• Publicitate

Permisul de conducere canadian e valabil in Ro?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Permisul de conducere canadian e valabil in Ro?

Mesajde garlic » 12 Aug 2014, 06:10

Pe timp de vacanta dar nu mai mult de 30 zile, stiam ca poti circula in Romania cu permis de conducere canadian/american si pina la 1 an de zile cu permis international.
Voi ce parere aveti? Nu as vrea sa-mi fac un permis international pentru aceasta vacanta.
miroase frumos
garlic
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: Permisul de conducere canadian e valabil in Ro?

Mesajde sorro » 12 Aug 2014, 07:24

Sincer, n-am o idee clara daca se poate sau nu. Poate intelegi tu mai multe insa din aceste resurse, respectiv Conventia din 1968. Din cate stiu, Canada nu a semnat respectiva conventie. Sau a semnat-o?

http://www.pdc.ro/codul-rutier/capitolu ... ational-40 (art 3)
http://www.prefecturatulcea.ro/document ... chimba.pdf

(3) Pentru a conduce un autovehicul pe teritoriul României, persoanele care sunt titulare ale unui permis de conducere eliberat într-un stat care nu este membru al Conventiei asupra circulatiei rutiere, prevazuta la alin. (2), trebuie sa posede si permis de conducere international.

Poate ne lamureste cineva care a trecut personal prin asta...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 710 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde capsunar » 12 Aug 2014, 10:02

Conteaza daca ai avut sau nu permis romanesc.
Permisul meu romanesc e expirat din 2003 da am fript vreo 3 amenzi si mi le-au dat pe carnetul vechi care nu il aveam la mine da m-au verificat ei. In afara de carnetul canadez trebuie sa ai si un act de identificare valabil in Ro. (carnetul canadez nu e) deci fie pasaport fie buletin daca ami ai. Ca duata, odata am stat si 5 luni da sigur 1 amenda a fost la cca 3 luni.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 403 ori

Mesajde L'étranger » 17 Aug 2014, 12:08

Asa cum permisul romanesc ti-a fost valabil in Canada 3 luni cand ai venit (presupunand ca aveai cand ai venit in Canada) tot asa si cel canadez ti-e bun in Ro. Tot 3 luni. Daca vrei sa vii si mai catolic decat papa, te duci la SAAQ si pt 15 $ iti iei permis international.
Vrei sa ai de 2 ori mai multi bani? Pune-i in fata oglinzii ! :)
L'étranger

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde sorro » 17 Aug 2014, 14:44

L'étranger scrie:Asa cum permisul romanesc ti-a fost valabil in Canada 3 luni cand ai venit (presupunand ca aveai cand ai venit in Canada) tot asa si cel canadez ti-e bun in Ro. Tot 3 luni. Daca vrei sa vii si mai catolic decat papa, te duci la SAAQ si pt 15 $ iti iei permis international.

Salut. Ai cumva si o sursa oficiala (link) pt. regula cu 3 luni? Nu spun ca nu-i asa, doar mi-as dori o confirmare oficiala daca o ai... Mersi.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 710 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde visitor1 » 18 Aug 2014, 13:24

garlic scrie:Pe timp de vacanta dar nu mai mult de 30 zile, stiam ca poti circula in Romania cu permis de conducere canadian/american si pina la 1 an de zile cu permis international.
Voi ce parere aveti? Nu as vrea sa-mi fac un permis international pentru aceasta vacanta.

(3) Pentru a conduce un autovehicul pe teritoriul României, persoanele care sunt titulare ale unui permis de conducere eliberat într-un stat care nu este membru al Conventiei asupra circulatiei rutiere, prevazuta la alin. (2), trebuie sa posede si permis de conducere international
sursa: http://www.pdc.ro/codul-rutier/capitolu ... ational-40

Canada nu e pe lista membrilor semnatari ai conventiei de la Viena: https://treaties.un.org/pages/ViewDetai ... g3&lang=en
visitor1

I s-a multumit: 5 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni