• Publicitate

President Trump - jurnal de presedinte - 20.01.2017-?

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

President Trump - jurnal de presedinte - 20.01.2017-?

Mesajde Tavi » 20 Ian 2017, 09:55

Unele dintre cele mai interesante poze din perioada Obama (2009-2017): http://e.microsoft.com/Key-2440101.C.jQgN.K.KV.-.GVqBRG

Sa vedem cum va fi urmatoarea perioada, cu certitudine influentata intr-o anumita masura de schimbarea de personaj si partid.

Si putem adauga etape si evenimente in acest topic, pe masura ce ele au loc. Sa vedem unde/la ce (se) va ajunge, si sa avem un jurnal al timpului, asa cum percepem noi lucrurile, cei de pe forum.

Cateva intrebari asa la inceput de mandat:

1. credeti ca Trump va avea unul sau doua mandate?
2. credeti ca Trump va sfarsi presedintia in viata (ma refer in principiu la faptul ca e deja in etate - 70 ani, unul dintre cei mai batrani presedinti 'noi' din ultimele decenii)
3. credeti ca America condusa de Trump va fi mai buna sau mai putin buna la sfarsitul presedintiei sale (indiferent cand se va sfarsi ea)?
4. credeti ca lumea va fi mai buna sau mai putin buna la sfarsitul presedintiei lui Trump?
5. considerati ca Trump e favorabil/defavorabil pentru Canada si/sau canadieni?
6. considerati ca Trump e favorabil/defavorabil pentru Romania si/sau romani?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Re: President Trump - jurnal de presedinte - 20.01.2017-?

Mesajde utilizatorgmx » 20 Ian 2017, 10:02

Razboi mondial.
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...

A multumit: 37 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde harfang » 20 Ian 2017, 10:22

Tavi scrie:Unele dintre cele mai interesante poze din perioada Obama (2009-2017): http://e.microsoft.com/Key-2440101.C.jQgN.K.KV.-.GVqBRG

Sa vedem cum va fi urmatoarea perioada, cu certitudine influentata intr-o anumita masura de schimbarea de personaj si partid.

Si putem adauga etape si evenimente in acest topic, pe masura ce ele au loc. Sa vedem unde/la ce (se) va ajunge, si sa avem un jurnal al timpului, asa cum percepem noi lucrurile, cei de pe forum.

Cateva intrebari asa la inceput de mandat:

1. credeti ca Trump va avea unul sau doua mandate?
2. credeti ca Trump va sfarsi presedintia in viata (ma refer in principiu la faptul ca e deja in etate - 70 ani, unul dintre cei mai batrani presedinti 'noi' din ultimele decenii)
3. credeti ca America condusa de Trump va fi mai buna sau mai putin buna la sfarsitul presedintiei sale (indiferent cand se va sfarsi ea)?
4. credeti ca lumea va fi mai buna sau mai putin buna la sfarsitul presedintiei lui Trump?
5. considerati ca Trump e favorabil/defavorabil pentru Canada si/sau canadieni?
6. considerati ca Trump e favorabil/defavorabil pentru Romania si/sau romani?

Despre cel mai impopular presedinte so far si la fel de penibil, cred ca

1. Va avea cel mult un mandat, sigur nu doua.
2. Nu e sigur ca va sfarsi presedentia in viata. Nu din cauza de varsta Insa cit din alte cauze. Ma gandesc la un asasinat sau attentat de ex sau un impeachment. Varianta mai pasnica. Oricum, era la doi pasi.
3.America va fi mai putin buna. Corolar : cum se va rezolve si cit va fi capabil sa rezolve faimoasa fractura sociala a Americii de care se vorbeste mult zilele astea. Mult prea egocentric, impulsiv, narcisist, démagog, agresiv sa rezolve efectiv , social, nu mi se pare un prezident unifier sau unificator desi afirma ca e président of all americans dar clar nu e ...dar vedem.
4.Lumea nu va fi mai buna, exista premizele de pe acum dar ....dar-ar Domnu sa ma insel.
5.Defavorabil pt canadieni. Trump e un isolationist si un supremacist american In primul rand.
6.Nu cred ca va fi f. favorabil nici pt Ro dar nu am inca o viziune precisa In privinte asta.
6.
harfang

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde Tavi » 20 Ian 2017, 10:46

The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde capsunar » 20 Ian 2017, 11:05

1) Un mandat
2) Asasinat
3) Depinde pt cine, elite vs midle class. Cred ca muncitorimea calificata o sa o duca ceva mai bine. Ramane de vazut daca se tine de cuvant. Reducrea enorma de taxe la corporatii propusa ii favoreaza pe 1%. Exceptand un impozit corect pe avutie (nu pe salariu), inegalitatea bogat sarac o sa creasca.
4) Sper sa evitam ww3 pt inca cativa ani. Ramane de vazut cum evolueaza socoteala in Marea Chinei
5) Primul ministru canadez `cel cute` a intervenit si el in alegeri criticandu-l pe Trump. Asta nu se uita, basca nu il cheama cretinel ca sa fie o scuza.
6) Nu cred ca ii pasa. Ro face parte din politica SUA de incercuire a Rusiei in baza noii doctrine de aputea avea un " Successful nuclear first strike"
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde jean » 20 Ian 2017, 11:47

1. Mai putin de un mandat - impeached.
2. Va trai mult si bine laudandu-se ca a fost odata presedinte.
3. America va fi mai rau, in special clasa saraca si cea de mijloc, multe miscari sociale.
4. Ca diplomat si politica internationala este nul. America va pierde mai mult teren in fata Rusiei si Chinei. Lumea va fi mai rau.
5. Il doare'n basca de canadieni.
6. Idem pentru romani.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni