• Publicitate

Discutie deschisa - cum definim "plangaciosii" de pe forum?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Discutie deschisa - cum definim "plangaciosii" de pe for

Mesajde jean » 18 Oct 2016, 15:16

Isostar scrie:Nu am vrut sa stric topicul lui DonTavo, asa ca m-am mutat aici;

jean scrie:Cu masina care o am acum (sedan nu SUV sau truck) am facut peste 400 000 Km cu reparatii minime.

Jeane, cu parere de rau trebuie sa te incadram la categoria celor nerealizati in Canada. Cum este posibil sa mergi 400k km cu o masina, nu stii si tu ca cei realizati umbla numai cu masini noi si o schimba la fiecare 40-50k km? Si ca trebuie neaparat sa lucrezi pentru guvern (sau crown company)?

P.S. Ma simt gelos, masina mea are doar 225k km... Dar vin tare din urma :P

10 ani am facut naveta la 40 Km. De doi ani fac naveta la 70 Km. Mi-ar cam trebui o masina in fiecare an ca sa ma pastrez in elita. :mrgreen:
Am Grand Prix si merg cu ea pana cade sub mine. Si da semne ca mai poate inca pe-atata. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Publicitate

Mesajde popescu dragos » 18 Oct 2016, 17:21

jean scrie:
Isostar scrie:Nu am vrut sa stric topicul lui DonTavo, asa ca m-am mutat aici;
jean scrie:Cu masina care o am acum (sedan nu SUV sau truck) am facut peste 400 000 Km cu reparatii minime.

Jeane, cu parere de rau trebuie sa te incadram la categoria celor nerealizati in Canada. Cum este posibil sa mergi 400k km cu o masina, nu stii si tu ca cei realizati umbla numai cu masini noi si o schimba la fiecare 40-50k km? Si ca trebuie neaparat sa lucrezi pentru guvern (sau crown company)?
P.S. Ma simt gelos, masina mea are doar 225k km... Dar vin tare din urma :P

10 ani am facut naveta la 40 Km. De doi ani fac naveta la 70 Km. Mi-ar cam trebui o masina in fiecare an ca sa ma pastrez in elita. :mrgreen:
Am Grand Prix si merg cu ea pana cade sub mine. Si da semne ca mai poate inca pe-atata. :mrgreen:

Jeane , voi in Canada va luati salariul " la kilometru " ? :lol: :mrgreen:
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde jean » 24 Oct 2016, 07:25

popescu dragos scrie:
Jeane , voi in Canada va luati salariul " la kilometru " ? :lol: :mrgreen:

Tu imi sugerezi acuma sa fac naveta din Toronto la Vancouver? :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde geomaticianu » 24 Oct 2016, 08:25

popescu dragos scrie:Jeane , voi in Canada va luati salariul " la kilometru " ? :lol: :mrgreen:

Aici la Québec eu si sotia facem in medie 15 min pana la job.Not so bad,not so bad...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde capsunar » 24 Oct 2016, 11:55

popescu dragos scrie:Jeane , voi in Canada va luati salariul " la kilometru " ? :lol: :mrgreen:

In general da, normalul pe continetul american cand vorbim de o metropola e undeva intre 40 si 1 ora jumate.
Lucrurile stau mai bine la sate, sau la cei care se angajaza pe viata la guvern si isi cumpara casele pe langa job dar astia sant putini si nereprezentativi. Mai exista si unii care lucreaza de acasa mai ales in software dar din nou sant relativ putini.
De asemeni lumea minimizeaza si spune in general cat face de acasa pana la servici in conditii bune, cand e nasol "e un accident" si nu se pune iar realitatea din ce am vazut eu e cam pe dos, mereu e cate ceva care face ca un commuting de 40 min sa devina 1h.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Sly » 24 Oct 2016, 12:15

capsunar scrie:In general da, normalul pe continetul american cand vorbim de o metropola e undeva intre 40 si 1 ora jumate.
Lucrurile stau mai bine la sate, sau la cei care se angajaza pe viata la guvern si isi cumpara casele pe langa job dar astia sant putini si nereprezentativi. Mai exista si unii care lucreaza de acasa mai ales in software dar din nou sant relativ putini.
De asemeni lumea minimizeaza si spune in general cat face de acasa pana la servici in conditii bune, cand e nasol "e un accident" si nu se pune iar realitatea din ce am vazut eu e cam pe dos, mereu e cate ceva care face ca un commuting de 40 min sa devina 1h.

Ai dreptate,la mine asta a fost unul dintre punctele cele mai importante in alegerea job-ului,lipsa commute-ului sau commute cat mai putin.In general am avut noroc,am stat Downtown si commute-ul a fost 10-15 min,acum theoretic e 20 de minute dar practice de multe ori ajunge la 45 min si asta ma enerveaza la culme,timpul petrecut in commute mi se pare cea mai mare pierdere din viata.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni