• Publicitate

versus intre hibride !!!

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

versus intre hibride !!!

Mesajde SteaDeMare » 23 Noi 2016, 08:57

Salut colegi,

Caut zilele astea sa cumpar un auto ,hibrid / sau ceva fiabil / economic / spatios ..familial...

Printre cele vizate :

Toyota Prius V

Hiunday Sonata

Ford

P S. Printre alte treburi ce urmeaza sa le facem cu masina, se incardeaza si Uber Taxi....dexi destui Km...

Astelt parerile voastre...

Merci,
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Publicitate

Re: versus intre hibride !!!

Mesajde Isostar » 23 Noi 2016, 11:33

Chevy Volt, Ford Fusion.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde alch000l » 23 Noi 2016, 13:35

Recomand (pentru ca o conduc, si am si colegi care o conduc) Hyundai Sonata. Maxim 6.8l/100km iarna in oras, minim 4.9l/100km pana la TO si inapoi - MTL, cu un singur plin ;)
Intretinerea cam costa, ca asa e in tenis. Un coleg a dus-o la 50k in mai putin de 3 ani, si nu se simte nimica in consum sau baterie. Exista masini pe forumuri din 2011 cu 2-300k la bord fara probleme la sistemul hibrid. Mi se parea cea mai ieftina hibrida de pe piata (mai ales daca iti faci temele la dealeri si umblii dupa un clearence de serie), sau poti gasi pe kijiji. E cea mai mare la habitaclu de e piata, dar sufera la portbagaj, mai putin modelul 2016 (care are bancheta complet rabatabila). Mai multe detalii pe privat.

Nu, nu vand masini (ca toarasu sly), sunt doar entuziast si ma invart in industria asta automotive electrica, deci imi place sa cred ca mai stiu cate ceva.

Spor la cautat!
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Sly » 23 Noi 2016, 13:49

Eu te-as sfatui sa faci o socoteala si sa vezi daca suma pe care o platesti in plus ca sa conduci un hybrid o sa fie amortizata de economiile in consum.
Din cate-mi amintesc,platesti cam $3-4000 in plus pentru un hybrid comparat cu echivalentul non-hybrid.Cam 40000 km poti sa faci cu aia $3000
Dar daca esti chitit pe hybrid cred ca Prius,preferabil PriusV e alegerea cea mai buna.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde alch000l » 23 Noi 2016, 14:10

Sly scrie:Eu te-as sfatui sa faci o socoteala si sa vezi daca suma pe care o platesti in plus ca sa conduci un hybrid o sa fie amortizata de economiile in consum.
Din cate-mi amintesc,platesti cam $3-4000 in plus pentru un hybrid comparat cu echivalentul non-hybrid.Cam 40000 km poti sa faci cu aia $3000
Dar daca esti chitit pe hybrid cred ca Prius,preferabil PriusV e alegerea cea mai buna.

Dpmdv eu STIU ca nu a fost o alegere economicoasa, si ca, daca imi luam acelas model ICE sau chiar un downgrade la o Elantra, de diferenta conduceam pana la 180k de km si inca nu era break even. Plus ca de cand am cumparat-o pretul la benzina a tot scazut...
Dar dupa cum am zis eu sunt un entuziast, deci in spatele alegerii au fost alte argumente.
Daca sti ca vei face foarte multi km pe an atunci se poate sa merite o hibrida in aceleasi conditii. Gandeste-te ca iti iei o masina echivalenta cu un diesel dar ca bagi benzina (acelas consum, aceeasi intretinere mai speciala, etc.).

Ti-as recomanda o Tesla, dar ai spus versus intre hibride :)
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Sly » 23 Noi 2016, 16:59

Daca nu iti iei hybrid atunci ti-as recomanda.
1.Acura MDX,cea mai eficienta dpdv UBER poti sa faci X,XL si Select sau Chevy Cruze sau ceva similar care e ieftina.
Nu te gandi la cat te tine caci ideal ar fi sa vinzi masina dupa un an si sa-ti cumperi alta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni