte similare daca nu identice.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde sorro » 03 Aug 2014, 14:21

Am spus deja tot ce aveam de spus pe subiect. Nu-s dispus sa intretin o conversatie inutila. Spor la condamnarea Israelului si apararea unor teroristi. Over and out.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde Sly » 03 Aug 2014, 15:26

Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Sly » 03 Aug 2014, 15:37

O perspectiva interesanta asupra cauzelor evenimentelor din OrientulMijlociu si dupa parerea mea mult mai aproape de realitate.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni