• Publicitate

Sfaturi pentru noi veniti

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Sfaturi pentru noi veniti

Mesajde jean » 09 Ian 2017, 10:14

Completare:

Unele companii au politica sa nu promoveze din interior. Trebuie sa aflati asta cat mai repede sa nu va asteptati la vreo promovare.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 09 Ian 2017, 11:16

Sly scrie:
Gator scrie:... de ex daca esti truck driver nu mai poti fi inginer? Nici daca vinzi pizza nu mai devii nimic?

Concluzie: viata incepe cu salarii mari!

Poti dar mai greu trebuie sa ai parte de un concurs de imprejurari favorabil cum ar fi un boom economic datorat petrolului si un shortage de ingineri.

Gator scrie:PS: daca esti inginer nu mai poti lucra postas? nu de alta, da stiu cazuri, aia dati afara de criza tre sa faca ceva si ei

Poti dar e destul de greu sa intri sa devii postasi chiar si cu experienta postaseasca,mai mari sanse ai la pizza,in special la delivery.
Iso are dreptate,daca accepti un job sub calificarea ta e mult mai greu sa progresezi decat daca stai pe tusa si astepti pana vine oportunitatea care sa-ti ofere job-ul adecvat calificarii,de asemenea am observant ca este mult mai usor sa avansezi plecand din compania in care lucrezi decat in interior,nu stiu exact de ce insa asa este,probabil ca si pentru angajator iarba pare mai verde la vecini.

iete-te, si eu care tocma am angajat un ingrijitor de piscine, in dauna unora deja pe inginerie. Nu e nici boom, nici shortage.

PS tranzitia mea de la truck driver (si mai tirziu pizza delivery) s-a produs in plina recesiune.

Motivul avansarii spre alta companie tine de a capacitatea de a veni cu o paradigm noua, cei din interior pot fi prea rutinati cu viziunea blocata in old ways.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde capsunar » 09 Ian 2017, 11:18

jean scrie:
capsunar scrie:
BTW, cand amesteci mere cu pere iese salata de fructe.

Exact. Family Income este suma oricaror venituri ale unei familii: salarii, alocatii, somaj, ajutoare sociale, pensii, dividente, actiuni, etc. La numar intra toata lumea si se calculeaza pe familie. Salariul este acea suma care o iei saptamanal sau la doua saptamani de la un angajator iar cand calculezi media sau mediana la numar intra numai salariatii si se calculeaza pe individ. Nu poti sa vorbesti despre salarii si sa pui cifrele de la income, de aia a iesit salata la tine.

Ca sa ai o imagine completa trebuie sa te uti la mai multe date. De exemplu salariul minim, salariul mediu, numarul de ore lucrate. Astia cand calculeaza salariul mediu sau median il calculeaza pe an ca si si cum toata lumea lucreaza tot anul full-time. Adevarul este ca in ultimii ani joburile part-time au luat locul celor full-time. Alt factor este productivitatea. Joburile bine platite au s-au imputinat.
Deci insemna ca mediile alea sant si mai mari decat salariile. Asta face ca un salariu de peste 50-70K sa fie si mai greu de luat, adica ce ziceam si eu initial.

Gator scrie:
capsunar scrie:Faptul ca oricine are o sansa nu insemna ca o sa se si intample. ...

Nu prea pricep de ce te straduiesti sa insufli atita pessimism si descurajare.
Ce ar trebui sa pricepi daca te uiti mai sus e ca de fapt am fost optimist. :lol:
Gator scrie:PS tranzitia mea de la truck driver (si mai tirziu pizza delivery) s-a produs in plina recesiune.
Vrei sa spui ca te-ai tranzitionat de la americani care erau in criza la canadezi care erau in boom. Ce insemna amanuntele... :lol:
Sly scrie: de asemenea am observant ca este mult mai usor sa avansezi plecand din compania in care lucrezi decat in interior,nu stiu exact de ce insa asa este,probabil ca si pentru angajator iarba pare mai verde la vecini.
In general se minte de ambele parti, de ex angajatul spune ca era project manager cand el doar auzise de project management iar firma angajaza new entry pe pozitie cu 5 experienta. In general cel care are 5 ani experienta cu salariu de new entry se angajaza cu prima ocazie in alta parte unde salariul e mai pe la mijloc. Daca compania continua asa o sa aibe cheltuieli cu renagajarile. Lucrurile s-au mai imbunatatit in ziua de azi pt ca exista glass door si similare si poti sa-ti faci o idee de cum merg lucrurile.

O alta metoda sa iti cresti nitel salariul e sa te muti pe orizontala in aceeasi companie adica din teamul care face cutite in teamul care face furcultie.

Eu zic ca ce ar trebui sa se straduiasca un nou venit la inceput, e sa-si optina pozitia de pe care a plecat din Ro si asta ar trebui sa fie tinta initiala. Mie pozitia mi se pare mai importanta ca salariul. Dupa aia poti sa lucrezi si la salariu.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde jean » 09 Ian 2017, 11:53

capsunar scrie:
Deci insemna ca mediile alea sant si mai mari decat salariile. Asta face ca un salariu de peste 50-70K sa fie si mai greu de luat, adica ce ziceam si eu initial.

Daca vrei sa discutam despre inechitati si despre minciuni guvernamentale discutam dar nu in felul heirupist. De exemplu spui ca salariul mediu de 50000 este umflat si apoi arunci family income (aceeasi sursa dealtfel) si compari apoi cu salariul din Romania. Daca te uiti la family income din Romania n-o sa mai vorbesti asa, daca te te uiti la cel din Germania de exemplu, o sa constati ca nu este atat de departe de cel canadian.
Si da, cu cat un salariu este mai mare, cu atat este mai greu de luat, nu trebuie aritmetica ca sa constati asta, dar nici sa spui ca este loterie.
jean

Mesajde Isostar » 09 Ian 2017, 12:01

jean scrie:Ca sa ai o imagine completa trebuie sa te uti la mai multe date. De exemplu salariul minim, salariul mediu, numarul de ore lucrate. Astia cand calculeaza salariul mediu sau median il calculeaza pe an ca si si cum toata lumea lucreaza tot anul full-time. Adevarul este ca in ultimii ani joburile part-time au luat locul celor full-time. Alt factor este productivitatea. Joburile bine platite au s-au imputinat.

Are importanta cat lucrezi daca te uiti la venitul anual? Eu unul as prefera sa pastrez acelasi venit anual si sa lucrez doar 1 saptamana pe luna.... restul vacanta. Din pacate nu se poate, dar speranta moare ultima.

jean scrie:Totusi nu sunt de accord cu tine ca daca prinzi in job sub 50000 nu te mai poti misca de acolo.

Poate am formulat eu gresit. Poti sa te misti de acolo si trebuie sa te misti de acolo. Dar faptul ca ti-ai gasit un job poate sa influenteze cautarea ta pentru ceva mai bun. De exemplu, nu mai ai timp sa cauti si sa aplici la joburi, nu mai poti sa te duci la interviuri la orice ora, in orice zi. In acelasi timp, poti sa te simti comod acolo unde esti si sa o lasi mai lejer in cautare...

jean scrie:Ideal ar fi ca sa prinzi de la inceput in job bine platit dar pentru unii lucrurile nu merg atat de usor ca pentru altii.

Exact ce s-a zis mereu aici, au fost cativa care au reusit din prima zi/saptamana si sunt altii care nu au reusit deloc dupa ani buni. Amandoua situatiile sunt extreme, nu ar trebui considerate ca regula pentru Canada.

Gator scrie:iete-te, si eu care tocma am angajat un ingrijitor de piscine, in dauna unora deja pe inginerie. Nu e nici boom, nici shortage.

Pai asta este perioada ideala entru tine ca angajator, ca ai de unde sa alegi si poti sa platesti si ieftin. Pentru cei care isi cauta de munca in Alberta, cam nasol...

Gator scrie:... de ex daca esti truck driver nu mai poti fi inginer? Nici daca vinzi pizza nu mai devii nimic?

Daca viata ar fi doar 0 si 1, ar fi asa de simplu...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde jean » 09 Ian 2017, 12:13

Isostar scrie:
jean scrie:Ca sa ai o imagine completa trebuie sa te uti la mai multe date. De exemplu salariul minim, salariul mediu, numarul de ore lucrate. Astia cand calculeaza salariul mediu sau median il calculeaza pe an ca si si cum toata lumea lucreaza tot anul full-time. Adevarul este ca in ultimii ani joburile part-time au luat locul celor full-time. Alt factor este productivitatea. Joburile bine platite au s-au imputinat.

Are importanta cat lucrezi daca te uiti la venitul anual? Eu unul as prefera sa pastrez acelasi venit anual si sa lucrez doar 1 saptamana pe luna.... restul vacanta. Din pacate nu se poate, dar speranta moare ultima.
...

Nu se poate asa ceva pentru ca pana la urma de plictisesti de vacante si iti ramane prea mult timp de gandire iar astia nu vor asta. :mrgreen:
jean

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni