• Publicitate

versus intre hibride !!!

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: versus intre hibride !!!

Mesajde canin » 02 Dec 2016, 14:26

Multumesc mult pentru informatii...m-ati luminat suficient (benzina, midsize ori suv/2,5-2,7l/eventual un buget de 5-6k, ceva in jur sau sub 100k km)

@Xplaur - si mie imi place focus! (imi fac cu ochiul si o toyota http://www.kijiji.ca/v-cars-trucks/lava ... 86572?null )

@capsunar - daca nu platesti in functie de capacitatea cilindrica asta e ok ...in RO este gradual impozitul in functie de cm3 (pe mine ma intereseaza pe zona Quebec/ma voi documenta mai in detaliu in preajma momentului respectiv)!

@jeane - de testere ma gandeam ca este ceva in genul celor de la noi (nu neaparat cel pentru ITP/obligatoriu la 2 ani, ci cel pe care-l faci in targurile mari de masini/gen control mecanica, articulatii, directie, bucsaraie, motor, caroserie etc!) ...prin 2008 cand le-am cumparat pe cele pe care le am acum (renault megane 2 hatchbak -2003, 1,5DCI si opel corsaC, 1,7 tdi, 2003) am facut la autovit-Bucuresti teste serioase prin care am putut vedea ce cumpar (brosuri printate cu toate cele...jocuri, uzuri etc/motoarele erau pe verde 98-100%) - nu ma pricep foarte tare la masini, de aceea am recurs la testere/ acum stiu ce inseamna joc in bielete/capete de bara sau in caseta de directie, un zgomot pe flansa la amortizor etc! am schimbat la renault...in timp (cred ca inca pentru o masina :(, kit ambreiaj, caseta directie, flanse si rulmenti, amortizoare ...nu mai pun cele care pica regulat, etriere, capete de bara, kitul de distributie etc.) ....comparativ cu opelul, megane-ul este mai scump la piese dar mult mai silentios! Pentru traficul din Bucuresti sunt multumit ...consum OK (chiar si urban! la ambele/extraurban 3-4l/100km megane, 4-5/100km opel - ambele la o viteza medie pana in 120km/ora) ....de multe ori mi-am zis sa le schimb ...dar cand o mai vedeam pe nevasta-mea ca mai pupa pe unul pe la stop sau prin parcari...sau cand mi-am luat niste cuie dupa o vopsire a renault-ului .... mi-am zis nu! ...stai asa ca nu se merita :) si asa am ramas cu doua "joarse" (functionale)!

concluzia la care am ajuns este ca ...din punct de vedere financiar, mai bine cumpar second (nu mai veche de 5 ani/maxim) cu kilometraj sub max.100k! poti gasi masini bine intretinute in aceasta categorie si scutesti cel putin 50% din pretul de nou! apoi, la revindere ...iesi relativ in castig (depinde cat de bine le mai intreti si tu si cat de repede scapi de ele/preferabil sa le schimbi la 2-3 ani)...inca nu ma deranjeaza intrebarea unora raportat la masinile second (Dar ce ...tie iti place sa te imbraci in hainele altora?/ Deocamdata, gandesc ca mai bine cheltui 5-6k pe una second si cu ceilalti bani pana la una noua ...fac altceva)

Intrebare - ce este Carpoof (exemplu de anunt http://www.kijiji.ca/v-cars-trucks/lava ... 86572?null)/anunt pe Quebec
Inteleg ca este un istoric al masinii (istoricul asta il au toate masinile sau numi cela care merg in service-uri de firma?) ...trebuie sa-l platesti?
ti-l ofera automat dealerul de unde cumperi? este relevant/sau e asa de ochii lumii !?
te poti increde in el/in sensul ca este ceva oficial (adica daca iti spune ca masina nu a fost lovita ...trebuie sa iau ca adevarata informatia)?

Nu e momentul acum de masini (mai e cale lunga si multa mamaliga de mancat pana atunci, insa daca tot e subiectul deschis macar sa ma lamuresc cat de cat)!
Multumesc anticipat tuturor
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 02 Dec 2016, 14:44

Carproof-ul este un raport care prezinta toata istoria automobilului respectiv.Nu as recomanda nimanui sa cumpere o masina veche fara cARPROOF.
dEALERII IN GENERAL IL OFERA AUTOMAT,DACA NU-L OFERA MERITA SA-L CUMPERI,COSTA VREO $50
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde capsunar » 02 Dec 2016, 14:55

canin scrie:Multumesc mult pentru informatii...m-ati luminat suficient (benzina, midsize ori suv/2,5-2,7l/eventual un buget de 5-6k, ceva in jur sau sub 100k km)

Ce trebuie sa intelegi e ca filozofia e diferita fata de Ro. Nu vreau sa intru intr-o polemica bine / rau dar aici lucrurile stau un pic altfel mai ales cand vorbim de costurile cu masina:
- Nu exista impozit (se tot discuta da asta e alat poveste). Testele obligatorii pot fi sau nu considerate da nici alea nu sant peste tot.
- Pretul la benzina e relativ mic (nu asa mic ca in SUA) dar net sub Ro
- Parcarea si asigurarea sant mult mai scumpe fata de Ro.
- Reparatziile depind de drumuri care sant f proaste in Qc si se imbunatatesc spectaculos cu cat mergi spre vest. Prin Al si BC poti sa ai surpriza sa nu schimbi mai nimic la masina pt 100-150K. (exceptie benzina, ulei si cauzioace, eventula becuri si bujii)
- Masinile americane din 2010 sant net mai fiabile ca cele din 2000 sau 1990 cand erau cam ca celebra noastra Dacia. ( de ex numele: Fix Or Repair Daily are un motiv.. )

Dupa cum vezi ponderea la benizna e f scazuta deci economia facuta nu e deloc importanta, mai precis pui problema invers.. dai 50-100 in plus la benzina pe luna si cand calci pedala simtzi ca se intampla ceva + confortul aferent. E drept in prima faza nu o sa ai de platit parcare si doar banii de benzina o sa te doara dar $50 e cam cat da un canadez pe luna pe cafeaua de dimineatza.
Tot din cauza asta lumea are in general masini cam 1 size mai mare decat ce ar avea in Eu. As zice sa te gandesti la aspectul asta mai ales daca itzi doresti sa tragi de ea mai mult. Mai exact daca ai avut subcompact in Ro poate e bine sa te gandesti la un compact, daca ai avut un compact poate treci la un mid size sau compact SUV si tot asa..

Daca te uiti dupa masini sub 5 ani exista si certified SH sau poti sa preiei un lease aproape de sfarsit (aici de bicei e cel mai bun deal) sau un lease return.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde canin » 02 Dec 2016, 15:05

Am vazut ca in Quebec drumurile nu-s OK... la capitolul asta nu cred ca voi suferi (sunt obisnuit)/sper sa nu fie mai grav decat in RO ..... Numai din acest motiv ma bate gandul la un suv/ceva mai sanatos :) voi vedea si eu la fata locului ce si cum!(probabil cand te-ai referit la benzina ai vrut sa spui de fapt de motorina.. cand vorbeai de economie.... am inteles ideea benzina VS motorina si cred ca ai dreptate! confortul e altfel, am condus si conduc ocazional masini pe benzina si in RO/este diferenta clara/aprinderea si arderea difera net/demaraj la fel!
daca pretul nu difera sau diferenta e prea mica ...prefer sa incerc ceva pe benzina/m-am saturat de cele pe motorina ....:) ...si nu de alta, dar trebuie sa ma adaptez :0 daca motorina nu e la moda ...nu vrem sa fim contra curentului)
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde rux13 » 02 Dec 2016, 15:11

capsunar scrie:Daca te uiti dupa masini sub 5 ani exista si certified SH sau poti sa preiei un lease aproape de sfarsit (aici de bicei e cel mai bun deal) sau un lease return.

Capsunare, cum se face chestia asta. Am tot auzit-o ca optiune, dar habar n-am ce sa fac, unde ma duc, etc. La anul probabil ca v-a trebui sa-mi iau alta masina si sunt in cercetari deocamdata.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde Isostar » 02 Dec 2016, 15:27

www.leasebusters.com

Daca vreti detalii, intrebati. Personal nu am luat/vandut prin ei, dar cunosc pe cineva care a vandut vreo 5 lease-uri prin ei.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni