• Publicitate

Brazilia - 2014

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Brazilia - 2014

Mesajde stml » 06 Iul 2014, 08:35

Isostar scrie:
stml scrie:Simona joaca in special pentru $$$, este meseria ei, de aici traieste ca altceva nu stie sa faca in viata. Nu joaca din simpla mindrie si placere.

Asta e din putul gandirii, nu? Sau trebuie mama Omida sa-si faca griji?

NU stiu.... poate ca Simona o fi avind calificarea de strungarita, si joaca tenis doar asa din placere si mindrie patriotica. :)
Precis nu cistiga bani din sport :mrgreen:
stml
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 32 ori

Publicitate

Mesajde alssion » 06 Iul 2014, 09:46

Sa revenim la un pic la autenticitatea echipelor din competitie. In fond, de ce exista intreceri sportive intre tari si nu am avea numai intre echipe , bunaoara Coca-Cola french versus Giants olandezi. Exista, deci ceva anume, o anume identitate specifica, care poarte numele de Franta, spre exemplu. Doua sunt lucrurile pe care se cladeste o intrecere sportiva : echipa – jucatorii si mentalul colectiv (spectacolul cu spectatori, partizanii de o parte si de alta). Amandoua se conditioneaza reciproc. Se regasesc in acelasi bazin identitar, desi la valori diferite. Partizanii intotdeuna sunt mai omogeni si mai "identitari" decat echipa. Spre exemplu, cine tine cu Franta ? Francezii, in primul rind. De ce ar tine cu Franta ? Simplu, fiindca Franta este tara lor. Chiar daca in echipa Frantei se gasesc africani si arabi, nimic nu se schimba in mentalul colectiv al francezilor: Franta este o echipa care ii reprezinta pe francezi. Discrepanta aceasta intre realitatea obiectiva si realitea subiectiva, identitara, ar trebui sa dea de gandit. Ea provine din natura economiei de piata, consumeriste, in fond. Mondializarea la nivel economic, consumerista, atrage dupa sine pe aceea a sportului. Si era de asteptat. Daca acum 50 de ani, echipele nationale erau structurate pe valori etnice, identitare, acum acest lucru pare desuet, caci valoarea etnica este aservita valorii de consum- castigul cu orice prêt. In fond, spre exemplu, nu mai avem intreceri intre Franta si Olanda, ci intre grupuri de sportivi, "mercenari" – deveniti cetateni pe hartie - pe care federatiile tarilor respective le aduna de pretutindeni pentru a castiga competitiii de orice fel. Castigul este astfel un rezultat al unei lupte financiare, mediatice, ca de altfel si in politica, unde se mimeaza democratia. Tarile bogate, fostele puteri coloniale, aduna echipe de mercenari care sa le reprezinte in timp ce mentalul colectiv (al partizanilor) inca mai recupereaza , ca in vis, identitatea etnica, tinind ochii inchisi. Atunci cand o echipa cocal-cola french , castiga vreun meci international pentru francezi a castigat, desigur, Franta , adica francezii, ei insisi,nicidecum vreo echipa french de arabi si africani. Spectacolul cu imnul national si steagurile si costumatia dovedesc din plin acest sentiment de identificare etnica. Ecipa de mercenari este identificata cu natiunea, cu valorile nationale.Tarile din lumea a treia, precum Costa-Rica , din pricina lipsei de mijloace, inca mai reprezinta , in fond, pe costaricani, valoarea lor identitara. Echipele lor sunt formate din jucatorii bastinasi. As zice ca ele joaca "cinstit", din suflet. Spre exemplu , ce diferenta enorma – ca mental- intre jucatorii costaricani si cei olandezi, la meciul de ieri, Olanda – Costa -Ricacare . In timp ce olandezii jucau la rece, asemenea unor mercenari constienti de valoarea lor absoluta, costaricanii parca implorau zeii sa-i ajute. Daca pentru olandezi o infrangerea constuia doar expresia unor greseli de joc, pentru costaricani victoria era considerata drept cadou al zeilor. De asemenea ,tot asa se explica dragostea frenetica a mexicanilor pentru antrenorul lor, in sensul de valoare identitara, pe cand pentru echipele de mercenari europeene, aceste lucruri au disparut, castigul ne fiind azi decat o valoare de consum, ca oricare alta.
alssion
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 56 ori

Mesajde dromihete » 08 Iul 2014, 02:08

in lotul Germaniei domneste o atmosfera calma, jucatorii sunt increzatori, cred ca astazi au puterea sa treaca de echipa tarii gazda
Sa multumesti pe toata lumea e imposibil, sa-i enervezi pe toti e floare la ureche.
dromihete
Imi place aici si raman...

A multumit: 184 ori
I s-a multumit: 47 ori

Mesajde adisor » 08 Iul 2014, 15:04

Din cate am inteles Germania au mai intalnit o singura data Brazilia la un campionat mondial, in finala din 2002si au pierdut cu 2 - 0.
Poate ca astazi e ziua revansei, ramane de vazut, balonul e rotund :wink:
Imagine
Ne putem perfectiona,
dar niciodata nu vom fi perfecti!...

Tuturor, numai bine!
adisor
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 101 ori

Mesajde adisor » 08 Iul 2014, 15:28

Cine credea ca in prima jumatate de ora nemtii vor inscrie deja de patru ori in poarta brazilienilor :?: COSMAR pentru Brazilia!

Ia ca tre` sa modific mesajul, nemtii au inscris pentru a cincea oara. Brazilienii umiliti acasa la ei.
Ne putem perfectiona,
dar niciodata nu vom fi perfecti!...

Tuturor, numai bine!
adisor
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 101 ori

Mesajde dromihete » 08 Iul 2014, 21:30

am pariat pe nemti, dar nu m-am gandit ca vor castiga semifinala la scor de handbal. diferenta e ca brazilienii au fost avantajati de arbitri in unele meciuri de pana acum, astazi au avut de castigat cei care si-au luat rolul in serios. maine vor fi eliminati si argintienii si vom vedea o finala europeana cu germania castigatoare.
Sa multumesti pe toata lumea e imposibil, sa-i enervezi pe toti e floare la ureche.
dromihete

A multumit: 184 ori
I s-a multumit: 47 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni