• Publicitate

De ce se mai emigreaza din Romania in 2016, la 10 ani de UE?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: De ce se mai emigreaza din Romania in 2016, la 10 ani de

Mesajde SteaDeMare » 13 Dec 2016, 13:31

Mda...ma lasa rece discutiile astea..politice...am renuntat la politica cand am fost la vot...in 2011 in drumul nostru apre aeroport..spre Canada...deci..tre sa zic "pas" !

# cand vad pe liste persoane urmarite penal
# cand aud ce prostii vorbesc / ce dobitoci si ce porcarii fac...ma lasa rece.
# am mers in Ro..de cateva ori de cand am emigrat ( desi s au perindat pe la conducere diversi din diverse parride ) n am vazut NICI o schimbare n bine / ba chiar se continua...ritualul...furturilor / hotiilor !

Rusine lor !

P.S. Pe de alta parte, va ziceam cateva zeci de pagini in irma...ca mi au diaparut o suta si ceva de coco de pe un card viza ( scotiabanc / care NU avea asigurare )...si intre timp...I a recuperat banca / repus in cont ) ,deci..o veste buna / zic eu...

Hai terminati cu politica..nu I de voi/nici de noi
.. pentru noi polimea...munca e recomandata !!! Ok ?

Spor la treburi si multa sanatate !!!
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 13 Dec 2016, 13:50

Isostar scrie:P.S. Organizarea a lasat de dorit. Totul ok in consulat si la cabina de votare, dar am avut probleme mari pana cand am ajuns acolo. In primul rand, in cladire se putea intra doar cu card sau daca iti deschidea portarul. Am ajuns acolo exact cand portarul a avut o urgenta, asa ca am asteptam vreo 5 minute pana cand s-a intors. Se facuse deja coada, cred ca eram vreo 15 oameni care asteptam.
Dupa ce intri in cladire, lifturile din nou merg doar cu card de access. Asa ca acelasi portar trebuia sa se urce in fiecare lift, sa dea cu cardul si sa apese pe etajul corespunzator, si sa iasa repede din lift. Si dupa aceea fuga la usa de la intrare sa o deschida, dupa care inapoi la lift si tot asa....

Nu inteleg de ce nu au adus si ei inca un portar in plus, asta daca nu au vrut sa lase intrarea deschisa si liftul pe automat pentru etajul respectiv...

Cred ca liftul tot din cauza ca era portarul (de fapt portareasa ca era o gagica) la urgenta n-a functionat altfel merge fara probleme,chiar am fost de multe ori in ultimele saptamani la consulat cu treburi si n-am avut nici o problema.
Cladirea respective este o cladire de birouri unde consulatul roman este un chirias ca oricare altul si nu cred ca au prea multe de spus,ba chiar si faptul ca I-au lasat sa functioneze duminica cred ca a fost o favoare care le-a fost facuta de catre proprietar.
Avand in vedere si nivelul redus de prezenta la vot nu cred ca s-ar fi justificat extra-amenajari sau extra cheltuieli.
Cred ca trebuie sa se ajunga la votul electronic sa poti vota de pe device si atunci nu o sa mai fie probleme pentru nimeni desi as putea face pariu ca nici in conditiile alea n-ar creste participarea la vot prea mult.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Tavi » 13 Dec 2016, 14:05

Sly scrie:Cred ca liftul tot din cauza ca era portarul (de fapt portareasa ca era o gagica) la urgenta n-a functionat altfel merge fara probleme,chiar am fost de multe ori in ultimele saptamani la consulat cu treburi si n-am avut nici o problema.

Deseori in office buildings setarile din timpul orelor de program premit accesul anonim, in timp ce in weekend si after hours trebuie access card.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Gator » 13 Dec 2016, 14:07

Isostar scrie:
Gator scrie:
Isostar scrie:Ti se pare normal ca cei plecati de ani buni sa voteze si sa decida soarta Romaniei (asa cum a fost la prezidentiale)?

Nu mi se pare normal ca cei de acasa sa mai fie lasati sa voteze. O fac de 27 de ani cu acelasi rezultat.

Credeam ca pentru tine ACASA este acolo unde esti...chiar si la minus 27 grade. Daca acasa este in Romania, ai o problema (si nu te putem ajuta).

Ete scirtz, ai zis si tu ceva.

Acasa e aici, da, am comis o inertie lingvistica in graba tastaturii. N-am nici o problema, nu mai trage concluzii.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde canin » 13 Dec 2016, 14:16

lidiamatei scrie:
canin scrie:
Isostar scrie:.......... Imi pare rau. Si apoi sincer chiar nu cred ca mai am de ce sa ma exprim...
Sent from my iPad using Tapatalk

Lidia stai linistita...si eu probabil as fi facut la fel!
Nu este nimic de reprosat situatiei tale!
Si sora mea care traieste in UK ...si este la vreo 600 km de Londra ... a intampinat aceleasi lucruri ca si tine (face drumul la consulat doar cand e neaparat necesar, altfel .... prea mare deranjul .... iar dupa atat efort .. .cand ajungi acolo si da peste niste functionari care abia vorbesc cu tine si te iau cu programarea si te iau de sus parca ai fi un nimeni....bineinteles ca iti iei campii.... bineinteles ca ma refer la functionarii "romani" ....:) deh asa e in viata! :)

Apropos de lifturi ...noi folosim scarile!
Toate bune ...
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde Isostar » 13 Dec 2016, 14:37

Sly scrie:Cred ca liftul tot din cauza ca era portarul (de fapt portareasa ca era o gagica) la urgenta n-a functionat altfel merge fara probleme,chiar am fost de multe ori in ultimele saptamani la consulat cu treburi si n-am avut nici o problema.
Cladirea respective este o cladire de birouri unde consulatul roman este un chirias ca oricare altul si nu cred ca au prea multe de spus,ba chiar si faptul ca I-au lasat sa functioneze duminica cred ca a fost o favoare care le-a fost facuta de catre proprietar.

Cand am fost eu (12:30-13:00) era un el, nu o ea. Avand in vedere ca ca programul a fost de la 7 dimineatza la 9 seara, era cam greu sa fie doar o singura persoana.

In privinta liftului, a raspuns Tavi: in cladirile de birouri, in week-end, accesul se face doar pe baza de card. Dar acest acces este programabil, se putea face o schimbare.

P.S. Consulatul plateste chirie de luni pana vineri?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni