• Publicitate

Zbor direct Montreal Bucuresti

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Zbor direct Montreal Bucuresti

Mesajde Isostar » 04 Oct 2017, 15:15

Air Canada este ok. Air Canada Rouge este problematic. Dar pana la urma, fiecare are prioritatile lui. Daca pentru mine conteaza comfortul, pentru cineva poate sa conteze pretul iar altul poate sa puna pe primul loc lipsa de escala.
Nu exista o solutie universala...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde Andrei_C » 04 Oct 2017, 15:56

Isostar scrie:Air Canada este ok. Air Canada Rouge este problematic. Dar pana la urma, fiecare are prioritatile lui. Daca pentru mine conteaza comfortul, pentru cineva poate sa conteze pretul iar altul poate sa puna pe primul loc lipsa de escala.

Corect! Putem incerca sa inbunatatim lucrurile doar, prin ce modalitati ne sunt disponibile.
Pana la urma, bineinteles ca fiecare isi respecta prioritatile.
Andrei_C
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde astalavistababy » 04 Oct 2017, 17:38

O sa fie f comod pt parintii si bunicii care vin aici si pt care este f complicata o escala. Poate pt copii trimisi fara insotitori in vacanta la bunici in Romania. Eu o sa incerc sigur zborul si apoi daca este asa de rau voi reconsidera.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde capsunar » 04 Oct 2017, 19:50

Isostar scrie:Air Canada este ok. Air Canada Rouge este problematic.

Problematic e ca poti sa cumperi la AC si sa te inrosesti la urcare... Am patit eu acum vreun an, era plin internetul ca au cumparat AC si au descoperit ca e rouge.
In afara de asta, din toate companiile cu care am zburat AC a avut cele mai multe intarzieri.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde Tavi » 04 Oct 2017, 20:53

In toti anii astia am zburat de peste 100x cu AC (>50% business). Zborurile care au decolat la timp au fost exceptia. Personal neprietenos. Preturi mari. Cand am zburat transatlantic, de multi ori isi luau gate-uri in sectiuni mai ieftine de la MUC, DUS sau FRA, departe de zona de transfer, de fugeam ca o caprioara in lumina farurilor sa prind urmatorul zbor. Un fel de verisor mai sarac si mai zgarcit al lui Lufthansa, dar cu figuri in cap, asta e AC.

In fine, overall e o stire buna (bun, pe mine ca ex-timisorean ce locuieste la Ottawa nu ma ajuta cu mai nimic) - dar cred ca daca reusesc sa umple avionul cu romani va fi un super-show, un fel de RyanAir/WizzAir dar mai lung si mai scump - cel putin odata tot voi merge asa pentru amuzament, sau la o tura de Costinesti/Mamaia :)

P.S. M-au amuzat articolele din presa romaneasca, unde s-a scris ca AC are 'sef roman' (Calin Rovinescu, CEO AC si President StarAlliance, n.a.) de reiesea ca 'de-aia' s-a 'bagat' cursa directa. In realitate, AC profita de faptul ca se scot vizele si deci implicit va creste numarul vizitatorilor de toate tipurile. Anyway, de-abia astept sa aud povestile de pe cursele directe CAN-ROM :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Tavi » 04 Oct 2017, 20:57

capsunar scrie:Problematic e ca poti sa cumperi la AC si sa te inrosesti la urcare... Am patit eu acum vreun an, era plin internetul ca au cumparat AC si au descoperit ca e rouge.

Aia mai e cum mai e, dar sa vezi de cate ori m-am bucurat eu sa cumpar zboruri transatlantice LH**** si cand sa urc in avion pe tabela aparea "operat de AC***. Primeam mai multa mancare (si mai buna) si bautura pe segmentul MUC-TSR (operat de LH Regional, in mod ilar aparatul de zbor fiind un CRJ) decat pe YYZ-MUC sau YVR-DUS/FRA (AC, ditamai Airbusu).
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni