• Publicitate

In sfarsit niste cifre mai realiste

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Mesajde Isostar » 30 Apr 2014, 14:02

Petrica Rusu scrie:Pentru mine trait decent ar trebui sa includa printre altele:

- bani de mincat la restaurant de 2 ori pe saptamana
- bani de dus la activitati culturale si de divertisment
- bani de un concediu misto, nu un all inclusive in Cuba sau Caraibe

Exact cum ziceam, depinde de ce intelege fiecare prin decenta....
Poate pentru mine nu este decent daca nu am 2 masini la scara casei, neaparat nu mai vechi de 2 ani fiecare.

Pentru un canadian din preerie, decenta poate insemna total altceva...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 30 Apr 2014, 14:24

Isostar scrie:
Petrica Rusu scrie:Pentru mine trait decent ar trebui sa includa printre altele:

Poate pentru mine nu este decent daca nu am 2 masini la scara casei, neaparat nu mai vechi de 2 ani fiecare.

Bun deci esti de acord ca e posibil ca nici tie nu ti se pare decent un trai de 80 mii/an pt ca mi-e greu sa cred ca din banii aia poti avea la scara 2 masini nu mai vechi de 2 ani.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Sly » 30 Apr 2014, 17:09

Lol,ce tare au crescut standardele pe aici,eu spuneam cu ceva vreme in urma ca ai nevoie de un minim de 4000 coco/luna pentru a trai si mi se spunea ca-s nebun si ma sparg in figuri.
Unde-or fi userii aia acum caci 80k/an e peste 5000 coco/luna.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde capsunar » 30 Apr 2014, 20:34

Sly scrie:Lol,ce tare au crescut standardele pe aici,eu spuneam cu ceva vreme in urma ca ai nevoie de un minim de 4000 coco/luna pentru a trai si mi se spunea ca-s nebun si ma sparg in figuri.
Unde-or fi userii aia acum caci 80k/an e peste 5000 coco/luna.

La 80 K pe an pt FTE pe T4 cu toate alea (ERSOP, Stock option, insurance, RRSP, pensie, IE, benefits, pensie privata privata etc etc.) iei un udeva intre 3500 si 4 000 in mana.

Intradevar acum ceva vreme se bateau campii cum ca cu 12 pe ora se traieste super bine, ba chiar se postau si diverse receipts.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Re:

Mesajde capsunar » 06 Mai 2014, 09:54

Isostar scrie:

Traiul decent este principalul motiv al venirii in Ca al majoritatzii imigrantzilor. (inclusiv pt mine) Iata o definitzie a decentzei si niste calcule de unde rezulta cca 100K la americani. Tinand cont ca viatza e mai scumpa in Ca si txele mai mari compenseaza pretul scazut al medicalelor si consider minim 100K pt un trai decent.
http://www.oftwominds.com/blogdec13/mid ... 12-13.html

1. Meaningful healthcare insurance
2. Significant equity (25%-50%) in a home or other real estate
3. Income/expenses that enable the household to save at least 6% of its income
4. Significant retirement funds: 401Ks, IRAs, etc.
5. The ability to service all debt and expenses over the medium-term if one of the primary household wage-earners lose their job
I then added a taken-for-granted sixth:
6. Reliable vehicles for each wage-earner
Author Chris Sullins suggested adding these additional thresholds:
7. If a household requires government assistance to maintain the family lifestyle, their Middle Class status is in doubt.
8. A percentage of non-paper, non-real estate hard assets such as family heirlooms, precious metals, tools, etc. that can be transferred to the next generation, i.e. generational wealth.
9. Ability to invest in offspring (education, extracurricular clubs/training, etc.).
10. Leisure time devoted to the maintenance of physical/spiritual/mental fitness.
Correspondent Mark G. recently suggested two more:
11. Continual accumulation of human and social capital (new skills, networks of collaborators, markets for one's services, etc.)
And the money shot:
12. Family ownership of income-producing assets such as rental properties, bonds, etc.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Re: Re:

Mesajde Isostar » 06 Mai 2014, 13:33

Isostar scrie:Exact cum ziceam, depinde de ce intelege fiecare prin decenta....

Pentru cine nu a inteles, eram sarcastic in afirmatia de mai sus referitor la decenta.

capsunar scrie:
Traiul decent este principalul motiv al venirii in Ca al majoritatzii imigrantzilor. (inclusiv pt mine) Iata o definitzie a decentzei si niste calcule de unde rezulta cca 100K la americani. Tinand cont ca viatza e mai scumpa in Ca si txele mai mari compenseaza pretul scazut al medicalelor si consider minim 100K pt un trai decent.
http://www.oftwominds.com/blogdec13/mid ... 12-13.html

1. Meaningful healthcare insurance
2. Significant equity (25%-50%) in a home or other real estate
3. Income/expenses that enable the household to save at least 6% of its income
4. Significant retirement funds: 401Ks, IRAs, etc.
5. The ability to service all debt and expenses over the medium-term if one of the primary household wage-earners lose their job
I then added a taken-for-granted sixth:
6. Reliable vehicles for each wage-earner
Author Chris Sullins suggested adding these additional thresholds:
7. If a household requires government assistance to maintain the family lifestyle, their Middle Class status is in doubt.
8. A percentage of non-paper, non-real estate hard assets such as family heirlooms, precious metals, tools, etc. that can be transferred to the next generation, i.e. generational wealth.
9. Ability to invest in offspring (education, extracurricular clubs/training, etc.).
10. Leisure time devoted to the maintenance of physical/spiritual/mental fitness.
Correspondent Mark G. recently suggested two more:
11. Continual accumulation of human and social capital (new skills, networks of collaborators, markets for one's services, etc.)
And the money shot:
12. Family ownership of income-producing assets such as rental properties, bonds, etc.

Articolul respectiv, luat dupa un blog, vorbeste de "Middle Class" si nu despre limita de decenta. Intelegerea generala este ca Middle Class ar trebui sa o duca mai bine decat decent, dupa orice definitie. Asa ca ce scrie acolo nu are relevanta in discutia noastra.
Eu cred ca definitia pe care o acorda in articolul initial este mai mult decat suficienta.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni