• Publicitate

Criza in Europa?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Criza in Europa?

Mesajde Sly » 28 Aug 2016, 19:53

cian scrie:In alta ordine de idei, ceea ce am constatat este ca multi(sau unii) din cei care incearca sa justifice crimele de tot felul ale musulmanilor, o fac aplicind cum se zice "justifier le mal par un autre mal". Aci, "autre mal" fiind crimele comise de crestinatate in numele religiei, Inchizitia si crestinarea fortzata a Americilor,etc. Dar eu am o problema caci vorbind de crimele comise de crestinatae vorbim la trecut, si vorbind de crimele comise in numele islam-ului vorbim la prezent si viitorul se anunta la fel.

Nu stiu pe cine ai auzit sa justifice crimele musullmanilor prin crimele comise de crestinatate in trecut dar spune-le ca-s niste idioti,nu are nici o legatura cu prefectura.Inchizitia a fost impotriva crestinilor in special si crestinarea fortata a Americilor ma face chiar sa rad pusa in context cu musulmanii,crezi tu sau cei pe care-i mentionezi ca incasii erau la origine musulmani? :lol: :lol: :lol:
Altfel de ce ar ridica musulmanii jihad-ul ca sa-i razbune?
In schimb crimele facute impotriva musulmanilor in zilele noastre sau in trecutul nu foarte indepartat de catre crestini si aliatii lor evrei cred ca au un impact in radicalizarea unor musulmani.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 28 Aug 2016, 20:05

floribadoiu scrie:Mai du-te si tu pe la biserica. Incearca la cele ortodoxe ca a inceput sa se spuna adevarul.
Abia acum am ajuns sa inteleg si eu versurile imnului national: "Desteapta-te Romane din somnul cel de moarte" se refera de fapt la constientizare. Acela-i somn de moarte sa fii inconstient de cei in jurul tau.

Uite niste adevaruri si constientizari ale bisericii ortodoxe.

Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde cian » 28 Aug 2016, 22:23

Sly scrie:
cian scrie:In alta ordine de idei, ceea ce am constatat este ca multi(sau unii) din cei care incearca sa justifice crimele de tot felul ale musulmanilor, o fac aplicind cum se zice "justifier le mal par un autre mal". Aci, "autre mal" fiind crimele comise de crestinatate in numele religiei, Inchizitia si crestinarea fortzata a Americilor,etc. Dar eu am o problema caci vorbind de crimele comise de crestinatae vorbim la trecut, si vorbind de crimele comise in numele islam-ului vorbim la prezent si viitorul se anunta la fel.

Nu stiu pe cine ai auzit sa justifice crimele musullmanilor prin crimele comise de crestinatate in trecut dar spune-le ca-s niste idioti,nu are nici o legatura cu prefectura.Inchizitia a fost impotriva crestinilor in special si crestinarea fortata a Americilor ma face chiar sa rad pusa in context cu musulmanii,crezi tu sau cei pe care-i mentionezi ca incasii erau la origine musulmani? :lol: :lol: :lol:
Altfel de ce ar ridica musulmanii jihad-ul ca sa-i razbune?
In schimb crimele facute impotriva musulmanilor in zilele noastre sau in trecutul nu foarte indepartat de catre crestini si aliatii lor evrei cred ca au un impact in radicalizarea unor musulmani.

Te suspectez ori de o crasa ignorantza ori de o totala rea vointza.
Indiferent , mai citeste Sly si vei vedes ca o multime, in special cei "de stinga" si ateii ,peste tot incearca sa justifice (fara sa uite sa adauge ca "asta nu justifica") , partial in genetal, crimele comise in numele islamului cu crimele ce s au comis in numele crestinatatii.
N-ai citit niciodata, nicaieri o asemenea tentativa de justificare?
Pe de alta parte, crimele ce s au comis in numele religiei crestine s au comis ultimele, cu mult timp in urma exceptie facind poate unele accidente.
In acelasi timp, in numele islamului se comit in continuare si se vor comite in continuare.
In America crestinarea s a produs cu violenta.
As vrea sa mi dai un exemplu de preot credtin, catolic, ortodox, etc ,care in ziua de azi predica cerind moartea necredinciosilor,caci exemple de tot felul de imami care predica moartea necredinciosilor sunt o multime.
Thief poate confirma sau infirma ceea ce urmeaza referitor la islam
In religiile crestine ,sa furi, sa ucizi, sa minti,e un pacat, fara deosebire de religia victimei.
In islam (ma insel Thief?), toate astea sunt pacate doar daca victima e un coreligionar. Altfel spus sezonul de vinatoare a necredinciosilor e deschis...forever.
Mea culpa daca am inteles gresit !
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde Sly » 28 Aug 2016, 22:37

cian scrie:Te suspectez ori de o crasa ignorantza ori de o totala rea vointza.
Indiferent , mai citeste Sly si vei vedes ca o multime, in special cei "de stinga" si ateii ,peste tot incearca sa justifice (fara sa uite sa adauge ca "asta nu justifica") , partial in genetal, crimele comise in numele islamului cu crimele ce s au comis in numele crestinatatii.
N-ai citit niciodata, nicaieri o asemenea tentativa de justificare?

N-am citit si in ziua de azi e asa de usor sa postezi niste link-uri asa ca esti invitatul meu.Oricum n-am zis ca n-or exista,am zis ca e doar o tampenie sa sustii asa ceva.
Radicalizarea islamica este cauzata de crimele contemporanilor nostrii evrei si americani.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde cian » 28 Aug 2016, 23:42

@Sly: Adevarul este ca nu am nici un chef acum si ma plictiseste sa caut link-uri
Dar uite, chiar tu scrii ca radicalizarea islamistilor e cauzata de ...
Ei, asa sunt altii care o justifica sau explica (partial, inca odata) prin crimele comise de altii nu stiu cind.
Problema insa este ca indiferent de justificare, ca americanii, ca evreii, etc, adevarata explicatie consista in insasi principiile care stau la baza islamului(din nou, Thief poate ca infirma sau confirma asta).
Unul din principii sau cum sa l numesc edte jihadul, razboiul sfint. Ori cred ca e singura religie azi, suficient de retrograda care sa mai promoveze si sa sustina asa ceva.
Cum citisem pe undeva,adevarata problema a islamului e islamul insusi
cian

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde floribadoiu » 29 Aug 2016, 00:13

Sly scrie:
floribadoiu scrie:Mai du-te si tu pe la biserica. Incearca la cele ortodoxe ca a inceput sa se spuna adevarul.
Abia acum am ajuns sa inteleg si eu versurile imnului national: "Desteapta-te Romane din somnul cel de moarte" se refera de fapt la constientizare. Acela-i somn de moarte sa fii inconstient de cei in jurul tau.

Uite niste adevaruri si constientizari ale bisericii ortodoxe.

Sunt vechi dude aste videouri.
Tu sti a citi ce am scris sau esti analfabet?
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni