• Publicitate

Cate feluri de emigranti sunt?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Cate feluri de emigranti sunt?

Mesajde Sly » 05 Mai 2014, 08:51

Daca e self employed,sa zicem un consultant,atunci nu mai e expat?
Doar daca te trimite compania?
De-aia ai ingrosat,in opinia ta statutul de expat e dat de angajator? :-)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde cian » 06 Mai 2014, 17:09

Presupun ca romanul care a plecat dinRomania ca sa se stabileasca in Canada sau Patagonia este E migrant pentru Romania si I migrant pentru Canada sau Patagonia,(Immigration Canada...) un pic pe acelasi principiu si idee ca si EX port si IM port; cit despre Ex patriat o fi vorba despre unul care a parasit tara sa natala ca se mute in alta tara indiferent de meserie sau calificare; si aici intra probabil si refugiatii si investitorii si :skilled workers; ...si (de ce nu?) aia care merg la furat sau cersit si chiar ar trebui inclusi in :" skilled expats"... :idea:
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Re:

Mesajde cian » 06 Mai 2014, 17:25

Tavi scrie:La o scară mai mare asociez (e|i)migrarea/relocarea cu schimbarea jobului (și mutările/schimbările se petrec din ce în ce mai ușor, fiindcă devii din ce în ce mai bun la project management-ul schimbării, ceea ce ajută la tot, inclusiv găsitul de joburi din ce în ce mai aproape de cel dorit la momentul respectiv).

Aș zice însă ca mă ghidez după următoarele principii:

1. ca și la un job, și în locurile unde am ales să trăiesc am respectat întru totul regulile și legile locale și nu am pretenția ca mediul respectiv să se muleze dupa mine și obiceiurile locului de unde am venit.
2. relația respectivă trebuie să aibă sens pentru ambele părți. În acest sens, opinia mea e ca legătura e una funcțională de ambele părți: eu am ales locul respectiv, dar și el m-a ales pe mine. Deci ambele părți au avut în vedere un win-win. Și ca în orice afacere, ambele părți și-au asumat riscuri.

Exact "win-win" sau "lose-lose" sau" win-lose"

3. spre deosebire de un refugiat real, căruia țara adoptivă chiar i-a dat o șansă reală de a scăpa de război sau discriminare fățișă, sau nerespectarea crasă a drepturilor elementare ale omului, nu cred ca imigrantul economic legal trebuie să fie recunoscător țării-gazdă, fiindcă acesta a fost ales pe baza unor principii clar stabilite, țara-gazdă având scopuri clare și bine definite de a aduce imigranți economici (criterii demografice, popularea unor zone, ameliorarea economiei etc.). La fel cum nu cred ca ar trebui vreodata să îi fiu recunoscător vreunui angajator că am fost ales - în definitiv pregatirea și experiența profesională am acumulat-o înainte de a fi angajat acolo. Dacă e să fiu cuiva recunoscător e celor care m-au învățat ceea ce știu, și - paradoxal - foștilor angajatori, care m-au lăsat să învăț cât am fost la ei. A fi recunoscător unei țări cu program clar de imigrare fiindcă am fost acceptat e ca și cum aș fi recunoscător constructorului automobilului pe care îl conduc, după ce l-am cumpărat la prețul pe care l-au cerut ei. Eventual aș putea fi mulțumit, dacă experiența se arată una satisfăcătoare. De fapt măcar privind mașina am putut face un test drive înainte de a o cumpăra :)

Aici Tavi simplifici foarte mult , caci viata e mult mai complexa decit doar partea profesionala si trebuie sa o vezi in ansamblul ei, mai ales cei care au copii (ok,ok, sistemul educational e mult sub cel din Romania, stim toti asta, nu?iar diplomele romanesti sunt mult mai prost vazute decit cele de aici ..in aproape orice tara...deoarece au unii ce au impotriva romanilor , sunt rasisti samd :wink: )

4. în momentul în care aportul imigrantului a fost clar pozitiv (prin taxe, contribuții demografice, samd.) nu cred că ar trebui nimeni arătat cu degetul fiindcă își dorește altceva. Pe de altă parte, pe cei care clar n-au încercat să se integreze, să muncească, și în general să facă parte din societatea care i-a primit, i-aș trimite fără regrete acasă.

100% de acord

5. nu cred și nu am fost niciodată de acord cu imigranții (nu neapărat români) care persistă să se considere inferiori localnicilor deoarece nu s-au născut aici. Un nivel decent de limbă (scris/vorbit, chiar și cu accent), calificări profesionale bune și o dorință susținută de a presta muncă de calitate și in general respectarea legilor și obiceiurilor locale sunt condiții suficiente pentru o integrare totală.

Dar cu cei care se considera superiori localniclor si critica tot? Quebecosii sunt rasisti, sunt prosti, quebecoasele sunt curve si lista aberatiilor e lunga... (ok, uneori cu "raison" dar de cele mai multe ori fara...cum imi zicea mie unu din Africa in urma cu multi ani: "taica-meu e rege in Africa" si bla bla bla...asa ca i-am raspuns ca in Africa daca ai 3 capre probabil ca esti rege si daca e rege sa-i trimita niste bani sa-si plateasca chiria)...asta ca sa nu vorbesc de romanasii nostri care ..ok, nu vorbesc :)

Weekend plăcut!
Tavi
cian

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde thief » 02 Iun 2014, 08:07

Sly scrie:In urma discutiilor de aici de pe forum am remarcat ca exista cel putin doua feluri de emigranti.
si emigrantii care au plecat din Romania pentruca au vrut o viata mai buna pentru ei mai degraba expatii-as numi pe aceasta categorie din care fac si eu parte.

"Expatii" ? Romanii emigranti in Canada sint expati? Asta-i ca-n bancu cu ala cu Mercedes care se cearta-n parcare cu unu cu Trabant, si ala cu Trabant ii spune "hai mah sa ne-ntelegem, ce draq, ca doar avem amindoi masini germane".
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde Sly » 02 Iun 2014, 08:29

thief scrie:"Expatii" ? Romanii emigranti in Canada sint expati? Asta-i ca-n bancu cu ala cu Mercedes care se cearta-n parcare cu unu cu Trabant, si ala cu Trabant ii spune "hai mah sa ne-ntelegem, ce draq, ca doar avem amindoi masini germane".

Tu esti altul care crede ca expat esti doar daca ti-a platit firma mutarea?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 432 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni