• Publicitate

Sfaturi pentru noi veniti

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Sfaturi pentru noi veniti

Mesajde jean » 10 Ian 2017, 11:28

capsunar scrie:Mi-au lacrimile de invidie pt ca am o senzatie acuta ca pe mine nu ma trateaza astia ca pe CEO. Ar fi interesant daca ai putea sa detaliezi cum sant respectati respectivii ca si CEO-u?

Nu-ti spun pentru ca o sa plangi in hohote.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 10 Ian 2017, 11:49

jean scrie:
capsunar scrie:Mi-au lacrimile de invidie pt ca am o senzatie acuta ca pe mine nu ma trateaza astia ca pe CEO. Ar fi interesant daca ai putea sa detaliezi cum sant respectati respectivii ca si CEO-u?

Nu-ti spun pentru ca o sa plangi in hohote.

Come on, nu am mai avut lacrimi de crocodil de cand a plecat Topografu' in vacanta :)
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde Tavi » 10 Ian 2017, 13:14

capsunar scrie:Pai ca si tu compari mere cu ascutiori prin asumtia ca respectivii ar fi pe salariul minim sau sub minim in Ro. Si in Ro sant tineri semicalificati care se angajaza peste salariul minim ( ex ajutori de electricieni, multinationale etc ). Nu toata lumea are facultate nici acolo iar piata muncii din ro nu are superoferta de aici.

1500RON + bonuri de masa + etc. nu-i minimul.

P.S. Apropo de ce spuneai acum cateva zile, guvernul (cel nou) din RO a:

- eliminat limita CASS la salariile de 5x mai mari decat media (adica mai toti cei platiti decent in IT+multinationale) - incepand cu februarie 2017
- luat in discutie impunerea impozitului progresiv, in functie de venituri.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Sly » 10 Ian 2017, 14:01

Eu cred ca jean s-a referit la faptul ca portarul le da buna ziua la fel ca si CEO-ului.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Sly » 10 Ian 2017, 14:07

Tavi scrie:1500RON + bonuri de masa + etc. nu-i minimul.

Nu stiu ce salarii iau necalificatii prin Romania asa ca nu comentez insa $17/h este catre venitul mediu din Canada de aceea am dubii ca niste tineri necalificati primesc asa salarii iar daca intr-adevar primesc nu denota decat discriminarea fata de noi veniti caci chiar aici pe forum sunt destui care au relatat ca au gasit cu greu job-uri de $13-$15/h in conditiile in care aveau calificari.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde jean » 10 Ian 2017, 14:38

Sly scrie:
Tavi scrie:1500RON + bonuri de masa + etc. nu-i minimul.

Nu stiu ce salarii iau necalificatii prin Romania asa ca nu comentez insa $17/h este catre venitul mediu din Canada de aceea am dubii ca niste tineri necalificati primesc asa salarii iar daca intr-adevar primesc nu denota decat discriminarea fata de noi veniti caci chiar aici pe forum sunt destui care au relatat ca au gasit cu greu job-uri de $13-$15/h in conditiile in care aveau calificari.

Vezi, aici gresesti, pe forum chiar in topicul asta s-a stabilit deja ca se cauta joburi de la 50 000 in sus si nu asa ca astea, la munca de jos.

P.S.1. Alea sunt salariile si excat asa cum am spus majoritatea nu au nici o calificare. Nu este nici o discriminare. Asta este piata in domeniul asta acum, iar imigranti sunt mai putini in zona asta decat in GTA.
P.S.2. Chestia cu CEO am pus-o numai asa sa-l fac pe capsunar sa lacrimeze. Doar dimineata sunt luati de acasa cu limuzina. Seara pleaca cu autobuzul. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni