• Publicitate

versus intre hibride !!!

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: versus intre hibride !!!

Mesajde utilizatorgmx » 02 Dec 2016, 15:59

Isostar scrie:http://www.leasebusters.com

Daca vreti detalii, intrebati. Personal nu am luat/vandut prin ei, dar cunosc pe cineva care a vandut vreo 5 lease-uri prin ei.

Care este pretul total pentru aceasta?
Multumesc.
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...

A multumit: 37 ori
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde jean » 02 Dec 2016, 16:08

canin scrie:Multumesc mult pentru informatii...m-ati luminat suficient (benzina, midsize ori suv/2,5-2,7l/eventual un buget de 5-6k, ceva in jur sau sub 100k km)

@jeane - de testere ma gandeam ca este ceva in genul celor de la noi (nu neaparat cel pentru ITP/obligatoriu la 2 ani, ci cel pe care-l faci in targurile mari de masini/gen control mecanica, articulatii, directie, bucsaraie, motor, caroserie etc!) ...

Multumesc anticipat tuturor

Personal nu am auzit la nimeni aici sa faca teste atat de detaliate la o masina SH. Poate ca se fac dar banuiaesc ca si costa. Mentalitatea in ceea ce priveste masina aici este diferita fata de Romania. Aici masina nu este in lux cum era cu ani in urma in Romania (nu mai stiu acum cum este), este o necessitate. De aia nici nu vei vedea multe maisni de lux aici.

Ca sa ne distram un pic pentru ca e vineri:
Veneam la servici dimineata pe autostrada si la un moment dat, pe banda din stanga vad un Porsche 911 tractand o remorca urata ca naiba. Cred ca transporta balegar cu ea, ceva de genul celor improvizate si folosite pe la tara. Carligul il avea in spatele numarului, placuta era basculata in sus si cand nu avea remorca carligul era ascuns. Nu stiu daca asa sunt facute Prosche-urile pentru ca nu am avut multe, ori tipul il modificase. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Mesajde capsunar » 02 Dec 2016, 16:28

@ruxi
Un lease e o tranzactie simpla prin care inchiriezi o masina pe un termen predefinit cu dreptul de a o cumpara la un pret definit dinainte sau nu. Dreptul nu implica obligatia. Atentie nu toate leasurile iti dau dreptul sa o cumperi la sfarsit. La cele care ai dreptul e specificat in contractul de lease suma pt care poti sa o cumperi la sfaritul leasului. La lease dai un avans (din chirie) si dupa aia platesti pe luna niste bani. Banii pe luna sant contin si dobanda. ( care acum e mica )
Leasul este deductibil integral (ma rog integral in varianta CRA adica partial da tot e mai bine ca la proprietate) si l-as recomada oricui are venituri din self employed. De asemeni cei cu bani pot contra unei sume pe luna sa-si schimbe masina odata la x ani.
Din pct de vedere al angajatului care vrea o masina pt mai mult de 5 ani cumpararea e ceva mai avantajoasa.

Problema apare ca leasul e cu termen fix si in viata celor care il fac apar elemente neprevazute si vor sa scape de el. Aici se poate castiga. Multe masini au valoarea cu care pot fi cumparate la sfarsitul leasului de multe ori mai mica decat valoarea de piatza.

In cazul cand preiei un lease trebuie s te gandesti ca respectivul poate sa vrea ceva din (Valoarea de Piatza la sf leasului - Valoarea din Contract) + nr Luni ramase * Avans / Nr Total luni. Chestiile astea se clculeaza usor si sant cunoscute.
Trebuie avut in vedere ca sant si o groaza de samsari asa ca nu o sa faci enorm de multi bani dar e o optiune.

utilizatorgmx scrie:
Isostar scrie:http://www.leasebusters.com

Daca vreti detalii, intrebati. Personal nu am luat/vandut prin ei, dar cunosc pe cineva care a vandut vreo 5 lease-uri prin ei.

Care este pretul total pentru aceasta?
Multumesc.

gmx, in cazul tau daca am inteles bine, ai acolo o reclama mascata la o inchiriere pe 3 luni fara dreptul sa cumperi masina la sfarsit.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde Sly » 02 Dec 2016, 16:34

rux13 scrie:
Capsunare, cum se face chestia asta. Am tot auzit-o ca optiune, dar habar n-am ce sa fac, unde ma duc, etc. La anul probabil ca v-a trebui sa-mi iau alta masina si sunt in cercetari deocamdata.

PM cu ce masina vrei si te ajut.

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde xplaur » 02 Dec 2016, 16:52

canin scrie:Am vazut ca in Quebec drumurile nu-s OK...

Drumurile in CA sunt mai proaste ca-n RO, ca si stare a asfaltului , dar ca infrastructura, pe dea-ntregul, e cateva sute de ani inaintea Romaniei! Iara, intre QC si celelalte provincii diferenta nu-i atat de mare pe cat le-ar place unora sa creada (am condus cate ceva in ON si MB).
canin scrie: ..... Numai din acest motiv ma bate gandul la un suv/ceva mai sanatos :)

In cele 5 ierni aici, nu am ramas nici macar odata impotmolit in zapada, cu masina FWD (bine, cauciucurile bune de iarna si condusul preventiv fac o diferenta imensa).
canin scrie:...daca motorina nu e la moda ...nu vrem sa fim contra curentului)

Nu-i chestiune de moda, totul e de natura economica/tehnica!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Sly » 02 Dec 2016, 17:36

Referitor la lease vs cumparare,personal recomand lease 100%
Automobilul este un bun care se depreciaza asa ca...de ce sa-l cumperi?
In definitiv platesti ca sa te deplasezi.
Lease-ul l-as recomanda chiar si daca din varii motie vrei neaparat sa cumperi masina,faci lease si o cumperi la sfarsit,practic faci un test drive de 3-4 ani.
Lease-urile sunt in general de 3 sau 4 ani,poti sa faci si 2 ani si sunt unele companii care ofera 5 ani insa nu as recomanda sa mergi peste 4 ani.
Exista variante de kmetraj 12k/15k/20k sau 24k/an in functie de necesitatile fiecaruia,cu cate e mai mic kmetrajul cu atat mai mare e rezidualul (valoarea ramasa) deci cu atat platesti mai putin ca sa conduci cei 3-4 ani.
In general valoarearexiduala a unui lease de 4 ani se situeaza in jurul a 50% ceea ce se traduce ca platesti jumatate din valoarea masinii ca sa conduci 4 ani.
Cred ca si financial e mai bine sa faci lease.
Daca socotim ca viata unei masini e cam 10 ani atunci putem spune ca pentru 10 ani platim 100% iar daca facem lease platim 125% teoretic cu 25% mai mult insa si aici intervine marele insa.
Cand faci lease masina este tot timpul sub garantie si roadside assistance,sanse sunt ca nu o sa trebuiasca sa schimbi vreodata anvelope sau frane asta scade din cei 25% in plus,daca faci vreun accident sau iti fura masina nu te intereseaza caci ai gap insurance.
La fiecare 4 ani conduci o masina noua cu tot ce deriva de aici,tehnologie noua,consum mai bun etc.
Una peste alta cand aduni totul cam la fel te costa sa te deplasezi in cei 10 ani si daca faci lease si daca iti cumperi masinaa,diferenta e ca la lease esti intr-o masina noua tot timpul.
Asta e parerea mea.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni