• Publicitate

Discutie deschisa - cum definim "plangaciosii" de pe forum?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Discutie deschisa - cum definim "plangaciosii" de pe for

Mesajde Isostar » 13 Feb 2017, 16:07

Tavi scrie:Si eu obisnuiam sa ascult audiobooks pe autostrada (in oras pierdeam rapid firul, fiind atent la trafic). Nu ti-e greu sa fii atenta la condus, adica nu isi pierde cartea prea mult din farmec?

Eu am incercat de 2 ori, nu a mers... Poate nici nu am gasit o aplicatie ideala pentru Text-to-speech care sa mearga cu aplicatie mea de ebook - nu folosesc audiobooks, prea scumpe daca e sa le cumpar si selectie limitata daca le caut "free" pe la "prieteni".
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 13 Feb 2017, 17:47

Isostar scrie:Eu am incercat de 2 ori, nu a mers... Poate nici nu am gasit o aplicatie ideala pentru Text-to-speech care sa mearga cu aplicatie mea de ebook - nu folosesc audiobooks, prea scumpe daca e sa le cumpar si selectie limitata daca le caut "free" pe la "prieteni".

Text-to-speech sucks. Cartile sunt deseori citite de actori profesionisti, ceea ce adauga experientei.

Ai incercat sa imprumuti audiobooks de la biblioteca de care tii? Nici nu trebuie sa mergi pana acolo - cu DRM poti descarca audiobook-ul online si nici nu poti sa fii amendat ca ai returnat o e-carte prea tarziu :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde astalavistababy » 14 Feb 2017, 10:04

Tavi scrie:
astalavistababy scrie:Eu in timpul condusului ascult romane, de obicei politiste. Abia astept aceste momente de condus ca sa vad ce s-a mai intimplat in roman.

Si eu obisnuiam sa ascult audiobooks pe autostrada (in oras pierdeam rapid firul, fiind atent la trafic). Nu ti-e greu sa fii atenta la condus, adica nu isi pierde cartea prea mult din farmec?

Merge mai bine pe autostrada si mai greu in traffic aglomerat de oras. Si e mai bine sa ai cam juma de ora de mers ca sa intelegi ceva. Sigur, am momente cind pierd sirul, atunci pun din nou capitolul. De aceea imi ia destul de mult pina termin o carte mai ales ca in weekend fac pauza.

Acum ma delectez cu Camilla Lackberg, ma innebunesc dupa literature suedeza, mi-au placut mult si millennium-urile. Folosesc carti (CD or MP3) imprumutate de la biblioteca pe sistemul de sunet al masinii. Si da, am uitat sa le duc inapoi si cite o saptamina.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 19 ori

Mesajde Isostar » 14 Feb 2017, 10:11

Tavi scrie:
Isostar scrie:Eu am incercat de 2 ori, nu a mers... Poate nici nu am gasit o aplicatie ideala pentru Text-to-speech care sa mearga cu aplicatie mea de ebook - nu folosesc audiobooks, prea scumpe daca e sa le cumpar si selectie limitata daca le caut "free" pe la "prieteni".

Text-to-speech sucks. Cartile sunt deseori citite de actori profesionisti, ceea ce adauga experientei.

Ai incercat sa imprumuti audiobooks de la biblioteca de care tii? Nici nu trebuie sa mergi pana acolo - cu DRM poti descarca audiobook-ul online si nici nu poti sa fii amendat ca ai returnat o e-carte prea tarziu :)

Planuiesc sa fac asta de ceva vreme, dar inca nu am ajuns la biblioteca sa-mi fac abonament. In Toronto trebuie sa mergi in persoana, nu se poate face online.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Tavi » 14 Feb 2017, 10:21

Isostar scrie:Planuiesc sa fac asta de ceva vreme, dar inca nu am ajuns la biblioteca sa-mi fac abonament. In Toronto trebuie sa mergi in persoana, nu se poate face online.

Da, asa-i, prima data trebuie mers - si si din cand in cand - ca sa vada ca mai sufli si ca mai locuiesti in zona :)

Insa dupa aceea totul se poate desfasura si exclusiv online.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni