• Publicitate

Cum sa stopam Rusia

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Cum sa stopam Rusia

Mesajde geomaticianu » 11 Oct 2017, 07:07

crsv scrie:opinia mea de care se tot leaga sly , capsunaru si acuma si tu

Cei trei una este...Sfanta Treime
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 11 Oct 2017, 09:54

crsv scrie:daca citeai postarile mele mai din urma vedeai ca nu sunt nici pro rusia nici sua , doar aleg raul cel mai mic in opinia mea de care se tot leaga sly , capsunaru si acuma si tu

Primul tau post incepe asa:
crsv scrie:poate ca nu a fost cea mai buna solutie ( trebuie sa tii cont de faptul ca la momentul acela nu prea stiau de consecintele pe termen lung al folosirii armelor nucleare ) dar cum ar fi fost ca germania , japonia , italia sa fi castigat razboiul ?
ce ar fi urmat dupa si unde am fi acum?
esti antiamerican ...

Iar urmatoarele continua la fel..Eu inteleg ca esti anti rus, da mi se pare clar pro american basca, ai justificat toate actiunile SUA cu exact toate argumentele aduse de MSM in timp ce ai demonizat Rusia fara sa accepti nimic din chestile indoielnice sau duplicitare facute de americani.

o opinie e reala pt cel care o emite , asta nu inseamna ca e si adevarata cat timp nu se sprijina pe ceva -din pacate sursele de informare mai mult dezinformeaza iar rusia este o artista a manipularii

La fel si americanii, din nou nu vad decat partea cu rusii, nu si cea cu americanii, si cant ti-am zis sa faci o medie intre rusi si americani tu ai zis ca trebuie sa faci o medie intre americani... halal obiectivitate

crsv scrie: mai atitudine fascista cu steaguri comuniste ca sly si capsunaru e greu sa gasesti pe aici
nu inteleg comentariile tale de mai sus si cum se leaga cu cnn , faci afirmatii , pui etichete fara sa arati care sunt aberatiile nu e asta stilul kremlinului sau bucurestiului de acum 30+ani ?

La capitolul etichete, eu zic sa te uiti intii la tine care jignesti oamenii, vezi cuvinte cheie gen atitudine fascista, zdreanta, comunisti, greatza etc.
Una peste alta din ce vad eu multi, inclusiv tu au o atitudine centrata doar din perspectiva persoanei lor si e de genul "cine nu zice exact ca noi e impotriva noastra". Si urmeaza etichete gen comunist, bolshevic etc. Ti-as recomanda sa-ti tii tu gura inainte sa ai tupeul sa acuzi pe altii.

Iti mai spun si iti mai repet parerea mea, care o am de la Neil Ferguson ( alt profesor de istorie american care e propagandist rus :lol: ) si anume ca rusii au fost un lucru foarte bun dar pentru oamenii si tarile din Vest. Tipul a explicat foarte bine cum frica de comunism in vest a dus la o groaza de libertati si imbunatatiri ale nivelului de trai pt clasa medie din vest. Din nou parerea mea e ca fara rusi probabil societatea vestica actuala ar arata mult mai asemanator cu america de sud, adica o clasa superioara si mahalale ( slums ). Din pacate disparitia comunismului ca amenitare in 89 nu e de bine pt cei de aici.
Daca nu ma inseala memoria ideile astea sint din The Great Degeneration desi e posibil sa ma insel ca am citit mai multe din cartile lui.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde Thrac92 » 11 Oct 2017, 10:18

Era mai bine daca rusii erau o civilizatie moderata cum sunt nordicii (Suedia, Finlanda, Danemarca, Norvegia) si americlocii luau ceva bun de la ei.
Asa US au avut o speritoare in Rusia cu care sa tina masele in sah, uitati cat de mare e bau, bau si nu au facut nimic bun pentru populatie.
Cu bau, bau au facut mare busssines: armamanet.

Rusia e un stat mafiot condus de un clan (KGB): vezi relatia putinel - Berlusconi si altele. Imperiu putred.
US e un stat mafiot condus de corporatii (totul e pentru bani si business - restul nu conteaza).
UE e la mijloc, probabil ca in momentul de fata este cea mai mare democratie. E greu sa impaci si sa tii gramada atatea etnii.

In long term mujicul sovietic pierde, banul conduce si decide tot. Totul se poate cumpara.
Mujciul sovietic sau mamelucul din middle est, nu sunt creaturi complexe si sofisticate cum e red neckul American sau West European.
Daca va uitati la conflictul din Siria atenti o sa vedeti cu amerlocul f u t e la foc marunt pe putinel.
US nu joaca la 2 fete ci la nenumarate, si creatura de la kremlin nu e in stare sa faca fata la atatea capete.

In jocul asata complicat noi ROMANII trebuie sa fim mai intelepti decat serpii si sa invatam.

Cititi cat mai multe surse de informatie si reflectati.
Nimic nu este absolut ci relativ si trecator.

Sananate si intelepciune va doresc.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde crsv » 11 Oct 2017, 12:02

eu asta am spus cu multe pagini in urma si asta cred
radem , glumim dar de fapt toate sistemele de guvernare se bazeaza pe exploatarea majoritatii de catre o minoritate inca de cand au aparut notiunile de munca si bani
la ora actuala mai degraba as avea incredere intr-un computer ca si "conducator " cu conditia sa nu fie programat de un uman lool
mai mult sau mai putin poleita exploatarea majoritatii va continua la nesfarsit
iar rusia la ora actuala e mult mai periculoasa decat au unii de pe aici impresia , unii sunt de parere ca tinand cond de zona pe care o acopera (mult mai mica ca cea a sua ) de noile tehnici si strategii s-ar apropia periculos de mult de primul loc
simplistic vobind , degeaba unii au de 3 ori mai mult armament si trupe daca acopera o suprafata de 7 ori mai mare sa zicem
crsv
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde capsunar » 11 Oct 2017, 14:35

crsv scrie: iar rusia la ora actuala e mult mai periculoasa decat au unii de pe aici impresia , unii sunt de parere ca tinand cond de zona pe care o acopera (mult mai mica ca cea a sua ) de noile tehnici si strategii s-ar apropia periculos de mult de primul loc

Asta e tare de tot, e mai periculoasa decat cred unii.Faci o afrmatie care o sa fie adevarata in anumite cazuri si ca la Teve e fara sa spui absolut nimic.
E ca si cum ai spune cateodata e mai cald la To decat cred unii. :lol: :lol: :lol:

Cand spui periculos la ce te referi?
Daca ne gandim la alipit regiuni, ( legal, ilegal e irelevant ) ce conteaza in principal e experienta celor de pe teritoriile alipite, ex Germania de Est, Crimeea. In ambele cazuri experienta localnicilor e pozitiva pt ca noua stapanire nu le-a confiscat nimic, doar ceva schimbari cum se duc taxele. In cazul Hong Hong nici acolo nu s-a schimbat nimic da perceptia e ca o sa se schimbe ( propaganda UK - SUA ). Una peste alta lucrurile merg bine pt HK pt ca din cauza fricii nici nu o sa schimbe nimic. ( modelul capitalist de cucerire )
Lucrurile sant complet pe dos in cazul evreilor care au invadat Gaza. Perceptia localnicilor e nasoala pt ca evreii au confiscat proprietatile si le-au revandut la ai lor. ( modelul feudal ) In cazul cand mi-as vedea proprietatea amenitata mi-as muta fundul sa lupt impotriva invadatorilor. Deci din pct asta de vedere as zice ca in momentul asta de departe cei mai periculosi sant evreii.

Daca te referi la ideologie, rusia sovietica era un pericol pt clasa conducatoare, clasa medie superioara si chiar si pt mine ca nu mi-ar place sa am o singura proprietate si sa nu pot sa scot bani din investitii. Rusia actuala e cam aceeasi Marie cu alta palarie, nu mi se pare nimic periculos, sistemul american loby ( spaga) care genereaza legi mi se pare la fel de periculos, vezi cazul medicamentelor scumpite de 500 ori.

Din punct de vedere religios, daca tara ocupanta vine cu pretentii de schimbat religia iar as avea probleme, vezi ce s-a intamplat in America latina dar acum cel mai mare pericol vine de la arabi. Cum ocupatia se poate face cu trupe dar si cu civili ( vezi ce se intampla in Eu ) as zice arabii sant cei mai periculosi

Daca te referi la influenta economica, ar fi bine sa te uiti la China. In momentul cand USD o sa piarda din relevanta ca moneda de referinta lucrurile se strica brusc si rau in USA. In USA 100 dolari costa 6c sa-i fabrici iar in restul tarilor costa ceva mai mult de 100. Daca yuanul devine mondea 3 de referinta o sa fie un push imens pt China. Rusia e spectator complet la treaba asta.

Daca te referi la amestecul in afacerile altor tari, sant din nou bara in bara, doar ca SUA se amesteca in mult mai multe tari prin tarife, sanctiuni, schimbari de guverne etc, basca are si mai mult succes, a faramitat URSS-ul si Iugoslavia in timp ce rusii se chinuie prin Siria. Din pct asta de vedere SUA e cea mai periculoasa. Vorbind de faramitari, desigur Ru poate ar avea ceva interes ca Texas, California, Qc, Catalonia sa se separe da nu prea vad cum ar profita din asta ca bucatile alea nu o sa fie niciodata pro Ru. :lol:
Ucraina rupta in 2 sau mai multe e clar ca le convine, la fel si Ro separata de Moldova. Din pct asta de vedere, al celor din Ro, Rusia e un pericol, probabil cel mai mare desi nu prea vad ce ar putea sa faca. Dimpotriva, cand Ro era catre rusi SUA vroia sa separe Transilvania.

Daca te referi la evaporarea atomica planetei aici SUA e cel mai mare pericol sant singurii care au in doctrina atomic first strike. Daca evaporarea e din gresala atunic Rusia cred ca cel mai mare pericol.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde geomaticianu » 11 Oct 2017, 14:59

capsunar scrie:
crsv scrie: iar rusia la ora actuala e mult mai periculoasa decat au unii de pe aici impresia , unii sunt de parere ca tinand cond de zona pe care o acopera (mult mai mica ca cea a sua ) de noile tehnici si strategii s-ar apropia periculos de mult de primul loc

Asta e tare de tot, e mai periculoasa decat cred unii.Faci o afrmatie care o sa fie adevarata in anumite cazuri si ca la Teve e fara sa spui absolut nimic.
E ca si cum ai spune cateodata e mai cald la To decat cred unii. :lol: :lol: :lol:

Cand spui periculos la ce te referi?
Daca ne gandim la alipit regiuni, ( legal, ilegal e irelevant ) ce conteaza in principal e experienta celor de pe teritoriile alipite, ex Germania de Est, Crimeea. In ambele cazuri experienta localnicilor e pozitiva pt ca noua stapanire nu le-a confiscat nimic, doar ceva schimbari cum se duc taxele. In cazul Hong Hong nici acolo nu s-a schimbat nimic da perceptia e ca o sa se schimbe ( propaganda UK - SUA ). Una peste alta lucrurile merg bine pt HK pt ca din cauza fricii nici nu o sa schimbe nimic. ( modelul capitalist de cucerire )
Lucrurile sant complet pe dos in cazul evreilor care au invadat Gaza. Perceptia localnicilor e nasoala pt ca evreii au confiscat proprietatile si le-au revandut la ai lor. ( modelul feudal ) In cazul cand mi-as vedea proprietatea amenitata mi-as muta fundul sa lupt impotriva invadatorilor. Deci din pct asta de vedere as zice ca in momentul asta de departe cei mai periculosi sant evreii.

Daca te referi la ideologie, rusia sovietica era un pericol pt clasa conducatoare, clasa medie superioara si chiar si pt mine ca nu mi-ar place sa am o singura proprietate si sa nu pot sa scot bani din investitii. Rusia actuala e cam aceeasi Marie cu alta palarie, nu mi se pare nimic periculos, sistemul american loby ( spaga) care genereaza legi mi se pare la fel de periculos, vezi cazul medicamentelor scumpite de 500 ori.

Din punct de vedere religios, daca tara ocupanta vine cu pretentii de schimbat religia iar as avea probleme, vezi ce s-a intamplat in America latina dar acum cel mai mare pericol vine de la arabi. Cum ocupatia se poate face cu trupe dar si cu civili ( vezi ce se intampla in Eu ) as zice arabii sant cei mai periculosi

Daca te referi la influenta economica, ar fi bine sa te uiti la China. In momentul cand USD o sa piarda din relevanta ca moneda de referinta lucrurile se strica brusc si rau in USA. In USA 100 dolari costa 6c sa-i fabrici iar in restul tarilor costa ceva mai mult de 100. Daca yuanul devine mondea 3 de referinta o sa fie un push imens pt China. Rusia e spectator complet la treaba asta.

Daca te referi la amestecul in afacerile altor tari, sant din nou bara in bara, doar ca SUA se amesteca in mult mai multe tari prin tarife, sanctiuni, schimbari de guverne etc, basca are si mai mult succes, a faramitat URSS-ul si Iugoslavia in timp ce rusii se chinuie prin Siria. Din pct asta de vedere SUA e cea mai periculoasa. Vorbind de faramitari, desigur Ru poate ar avea ceva interes ca Texas, California, Qc, Catalonia sa se separe da nu prea vad cum ar profita din asta ca bucatile alea nu o sa fie niciodata pro Ru. :lol:
Ucraina rupta in 2 sau mai multe e clar ca le convine, la fel si Ro separata de Moldova. Din pct asta de vedere, al celor din Ro, Rusia e un pericol, probabil cel mai mare desi nu prea vad ce ar putea sa faca. Dimpotriva, cand Ro era catre rusi SUA vroia sa separe Transilvania.

Daca te referi la evaporarea atomica planetei aici SUA e cel mai mare pericol sant singurii care au in doctrina atomic first strike. Daca evaporarea e din gresala atunic Rusia cred ca cel mai mare pericol.

Aceeasi rima si versuri cantate la Kremlin.

Tovarase capsunaru,tu care esti o persoana morala,de ce stai aici cu imperialistii,si nu emigrezi in bastionul libertatii...CCCP ?!
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni