• Publicitate

Romania si cum e ea vazuta din Canada

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Romania si cum e ea vazuta din Canada

Mesajde Sly » 17 Iun 2014, 16:14

Sly scrie:
sorro scrie:Neintegrati in ochii cui? In plus, daca ei se simt integrati (dupa criteriile lor), conteaza oare ce cred altii despre ei?

Integrarea este pe baza criteriilor personale sau pe cele ale societatii?
Nu de alta dar insasi definitia cuvantului integrat este a fi inclus.

Nu stiu cum s-a intamplat dar in postarea mea am specificat daca integrarea se face pe baza criteriilor comunitatii atunci cand am scris iar aici a aparut ale societatii.It's a kind of magic. :D
Societatea nu este totuna cu comunitatea,poti sa fii perfect integrat in comunitatea ta fara sa fii integrat in societate.
Menonitii spre exemplu sunt perfect integrati in comunitatea lor insa aproape deloc in societate,la fel si musulmanii sau evreii ultraortodoxi si exemplele probabil ca pot continua.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 17 Iun 2014, 16:52

Catalin Timisoara scrie:@sorro, @Tavi, de cat timp sunteti in C.? Va simtiti integrati? :)

2003. Integrat. Dar vezi tu, integrarea are si ea fazele ei. La inceput unii sunt ca la poarta la Disneyworld, se uita cu ochii mari la tot ce-i acolo inauntru. Insa pe la jumatatea zilei cand incep sa le cedeze genunchii de la statul la cozi incep sa boscorodeasca :)

O subcategorie insa aleg sa ignore neplacerile statului la coada, fiind peren recunoscatori ca sunt la Disneyworld si ca oricum nu au ce face sau ce schimba.

Iar altii stiu de la inceput care-i treaba cu cozile si aleg sa citeasca in schimb o carte, sa faca o drumetie, sau in fine orice altceva, fiindca li se pare absurd sa stea la coada ca la carne pe vremea lui nea Nicu.

Oameni si oameni.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Mesajde Isostar » 17 Iun 2014, 17:33

Sly scrie:
Faptul ca creste costul fortei de munca este bine,inseamna ca lumea castiga mai bine.

Ce deductie logica... costul fortei de munca nu se vede doar in salariul pe care il primeste angajatul...

Sly scrie:Cat despre deprecierea leului,sunt curios daca ai verificat si cum stam cu moneda locala daca tot o dam in forexuri. :lol:

Depreciere in raport cu ce? Valabil si pentru CAD... Cel mai bine faceti o comparatie CAD cu ROL si vedeti care sunt diferentele... Variatia 2010 - 2014 este insignificanta...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde sorro » 17 Iun 2014, 20:43

Tavi scrie:2003. Integrat.

Hai Tavi, zau, chiar are vreun imigrant voie sa se simta integrat in Canada?!? De exemplu, tu esti absolut sigur ca nu "te amagesti"? ;)

Tavi scrie:Oameni si oameni.

So true!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde Tavi » 17 Iun 2014, 20:47

Are voie ceea ce-si da singur voie :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Mesajde sorro » 17 Iun 2014, 20:49

Tavi scrie:Are voie ceea ce-si da singur voie :)

Again, so true! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni