• Publicitate

Six Flags introduce identificarea pe baza amprentei digitale

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Six Flags introduce identificarea pe baza amprentei digitale

Mesajde floribadoiu » 10 Iun 2014, 20:03

Astazi am aflat pe propria piele de aceasta noua modalitate a celor de la La Ronde. Avand cardul de acces inca din toamna anului trecut am hotarat sa mergem azi sa ne dam in tiribombe. :)
Entuziasmati de prima vizita pe anul acesta si nu tocmai atenti, am urmat docili instructiunile fetei de la punctul de intrare in parc prin care ne inregistram si cu amprenta noastra digitala. Imediat dupa ce am trecut de punctul de control ne intrebaram, eu si prietenul meu, ce a fost in capul nostru de am acceptat sa facem asta. Am intrebat-o pe duduia cu pricina si a spus ca e in noua politica a parcului sa se ia amprenta digitala ori fotografia.
Am inteles ca se poate renunta asa ca maine ne intoarcem sa reglam situatia.
Mi se pare abuziv faptul ca nu ni se cere acordul inainte de a "ordona" clientilor sa se inregistreze si cu amprenta digitala. :evil:
http://ici.radio-canada.ca/nouvelles/so ... ique.shtml
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Publicitate

Re: Six Flags introduce identificarea pe baza amprentei digi

Mesajde crbn » 12 Iun 2014, 20:09

floribadoiu scrie:Astazi am aflat pe propria piele de aceasta noua modalitate a celor de la La Ronde. Avand cardul de acces inca din toamna anului trecut am hotarat sa mergem azi sa ne dam in tiribombe. :)
Entuziasmati de prima vizita pe anul acesta si nu tocmai atenti, am urmat docili instructiunile fetei de la punctul de intrare in parc prin care ne inregistram si cu amprenta noastra digitala. Imediat dupa ce am trecut de punctul de control ne intrebaram, eu si prietenul meu, ce a fost in capul nostru de am acceptat sa facem asta. Am intrebat-o pe duduia cu pricina si a spus ca e in noua politica a parcului sa se ia amprenta digitala ori fotografia.
Am inteles ca se poate renunta asa ca maine ne intoarcem sa reglam situatia.
Mi se pare abuziv faptul ca nu ni se cere acordul inainte de a "ordona" clientilor sa se inregistreze si cu amprenta digitala. :evil:
http://ici.radio-canada.ca/nouvelles/so ... ique.shtml

Daca ar fi sa definim o tara printr-un cuvant cred ca "docil" ar fi un candidat serios pentru reprezentatntul Canadei.

Ma intreb de ce oare nu ti s-a parut abuziv acest lucru atunci cand ai urmat docil instructiunile fetei de la punctul de intrare.
I ♥ Romania
crbn
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde floribadoiu » 13 Iun 2014, 05:53

Din cauza ca nu am fost atenti, eram grabiti sa intram dupa ce parcursesem pe jos vreo 3 km, cam la mintea copiilor ori adolescentilor din fata noastra.
Am fost a doua zi si au sters amprentele din dosarul nostru. Spuneau ca nu se pastreaza aceste informatii daca nu se reinnoieste cardul de acces la sfarsitul sezonului. Asteptand superviserul sa vina am observat ca luau amprentele chiar si celor care veneau ca invitati impreuna cu cineva care detinea deja pasaportul.
Am mai intrebat de ce nu intreaba pe fiecare in parte daca e de acord cu asta si au zis ca din cauza cozilor care s-ar face la intrare. :) Sunt afise peste tot insa cine sta sa le citeassca? Se intra ca oile la stana.
Si uite asa, incet, incet se introduce controlul maselor de ignoranti de catre stapanire.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Isostar » 13 Iun 2014, 08:15

Imi pare rau s ate dezamagesc, dar spiritul de turma nu va pieri niciodata... Compania poate sa puna ce conditii de access vrea, depinde de tine ca si client daca esti de acord cu ele si vrei sa le dai banii. In cazul acesta speific, sunt si optiunii... dar altele nu au asa ceva.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde floribadoiu » 13 Iun 2014, 09:56

Isostar scrie:Imi pare rau s ate dezamagesc, dar spiritul de turma nu va pieri niciodata... Compania poate sa puna ce conditii de access vrea, depinde de tine ca si client daca esti de acord cu ele si vrei sa le dai banii. In cazul acesta speific, sunt si optiunii... dar altele nu au asa ceva.

Lasand la o parte cazul celor majori care au discernamantul necesar sa aleaga(ori ar trebui sa il aibe), masele de copii si adolescenti care vin neinsotiti sunt manipulati, fiind obligati sa urmeze aceste conditii.
Compania, poate foarte bine sa vanda aceste informatii altor entitati private ori guvernamentale.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde capsunar » 13 Iun 2014, 22:06

floribadoiu scrie:Din cauza ca nu am fost atenti, eram grabiti sa intram dupa ce parcursesem pe jos vreo 3 km, cam la mintea copiilor ori adolescentilor din fata noastra.
Am fost a doua zi si au sters amprentele din dosarul nostru. Spuneau ca nu se pastreaza aceste informatii daca nu se reinnoieste cardul de acces la sfarsitul sezonului. Asteptand superviserul sa vina am observat ca luau amprentele chiar si celor care veneau ca invitati impreuna cu cineva care detinea deja pasaportul.
Am mai intrebat de ce nu intreaba pe fiecare in parte daca e de acord cu asta si au zis ca din cauza cozilor care s-ar face la intrare. :) Sunt afise peste tot insa cine sta sa le citeassca? Se intra ca oile la stana.
Si uite asa, incet, incet se introduce controlul maselor de ignoranti de catre stapanire.

Ar mai fi o intrebare care trebuia sa o pui.. si anume despre `informatzion sharing`..
Mai precis daca nu cumva datele voastre au fost shared cu alta companie care desi voi le-ati sters, ele au ramas la compania cealalta. Proabilitatea ca variana asta sa fie activa cu XXX (aici inlociuesti cu ce vrei tu.. NSA, FBI, ETC) este majora. Parerea mea e ca odata comisa gresala nu merita sa va mai batetzi capul.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 44 ori
I s-a multumit: 403 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni