• Publicitate

Sfaturi pentru noi veniti

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Sfaturi pentru noi veniti

Mesajde Sly » 09 Ian 2017, 13:07

jean scrie:au angajat vreo 20 in productie in ultimul an si majoritatea tineri de 18-20 de ani. Cel mai mic salariu este 17/ora si nu este o companie mare deloc. Este o companie de familie cu 50-60 de angajati. 17/ora inseamna aproximativ 35 000/an.

Asta daca nu ma insel inseamna vreo 2200 net.Pentru cineva care castiga la nivelul asta nu cred ca e o buna idee sa vina in Canada mai ales daca are casa in Romania.
2200 Cad = 1574 eur
Sincer cred ca in Romania daca ai casa si un venit de 6-700 euroi cred ca o duci mai bine decat in Canada cu 2200 de dolari si nu ai nici deranjul.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 09 Ian 2017, 13:19

Sly scrie:
jean scrie:au angajat vreo 20 in productie in ultimul an si majoritatea tineri de 18-20 de ani. Cel mai mic salariu este 17/ora si nu este o companie mare deloc. Este o companie de familie cu 50-60 de angajati. 17/ora inseamna aproximativ 35 000/an.

Asta daca nu ma insel inseamna vreo 2200 net.Pentru cineva care castiga la nivelul asta nu cred ca e o buna idee sa vina in Canada mai ales daca are casa in Romania.
2200 Cad = 1574 eur
Sincer cred ca in Romania daca ai casa si un venit de 6-700 euroi cred ca o duci mai bine decat in Canada cu 2200 de dolari si nu ai nici deranjul.

Comparam mere cu...ascutitori.

Jean spune de tineri de 18-20 ani care castiga echivalentul a vreo 1600EUR net. La varsta aia cred ca e vorba de persoane semi-calificate in cel mai bun caz. Aceiasi angajati ar castiga 1000-1500RON in Romania, probabil muncind in conditii mai proaste (frig/cald/toalete insalubre, lipsa de respect din partea sefilor etc.). Sau tu ii compari pe tinerii lui Jean din productie cu service desk personnel din RO absolventi de facultate si vorbitori a 1-2 limbi straine, plus cunostinte in domeniu, angajati la o multinationala?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Gator » 09 Ian 2017, 13:35

capsunar scrie:
Gator scrie:
capsunar scrie:Faptul ca oricine are o sansa nu insemna ca o sa se si intample. ...

Nu prea pricep de ce te straduiesti sa insufli atita pessimism si descurajare.

Ce ar trebui sa pricepi daca te uiti mai sus e ca de fapt am fost optimist. :lol:

... ca optimistul ala care zice ca SE POATE ... si mai rau.

Gator scrie:PS tranzitia mea de la truck driver (si mai tirziu pizza delivery) s-a produs in plina recesiune.
Vrei sa spui ca te-ai tranzitionat de la americani care erau in criza la canadezi care erau in boom. Ce insemna amanuntele... :lol:

Nu, domle, eram pe truck in Canada. Boomul se terminase.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Sly » 09 Ian 2017, 13:57

Tavi scrie:Comparam mere cu...ascutitori.

Jean spune de tineri de 18-20 ani care castiga echivalentul a vreo 1600EUR net. La varsta aia cred ca e vorba de persoane semi-calificate in cel mai bun caz. Aceiasi angajati ar castiga 1000-1500RON in Romania, probabil muncind in conditii mai proaste (frig/cald/toalete insalubre, lipsa de respect din partea sefilor etc.). Sau tu ii compari pe tinerii lui Jean din productie cu service desk personnel din RO absolventi de facultate si vorbitori a 1-2 limbi straine, plus cunostinte in domeniu, angajati la o multinationala?

Nu ma refeream neaparat la colegii lui jean,era vorba doar de venit.Sincer m-as mira ca niste semi calificati sa sara direct la $17/ora,mai degraba cred ca vor fi catre minimumul de $11/h dar asta este o alta discutie,eu faceam doar o raportare la venituri.
Daca potentialul emigrant castiga x in Romania si are sansele sa castige y in Canada,in cazul de fata x fiind $17/h iar y fiind 6-700 euroi atunci sfatul meu ramane acelasi.
Parca se zicea pe aici ca $35000 e venit mediu in Canada si din cate stiu in Ro cam 500 de euroi e mediul.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde jean » 09 Ian 2017, 14:01

Trebuia sa specific: tinerii astia nu sunt niste genii care au facut facultatea in timplul liceului. Au facut liceul, nu au nici un fel de calificare, nici unul nu este imigrant. Acum invata si ei o meserie. Ce vor face in continuare este numai la alegerea lor. Unii mai vechi deja au fost promovati ca team leader peste cei mai noi. Banuiesc ca nici unul dintre ei nu vrea sa devina CEO aici, da' nu stii niciodata. :mrgreen:
Oricum sunt respectati ca si CEO.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde capsunar » 10 Ian 2017, 11:12

Tavi scrie:Comparam mere cu...ascutitori.

Pai ca si tu compari mere cu ascutiori prin asumtia ca respectivii ar fi pe salariul minim sau sub minim in Ro. Si in Ro sant tineri semicalificati care se angajaza peste salariul minim ( ex ajutori de electricieni, multinationale etc ). Nu toata lumea are facultate nici acolo iar piata muncii din ro nu are superoferta de aici.

jean scrie: Unii mai vechi deja au fost promovati ca team leader peste cei mai noi. Banuiesc ca nici unul dintre ei nu vrea sa devina CEO aici, da' nu stii niciodata. :mrgreen:
Oricum sunt respectati ca si CEO.

Mi-au lacrimile de invidie pt ca am o senzatie acuta ca pe mine nu ma trateaza astia ca pe CEO. Ar fi interesant daca ai putea sa detaliezi cum sant respectati respectivii ca si CEO-u?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni