• Publicitate

De ce se mai emigreaza din Romania in 2016, la 10 ani de UE?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

De ce se mai emigreaza din Romania in 2016, la 10 ani de UE?

Mesajde lidiamatei » 20 Noi 2016, 01:11

Recent, cineva a ridicat problema de ce noi cei care suntem deja aici de ceva vreme am plecat din Romania? Ma intreb acum, care sunt motivele pentru care cei care sunteti in proces de emigrare vreti sa plecati? Avem oare acelasi motive? S-a schimbat Romania? Cat de realist mai este visul emigrarii in contextul in care Romania este o tara UE?

Sent from my iPad using Tapatalk
Lidia
lidiamatei
Imi place aici si raman...

A multumit: 27 ori
I s-a multumit: 34 ori

Publicitate

Re: De ce plecam din Romania in 2016.

Mesajde Cetateadevei » 21 Noi 2016, 22:06

lidiamatei scrie:Recent, cineva a ridicat problema de ce noi cei care suntem deja aici de ceva vreme am plecat din Romania? Ma intreb acum, care sunt motivele pentru care cei care sunteti in proces de emigrare vreti sa plecati? Avem oare acelasi motive? S-a schimbat Romania? Cat de realist mai este visul emigrarii in contextul in care Romania este o tara UE?
Sent from my iPad using Tapatalk

M-as bucura ca, cei care sunt in procesul de imigrare, sa-si rupa un pic din timpul lor si sa scrie despre motivele care i-au determinat sa faca acest pas. Ma indoiesc sa fie diferite motivele lor - in momentul actual, fata de motivele noastre de atunci.
Cetateadevei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 38 ori
I s-a multumit: 22 ori

Mesajde lidiamatei » 21 Noi 2016, 23:19

Ma intreb oare cat de mult s-a schimat Romania si societatea romaneasca... sunt oare chiar aceleasi motive ca acum 5-6 -max 10 ani? Si spun maximum 10 ani pentru ca din punctul meu de vedere este un timp suficient de mult ca personalitatea unui om sa fie schimbata in noul mediu...Poate ca totusi cei care emigreaza acum au cu totul alte motive...
Lidia
lidiamatei

A multumit: 27 ori
I s-a multumit: 34 ori

Re: De ce se mai emigreaza din Romania in 2016, la 10 ani de

Mesajde kinghand » 24 Noi 2016, 13:51

Material lucrurile merg tot mi bine in Romania...

Dar educatia e in cadere libera....... Si e multa coruptie & netransparenta la nivelul de jos ma refer, nu neaparat guvernamental, iata motivele!!! :)
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
IV-3.03.17
V-28.03.17
kinghand

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde Sly » 24 Noi 2016, 14:09

lidiamatei scrie:Ma intreb oare cat de mult s-a schimat Romania si societatea romaneasca... sunt oare chiar aceleasi motive ca acum 5-6 -max 10 ani? Si spun maximum 10 ani pentru ca din punctul meu de vedere este un timp suficient de mult ca personalitatea unui om sa fie schimbata in noul mediu...Poate ca totusi cei care emigreaza acum au cu totul alte motive...

Pai la 5-6 ani normal ca din aceleasi motive emigreaza caci doar acum le-a venit randul dupa cat se asteapta acum. :lol: :lol: :lol:
Oricum tot mai putini romani aleg sa vina in Canada,daca chiar vor sa plece au multe alte optiuni mai la indemana.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Re: De ce se mai emigreaza din Romania in 2016, la 10 ani de

Mesajde sorro » 24 Noi 2016, 14:56

Dincolo de motivele vechi (discutate deja pe celălalt topic), eu unul cred că mai sunt cel puțin câteva motive noi:
1. îmbătrânirea accentuată și probabil ireversibilă a populației; și
2. dispariția (sau percepția dispariției) ”masei critice” care să mai poată face schimbări semnificative.

Când un om de 25-35 de ani, proaspăt familist eventual, vede că (îi) trece timpul + lucrurile evoluează în ritm de melc + mulți prieteni/cunoscuți i-au plecat deja sau vorbesc despre plecare, apare automat și întrebarea: ”Eu ce mai caut aici?” Și nici nu mai are importanță în momentul acela dacă cei plecați au emigrat definitiv sau temporar, ideea este că nu mai sunt acolo acum. Când o țară pierde 15-20% din populația activă prin emigrare, lucrurile sunt deja serioase și efectul este de obicei unul de domino. Iar oamenii încă în putere se întreabă pe bună dreptate: ”Unde mă văd eu în următorii 5 ani? Unde vreau să-mi cresc copiii? Și cine o să mai poată schimba în bine țara asta, dacă tinerii și muncitorii sunt deja plecați?” Iar întrebările astea vin (cred eu) cu mult înainte de cele legate de ”Unde mă voi pensiona, în RO sau altundeva?” Puțini sunt cei care se simt confortabil să ”stingă ei lumina”, mulți se orientează după tendința generală (unii ar numi-o poate ”turmă”) și... iată rezultatele. Și probabil consecințele sunt în final bune pentru acei oameni, dar cu siguranță nu e bine pentru România... :(
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni