• Publicitate

Discutie deschisa - cum definim "plangaciosii" de pe forum?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Discutie deschisa - cum definim "plangaciosii" de pe for

Mesajde jean » 24 Oct 2016, 13:03

Cand cauti un job timpul petrecut pe naveta este foarte important si de multe ori nu merita plusul care il iei la salariu, iar situatiile sunt diferite de la caz la caz. De exemplu eu am facut naveta la 40 Km. Primii ani faceam 45-60 min in conditii de rush-hour normale (fara accidente, fara ninsoare, fara ploaie torentiala) iar in conditii anormale 2 sau chiar 3 ore. In ultimii ani timpul in conditii de rush-hour normale a ajuns in jur de 1.5 ore, deci s-a dublat.
Acum fac naveta la 70 Km impotriva traficului. Timpul este 50 min. in conditii normale. In conditii anormale poate fi 2-3 ore. Accidentele sunt mult mai rare dar mai grave asta insemnand autostrada inchisa complet. Cum iesirile sunt rare, riscul sa fii prins intre o iesire si locul accidentului este mare. Una peste alta eu ies in castig deocamdata, dar repet depinde de la caz la caz.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Publicitate

Mesajde astalavistababy » 24 Oct 2016, 15:08

Acum am cel mai lung commute avut vreodata, 14km. Cel mai scurt il fac in 16-18min, dar in majoritate cam in 25-30-max40 min, pt ca plec si vin la maximum de rush hour. Au fost si cazuri cind am facut 1 h, 1.5h. Jobul este nou si inca nu am mers pe timp de iarna, asa ca ma astept la surprize.

Cu toate acestea nu ma deranjeaza deloc. Eu in timpul condusului ascult romane, de obicei politiste. Abia astept aceste momente de condus ca sa vad ce s-a mai intimplat in roman. Inainte am lucrat undeva unde faceam max 10-15 min si mereu ma plingeam ca e prea scurt si nu am timp sa avansez cu romanul. Probabil ca mi-au auzit plingerile ca m-au pus pe liber :D
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 18 ori

Mesajde capsunar » 24 Oct 2016, 15:32

astalavistababy scrie:Cu toate acestea nu ma deranjeaza deloc. Eu in timpul condusului ascult romane, de obicei politiste. Abia astept aceste momente de condus ca sa vad ce s-a mai intimplat in roman. Inainte am lucrat undeva unde faceam max 10-15 min si mereu ma plingeam ca e prea scurt si nu am timp sa avansez cu romanul. Probabil ca mi-au auzit plingerile ca m-au pus pe liber :D

Trebuie sa recunosc ca asta e cel mai pozitv "spin" pe care l-am auzit vreadata la capitolul ce bine e sa stai in masina.
Eu parca totusi as prefera sa stau pe canapea la o bere dupa munca sau la o cafea dimineata inainte.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Isostar » 13 Feb 2017, 14:47

A disparut Geomaticianu' in vacanta, nu se mai plange nimeni pe forum?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Petrica Rusu » 13 Feb 2017, 15:27

Isostar scrie:A disparut Geomaticianu' in vacanta, nu se mai plange nimeni pe forum?

Da, ar fi fost frumos sa mai vedem niste poze din vacantele lui.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Tavi » 13 Feb 2017, 15:48

astalavistababy scrie:Eu in timpul condusului ascult romane, de obicei politiste. Abia astept aceste momente de condus ca sa vad ce s-a mai intimplat in roman.

Si eu obisnuiam sa ascult audiobooks pe autostrada (in oras pierdeam rapid firul, fiind atent la trafic). Nu ti-e greu sa fii atenta la condus, adica nu isi pierde cartea prea mult din farmec?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni