• Publicitate

Cum va place unde traiti?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Cum va place unde traiti?

Mesajde jean » 16 Noi 2016, 10:13

Ca sa venim in ajutorul celor care s-au hotarat sa se stabileasca in Canada va propun discutia despre locul unde traiti, ce va place si ce nu. Nu trebuie sa fie despre cat de rau sau despre cat de bine si nu despre Canada in general ci despre locatia (orasul, cartierul, etc.) unde traiti. Astfel cei care vor sa vina sa fie cat mai informati.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Publicitate

Re: Cum va place unde traiti?

Mesajde jean » 16 Noi 2016, 11:02

Eu m-am stabilit inca de cand am venit in Mississauga. Primul an am locuit intr-un apartament din centru dupa care m-am mutat in vest, mai precis Meadowvale si acolo am ramas.

Ce imi place aici: cu toate ca este in oras de aproape 800 000 de locuitori este foarte aerisit, foarte multe parcuri. Pentru ca este in oras infiintat la inceputul anilor '70 infrastructura este foarte bine gandita adica strazi largi orientate in general nord-sud est-vest, te deplasezi foarte usor in orice directie. Transportul public foarte punctual insa acoperirea nu este cea mai buna dar avand in vedere ca este un oras intins pe 20x15 km si in cea mai mare parte sunt case, este acceptabil. Scolile sunt bune la orice nivel. Un alt avantaj important este faptul ca fiind la vest de Toronto ajungi usor atat in Toronto cat si in Hamilton sau Kitchener si atunci cand iti cauti in job ai o plaja mult mai larga, practice ai acces usor la cea mai industrializata zona din Canada. In alt motiv care m-a facut sa raman aici este accesul cu transportul public la trei universitati: UofT, York si Ryerson. Pentru cei cu copii la universitate asta salveaza cel putin $15 000/an pentru fiecare student din casa.
Orasul este foarte diversificat cultural si poti experimenta orice. Multe magazine entice, ceva restaurant entice, nu prea multe. Festivaluri in general in timpul verii.
Pentru iesiri de o zi la un gratar (daca nu mai vrei sa-l faci acasa) sunt multe parcuri provinciale in general in jurul unor lacuri destul de aproape. Daca vrei la cort pentru mai multe zile de asemenea sunt multe parcuri cu mentiunea ca rezervarile se cam fac din februarie-martie.
Zona rurala este frumoasa si recomnad tuturor sa o exploreze. De multe ori prefer sa conduc mai mult si sa ma opresc la un restaurant intr-un satuc.

Ce nu-mi place: fiind parte din GTA este aproape la fel de scump ca si Toronto. Casele s-au scumpit foarte mult in ultimii ani si implicit chiriile. Asigurarile la masina de asemenea sunt mult mai scumpe decat alte zone din Ontario. Restaurante independente sunt putine, multe fiind parte din lanturile mari de restaurante. Ca entertainment de asemenea orasul este saracut. Naveta spre est adica spre Toronto si la est de Toronto este infernala.
Daca vrei la munte trebuie sa conduci cel putin 7-800 de km pana in New York. Mai este varianta Mont Tremblant, la fel de departe. Daca vrei la mare poti merge in state sau in resorturile din Caraibe sau Mexic, ori la Mamaia. :mrgreen:

Daca imi mai vine ceva prin cap voi mai pune aici dar ii invit si pe ceilalti.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Mesajde Sly » 16 Noi 2016, 11:34

Bun topicul jeane.
Locuiesc downtown Toronto si imi place,locuiesc aici de 10 ani cu exceptia a 5-6 luni cand am locuit in Scarborough in basement-ul unui prieten.Mi-a prins bine experienta aia pentru "asa nu" :lol:
Imi place Toronto si in special DT pentru ca este un oras vibrant,cu enorm de multe optiuni pt activitati,absolut de orice fel.Personal imi plac chestiile urbane,restaurante,teatre,galerii samd insa gasesti si optiuni pentru outdoors,vara la Beaches poti sa mergi la plaja si Lake Ontario este curat in ciuda a ce ar spune unii,am facut baie de multe ori si inca nu luminez noaptea.Ai si Toronto Island care e frumoasa insa e de evitat in weekend cand vine toata India si Pakistanul din suburbii ca sa faca picnicuri si cand ii vezi,il intelegi pe Popescu insa in timpul saptamanii e absolut superb.Mai ai si High Park care e un parc superb unde te poti plimba ore in sir admirand natura.
Imi place faptul ca Toronto e diferit de majoritatea oraselor nord americane si chiar de aiurea in sensul ca nu are doar o zona dt unde se intampla totul si in rest rezidential sau office.Toronto e un oras alcatuit dein nenumarate enclave pe care e foarte placut sa le descoperi si pe care daca esti turist s-ar putea sa nu le gasesti,e un oras de insider. :)
Ai Kensington Market daca vrei chestii boeme sau latine,ai College St. unde ai zona de cluburi si restaurante italiene,ai Gerrard East unde ai o Chinatown care se continua cu Little India unde gasesti supermarket-uri etnice si restaurante cu delicatese estice,Ai St.Lawrence Market unde poti sa te pierzi printre tot felul de delicatese de tot felul pe urma ai zona vibranta a King West unde sunt cluburile si restaurantele hip,ai ROM ai Massey Hall,Roy Thomson Hall si Tiff Lightbox unde ai ocazia sa vezi filme care nu sunt neaparat mainstream,ai Bloor Docs si bineinteles ai Opera din Toronto.
Daca iti place sportul si esti masochist ai Maple Leafs sau Blue Jays,Toronto FC si Raptors daca esti mai putin masochist.
Imi place ca pot sa merg mai peste tot pe jos si ca transportul in comun e decent si destul de disponibil desi la cat e de scump daca esti mai mult de 1 persoana UBER devine o optiune preferabila.(UBER e o alta chestie care imi place la nebunie).
Imi place viata la condo,faptul ca am parcarea la subteran si gym in cladire ,practic nu port palton mai deloc caci masina e calda acasa,calda la servici.
Imi place multitudinea de natii care se afla aici si faptul ca fara sa trebuiasca sa calatoresc mii de km pot sa experimentez practic orice cultura de pe fata pamantului.
Trebuie sa plec la intreprindere acum asa ca nu mai am timp sa scriu acum insa am sa revin caci sunt multe.Imi place Toronto mult.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde sorro » 16 Noi 2016, 13:23

Jeane, excelent topic, felicitări pentru inițiativă! :)

Locuiesc în Cote Saint-Luc, o municipalitate independentă pe insula Montréalului. După mine, există numeroase avantaje ale acestei ”independențe” (a se vedea mai jos).

DOTĂRI/FACILITĂȚI LOCALE:
- bibliotecă publică gratuită pt. rezidenți
- piscină municipală acoperit, piscină municipală descoperită de competiție, gym, patinoar și teren de hochei acoperit + sală de sport (volei, baschet), terenuri de tenis în exterior, hidrobiciclete + etc (cu FunCard toate astea sunt $103/an/adult, $165/an/cuplu sau $249/an/familie cu copii)
- tabere de vară (arts, sport etc) pentru copii cu prioritate pt. rezidenți
- numeroase activități pentru toate vârstele (unele gratuite) -- a se vedea publicația semi-anuală
- numeroase parcuri, zone verzi etc.
- program propriu de dezăpezire (mai rapid/eficient decât orașul Montréal)
- 2 mall-uri și câteva complexe comerciale mai mici, cu grocery, SAQ (alcool), cinema, magazine de tot felul, bănci, CLSC (policlinică) etc.
- numeroase grădinițe (atât home daycares, cât și CPE - Centre de Petit Enfance), 2 școli publice și vreo 4-5 private + 1 liceu public.
- numeroase parcuri și zone verzi, cu activități pentru copii
- grădini de flori/zarzavat pt. pensionari (care se pot închiria de la city cu o sumă modică),
- posibilitatea de a închiria pentru evenimente (contra unor sume relativ reduse) diverse instalații municipale (cabane, gazebo-uri, săli de conferințe etc)
- servicii proprii de Public Security + vCOP (Citizens on Patrol), care complementează serviciul de poliție, făcând CSL una din cele mai SAFE zone din Montréal
- serviciu propriu de EMS (ambulanță) care complementează serviciul de Ambulanță a Montréalului
- serviciu propriu de colectare gunoi + compost + reciclabile + bulk items + hazardous materials (ultimele două doar de câteva ori pe an)
- colectarea taxelor municipale se face independent de Montréal, ceea ce determină o alocare a bugetului axată preponderent pe comunitatea locală

DISTANȚE: Distanța de downtown este cam 20-25 minute cu mașina. Distanța de mall-uri mai mari (cu Canadian Tire, Sears, Rona, Reno Dépot etc) la cam 15 minute cu mașina. Transportul în comun include câteva autobuze (inclusiv de noapte), însă nu există din păcate metrou. Până la metrou se fac cam 25 minute cu autobuzul, cam 10 minute cu mașina. Desigur, fiind pe insula Montréalului, CSL beneficiază și de toată gama (uriașă!) de activități pentru toate gusturile: sport, cultură, landmarks, plaje, parcuri naturale, distracții de toate felurile, zone cu diversitate etnică (ex: China Town, Gay Village etc), shopping etc etc etc. În plus, nu trebuie să treci poduri ca să ajungi pe insulă (că ești deja), ceea ce simplifică/scurtează adesea traficul de commute, mai ales la ore de vârf.

ETNIC: CSL este relativ ne-diversificat: sunt mulți evrei (~ 80% din populație), unii practicanți și foarte mulți nu. Există numeroase sinagogi. Există însă și numeroși creștini + o biserică catolică locală. În municipalitățile învecinate (ex: Cote des Neiges, Montreal West), diversitatea etnică este mult mai mare. Există în CSL și o zonă de rentals poreclită ”Little Russia”, unde există foarte mulți emigranți din Europa de Est: predominant ruși și ucrainieni, dar și mulți români, bulgari, polonezi etc.

IMOBILIARE: CSL este o predominant rezidențială (deci nu industrie, trafic greu etc). Este o zonă foarte verde, curată, civilizată și liniștită. Oamenii sunt politicoși, Populația este un pic mai spre în vârstă, dar sunt și mulți tineri. Sunt multe case de toate tipurile (split level, duplex, townhouse etc) și multe blocuri de locuințe, atât proprietate cât și rentals. Chiriile și prețurile la case sunt ceva mai mari decât în alte zone.

Personal, îmi place cam TOT la zona unde locuiesc. Lipsa metroului + prețurile un pic mai mari la imobiliare sunt cele două principale dezavantaje, după mine însă compensate foarte serios de toate avantajele enumerate mai sus.

Vă stau la dispoziție (public și/sau prin PM) dacă există întrebări.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde Petrica Rusu » 16 Noi 2016, 13:40

Sly scrie:Bun topicul jeane.
Locuiesc downtown Toronto si imi place,locuiesc aici de 10 ani cu exceptia a 5-6 luni cand am locuit in Scarborough in basement-ul unui prieten.Mi-a prins bine experienta aia pentru "asa nu" :lol:
Imi place Toronto si in special DT pentru ca este un oras vibrant,cu enorm de multe optiuni pt activitati,absolut de orice fel.Personal imi plac chestiile urbane,restaurante,teatre,galerii samd insa gasesti si optiuni pentru outdoors,vara la Beaches poti sa mergi la plaja si Lake Ontario este curat in ciuda a ce ar spune unii,am facut baie de multe ori si inca nu luminez noaptea.Ai si Toronto Island care e frumoasa insa e de evitat in weekend cand vine toata India si Pakistanul din suburbii ca sa faca picnicuri si cand ii vezi,il intelegi pe Popescu insa in timpul saptamanii e absolut superb.Mai ai si High Park care e un parc superb unde te poti plimba ore in sir admirand natura.
Imi place faptul ca Toronto e diferit de majoritatea oraselor nord americane si chiar de aiurea in sensul ca nu are doar o zona dt unde se intampla totul si in rest rezidential sau office.Toronto e un oras alcatuit dein nenumarate enclave pe care e foarte placut sa le descoperi si pe care daca esti turist s-ar putea sa nu le gasesti,e un oras de insider. :)
Ai Kensington Market daca vrei chestii boeme sau latine,ai College St. unde ai zona de cluburi si restaurante italiene,ai Gerrard East unde ai o Chinatown care se continua cu Little India unde gasesti supermarket-uri etnice si restaurante cu delicatese estice,Ai St.Lawrence Market unde poti sa te pierzi printre tot felul de delicatese de tot felul pe urma ai zona vibranta a King West unde sunt cluburile si restaurantele hip,ai ROM ai Massey Hall,Roy Thomson Hall si Tiff Lightbox unde ai ocazia sa vezi filme care nu sunt neaparat mainstream,ai Bloor Docs si bineinteles ai Opera din Toronto.
Daca iti place sportul si esti masochist ai Maple Leafs sau Blue Jays,Toronto FC si Raptors daca esti mai putin masochist.
Imi place ca pot sa merg mai peste tot pe jos si ca transportul in comun e decent si destul de disponibil desi la cat e de scump daca esti mai mult de 1 persoana UBER devine o optiune preferabila.(UBER e o alta chestie care imi place la nebunie).
Imi place viata la condo,faptul ca am parcarea la subteran si gym in cladire ,practic nu port palton mai deloc caci masina e calda acasa,calda la servici.
Imi place multitudinea de natii care se afla aici si faptul ca fara sa trebuiasca sa calatoresc mii de km pot sa experimentez practic orice cultura de pe fata pamantului.
Trebuie sa plec la intreprindere acum asa ca nu mai am timp sa scriu acum insa am sa revin caci sunt multe.Imi place Toronto mult.

Ar mai fi si Ossington intre Dundas si Queen ca zona de nightlife misto.

Cu Leafs nu prea mai ai dreptate. Future looks very bright. In rest de acord cu tine. :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Sly » 19 Noi 2016, 07:13

O imagine face cat 1000 de cuvinte.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni