• Publicitate

Franta today

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Franta today

Mesajde cian » 24 Apr 2017, 07:26

S- a terminat primul tur in Franta, iar al doilea va fi castigat fara surpriza de Macron; intrebare: daca ati fi francez(a) pentru cine ati vota? Ganditi ca si cum...
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Re: Franta today

Mesajde Isostar » 24 Apr 2017, 08:11

Daca as fi francez in Franta, m-as muta intr-una dintre colonii.... Optiuni destule: Polinezia. Martinique, Guadelupe, Reunion, Guyana, etc....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde utilizatorgmx » 24 Apr 2017, 09:51

Isostar scrie:Daca as fi francez in Franta, m-as muta intr-una dintre colonii.... Optiuni destule: Polinezia. Martinique, Guadelupe, Reunion, Guyana, etc....

Ai fost in vizita in una dintre cele enumerate mai sus?
Interesant este ca multi de acolo "fug" in Fr. si nu numai.
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 37 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde capsunar » 24 Apr 2017, 10:23

utilizatorgmx scrie:
Isostar scrie:Daca as fi francez in Franta, m-as muta intr-una dintre colonii.... Optiuni destule: Polinezia. Martinique, Guadelupe, Reunion, Guyana, etc....

Ai fost in vizita in una dintre cele enumerate mai sus?

Nu mi se pare nimic interesant, e ceva normal, decat sarac intr-o tara saraca mai bine sarac (pardon first percentile in clasa de mijloc :lol: ) intr-o tara bogata.
Nu trebuie sa te duci neaparat pana acolo, poti sa te duci pana in Mexic sau Dominicana si sa iesi din resort ca sa vezi cum stau lucrurile. Sant multi americani si canadezi care se pensioneaza pe acolo. Din ce am vazut eu de cele mai multe ori e mai ok sa fii bogat intr-o tara saraca decat sarac intr-o tara bogata.

Pe de alta parte mie mi se pare interesanta asa zisa democratie canadeza unde partidul verde are 19% sustinere pe insula dar are 1 singur loc in parlament si zero in senat. Dar stai ca senatul nu e ales democratic... iar alesul nostru cel "cute" o sa remedieze problemele astea ca doar promis nu?

P.S. Mi-am facut socotelile si eu ies net mai bine daca ma car din Ca inainte de pensie.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde Sly » 24 Apr 2017, 12:25

cian scrie:S- a terminat primul tur in Franta, iar al doilea va fi castigat fara surpriza de Macron; ...

Parca si Hillary trebuia sa castige "fara surprise" :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Sly » 24 Apr 2017, 12:51

utilizatorgmx scrie:Ai fost in vizita in una dintre cele enumerate mai sus?

Pai multi "fug" si in sens invers,ai tu vreo statistica despre cum sta treaba cu migratia intre metropola si outré-mer?
Traim in 2017 lumea se misca pentru ca mobilitatea este ceva normal in societatea de azi,mergi unde ti-e mai bine tie la momentul respective si poti sa te si intorci daca realizezi ca hotararea care ai luat-o nu s-a potrivit cu "socoteala din sat" sau poti sa mergi temporar in alte parti.
Nu stiu de restul insa Martinique si St. Martin sunt niste locuri superbe in care merita trait.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni