• Publicitate

Este America (si Canada) un stat totalitar?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Este America (si Canada) un stat totalitar?

Mesajde jean » 22 Iul 2017, 12:38

Sly scrie:
jean scrie:Asta banuiesc ca a fost gluma de weekend. :mrgreen:

Sunt de aceasi parere cu Tutea,a fost un mare patriot.

Cu asta sunt si eu de acord, numai ca am mai spus aici cu alta ocazie, patriotismul este doar pentru poeti si politicieni ca sa-si vanda rahatul.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 22 Iul 2017, 22:42

capsunar scrie:Din ce am citit eu in germania nazista sau italia puteai sa-ti faci firma deci nu erau totalitari. ( presupunand ca nu erai evreu)
Acum in Cuba poti sa-ti faci firma. Asta inseamna ca nu mai sant totalitari nu? Sau sant? :lol:

Te las să răspunzi singur la întrebarea asta. Lectură sugerată: https://en.wikipedia.org/wiki/Economics_of_fascism

An inherent aspect of fascist economies was economic dirigisme,[4] meaning an economy where the government exerts strong directive influence over investment while often subsidizing favorable companies, as opposed to having a merely regulatory role. In general, apart from the nationalizations of many industries, fascist economies were based on private individuals being allowed property and private initiative, but these were contingent upon service to the state.[5]
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Sly » 23 Iul 2017, 09:11

sorro scrie:
capsunar scrie:Din ce am citit eu in germania nazista sau italia puteai sa-ti faci firma deci nu erau totalitari. ( presupunand ca nu erai evreu)
Acum in Cuba poti sa-ti faci firma. Asta inseamna ca nu mai sant totalitari nu? Sau sant? :lol:

Te las să răspunzi singur la întrebarea asta. Lectură sugerată: https://en.wikipedia.org/wiki/Economics_of_fascism

An inherent aspect of fascist economies was economic dirigisme,[4] meaning an economy where the government exerts strong directive influence over investment while often subsidizing favorable companies, as opposed to having a merely regulatory role. In general, apart from the nationalizations of many industries, fascist economies were based on private individuals being allowed property and private initiative, but these were contingent upon service to the state.[5]

Omul cat traieste invata,noi batem campii pe aici zicand de totalitarism cand de fapt e fascism caci descrierea postata de sorro cam descrie situatia de pe la noi.

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde capsunar » 23 Iul 2017, 10:26

Sly scrie:

Omul cat traieste invata,noi batem campii pe aici zicand de totalitarism cand de fapt e fascism caci descrierea postata de sorro cam descrie situatia de pe la noi.

:lol: pai da, definitia asta descrie perfect situatia de la noi. Procesul e destul de documentat Firma -> Lobby -> Spaga / Donatii la partid /persoane -> Legi favorabile.
Da fascismul e un model de totalitarism, acuma postacii propagandisti veneau cu diversiuni gen DRPK. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Sly » 24 Iul 2017, 19:18

Tocmai am vazut la stiri ca vorbeau despre Duterte,presedintele din Filipine,o tara democratica,capitalista,cu granitele deschise,asa cum scrie la carte eruditilor nostri de pe forum.
Totusi Dl Duterte duce un razboi impotriva drogurilor care nu e agreat de liberalii din vest adica el le propune traficantilor sa se lase de meserie sau sa mearga in puscarie sau...iad.De cand a iesit RD presedinte cateva mii de traficanti si consumatori au fost executati si consumul si traficul de droguri au scazut dramatic.
Ii intreb acum pe eruditii forumului care ne explica cum sta treaba cu totalitarismul,ce parere au,in Filipine e totalitarism sau nu?
Conform definitiilor date de ei aici ar trebui sa nu fie...sunt curios.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde capsunar » 03 Oct 2017, 15:35

Intre timp in UK.. alta tara "democratica"

On Tuesday, UK Home Secretary Amber Rudd announced her intention to enforce a new maximum penalty of 15 years behind bars for people who repeatedly view terrorist content online or publish information about police and intelligence services and members of armed forces for the purposes of a terrorist attack.
Currently, the maximum penalty is 10 years and only applies to material that is downloaded and saved on the transgressor's computer.

https://www.theguardian.com/uk-news/201 ... rs-in-jail

Inca un motiv sa confiste si sa vada ce are fiecare in telefon si laptop. De asemeni pt binele fiecaruia probabil cat de curand history la browser o sa fie salvat in cloud fara nici o posibilitate de stergere.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni