• Publicitate

Canada, quo vadis? Multiculturalismul, un esec?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Canada, quo vadis? Multiculturalismul, un esec?

Mesajde Sly » 21 Aug 2014, 21:07

sorro scrie:{b]Cum celebram multiculturalismul canadian ca parte din valorile recunoscute ale Canadei?[/b]

Pai in primul rand enumera aceste valori pentru a le putea celebra,eventual incepe cucelebra "mentalitate canadiana",parerea mea este ca multiculturalismul canadian este o gluma proasta si nu am ce sa celebrez .
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 431 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 21 Aug 2014, 21:07

capsunar scrie:
sorro scrie:Capsunar, pe topicul asta se vorbeste despre multiculturalism in Canada, nu despre IQ-ul politiei. Eu propun sa revenim la tema initiala si sa nu facem o "ciorba" inutila din cele doua. Ce zici? S-au discutat multe lucruri aici, nu doar kirpan-ul... Poate aflam si parerea ta despre ele in contextul multiculturalismului?

Eu sugeram desi se pare ca nu ai intzeles ca IQ politziei este extrem de important in a fi capabili sa deosebeasca o arma mortala. Cum pixul si capsatorul sant arme mortale eu zic ca si kirpanul este in aceeasi categorie.

Multumesc pt. clarificare. Eu sunt de parere ca nici pixul, nici capsatorul si nici kirpanul nu sunt periculoase ca obiecte in sine. Conteaza insa cum sunt folosite...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde Sly » 21 Aug 2014, 21:23

sorro scrie:Ai perfecta dreptate, Cian. Cred insa ca nu propune nimeni sa luam masuri pt. eliminarea absolut TUTUROR riscurilor, nu? Ca asa, poti omori pe cineva si cu mainile goale, deci (impingand lucrurile la absurd total pe linia asta) ar trebui atunci sa ne gandim sa interzicem si purtatul mainilor... :lol: Eu cred ca ideea principala este de a gasi un echilibru (compromis?) intre libertatea individuala (care include libertatea de exprimare a religiei in public) si siguranta, confortul si libertatile celorlalti...

Foarte subtila incercarea asta de a suci sensul discutiei insa tin sa te anunt ca nu este vorba de a elimina orice risc,ci de a nu adauga un risc atunci cand nu exista.Copii nu au cutite la ei in mod normal,riscul apare acum cand li se permite unor copii sa poarte cutite la ei.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde capsunar » 21 Aug 2014, 22:18

Sly scrie:
sorro scrie:{b]Cum celebram multiculturalismul canadian ca parte din valorile recunoscute ale Canadei?[/b]

Pai in primul rand enumera aceste valori pentru a le putea celebra,eventual incepe cucelebra "mentalitate canadiana",parerea mea este ca multiculturalismul canadian este o gluma proasta si nu am ce sa celebrez .

Ba daca se da zi libera sau bere pe gratis eu celebrez...
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 403 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni