• Publicitate

Cum sa stopam Rusia

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Cum sa stopam Rusia

Mesajde Gator » 11 Oct 2017, 15:04

capsunar scrie:.......Daca ne gandim la alipit regiuni, ( legal, ilegal e irelevant ) ce conteaza in principal e experienta celor de pe teritoriile alipite, ex Germania de Est, Crimeea. In ambele cazuri experienta localnicilor e pozitiva pt ca noua stapanire nu le-a confiscat nimic, doar ceva schimbari cum se duc taxele. In cazul Hong Hong nici acolo nu s-a schimbat nimic da perceptia e ca o sa se schimbe ( propaganda UK - SUA ). Una peste alta lucrurile merg bine pt HK pt ca din cauza fricii nici nu o sa schimbe nimic. ( modelul capitalist de cucerire )
Lucrurile sant complet pe dos in cazul evreilor care au invadat Gaza. Perceptia localnicilor e nasoala pt ca evreii au confiscat proprietatile si le-au revandut la ai lor. ( modelul feudal ) In cazul cand mi-as vedea proprietatea amenitata mi-as muta fundul sa lupt impotriva invadatorilor. Deci din pct asta de vedere as zice ca in momentul asta de departe cei mai periculosi sant evreii.

Daca te referi la ideologie, rusia sovietica era un pericol pt clasa conducatoare, clasa medie superioara si chiar si pt mine ca nu mi-ar place sa am o singura proprietate si sa nu pot sa scot bani din investitii. Rusia actuala e cam aceeasi Marie cu alta palarie, nu mi se pare nimic periculos, sistemul american loby ( spaga) care genereaza legi mi se pare la fel de periculos, vezi cazul medicamentelor scumpite de 500 ori.

Din punct de vedere religios, daca tara ocupanta vine cu pretentii de schimbat religia iar as avea probleme, vezi ce s-a intamplat in America latina dar acum cel mai mare pericol vine de la arabi. Cum ocupatia se poate face cu trupe dar si cu civili ( vezi ce se intampla in Eu ) as zice arabii sant cei mai periculosi

Daca te referi la influenta economica, ar fi bine sa te uiti la China. In momentul cand USD o sa piarda din relevanta ca moneda de referinta lucrurile se strica brusc si rau in USA. In USA 100 dolari costa 6c sa-i fabrici iar in restul tarilor costa ceva mai mult de 100. Daca yuanul devine mondea 3 de referinta o sa fie un push imens pt China. Rusia e spectator complet la treaba asta.

Daca te referi la amestecul in afacerile altor tari, sant din nou bara in bara, doar ca SUA se amesteca in mult mai multe tari prin tarife, sanctiuni, schimbari de guverne etc, basca are si mai mult succes, a faramitat URSS-ul si Iugoslavia in timp ce rusii se chinuie prin Siria. Din pct asta de vedere SUA e cea mai periculoasa. Vorbind de faramitari, desigur Ru poate ar avea ceva interes ca Texas, California, Qc, Catalonia sa se separe da nu prea vad cum ar profita din asta ca bucatile alea nu o sa fie niciodata pro Ru. :lol:
Ucraina rupta in 2 sau mai multe e clar ca le convine, la fel si Ro separata de Moldova. Din pct asta de vedere, al celor din Ro, Rusia e un pericol, probabil cel mai mare desi nu prea vad ce ar putea sa faca. Dimpotriva, cand Ro era catre rusi SUA vroia sa separe Transilvania.

Daca te referi la evaporarea atomica planetei aici SUA e cel mai mare pericol sant singurii care au in doctrina atomic first strike. Daca evaporarea e din gresala atunic Rusia cred ca cel mai mare pericol.

Valeu, mare ti-e gradina.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde crsv » 11 Oct 2017, 15:21

lenes , parca esti un copil mic - plange si ti se va da ... btw si tu faci afirmatii ...o groaza
http://nationalinterest.org/blog/the-bu ... tary-21383
http://carnegieendowment.org/2017/05/03 ... -pub-69853
"Russia is now the most powerful country on the planet. - https://www.globalresearch.ca/the-best- ... ia/5569538
http://thehill.com/policy/defense/32459 ... tary-power
si mai sunt
adauga faptul ca rusia are 20k tancuri vs almost 9k usa - tancurile sunt vehicule de asalt nu de aparare
si ceva mai multe nucleare https://www.armscontrol.org/factsheets/ ... whohaswhat
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde togo » 11 Oct 2017, 15:56

Mama mia e un talmes balmes deja ..
Mai bine fiecare scrie ce orientare politica are de ex. stanga ,dreapta ,centru ,monarhista,papalista ,rebelista,Clintonista sau Sorosista si e mai simplu
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde capsunar » 11 Oct 2017, 16:12

Gator scrie: Valeu, mare ti-e gradina.

Clar cu scrisul e greu... asa s-a ales prafu de scoala noastra.

crsv scrie:adauga faptul ca rusia are 20k tancuri vs almost 9k usa - tancurile sunt vehicule de asalt nu de aparare

Mare ti-e gradina ca sa citam un clasic.. Scrie pe vreu site din ala ca rusii pot sa-si teleporteze tancurile in Canada? :lol: Cred ca joci prea mult counterstrike unde tanku e din design bara in bara cu racketa. :lol:
Iraq a avut un zilion de tancuri si s=a ales prafu de ele. In ziua de azi conteaza nr de rachete de croaziera, avioane, drone si posibilitatea de a le deplasa la locul faptei ( portavioane, distrugatoare purtatoare de rachete, submarine ). Si China are cred cel nr de soldati. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Gator » 11 Oct 2017, 16:38

capsunar scrie:

De ce?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde crsv » 11 Oct 2017, 17:53

capsunar scrie:

crsv scrie:adauga faptul ca rusia are 20k tancuri vs almost 9k usa - tancurile sunt vehicule de asalt nu de aparare

Mare ti-e gradina ca sa citam un clasic.. Scrie pe vreu site din ala ca rusii pot sa-si teleporteze tancurile in Canada? :lol: Cred ca joci prea mult counterstrike unde tanku e din design bara in bara cu racketa. :lol:
Iraq a avut un zilion de tancuri si s=a ales prafu de ele. In ziua de azi conteaza nr de rachete de croaziera, avioane, drone si posibilitatea de a le deplasa la locul faptei ( portavioane, distrugatoare purtatoare de rachete, submarine ). Si China are cred cel nr de soldati. :lol:

ohhh tu ai capul plin de jocuri , asta explica multe :D
nu , urmatoarea infruntare va fi undeva in jurul rusiei/satelitilor ei de aceea tancurile nu vor avea nevoie de teleportare in plus noile t14 se anunta foarte performante
problema nr1 a rusiei nu sta in armament ci in aliante
eu te declar oficial fara sperante si te las sa visezi la jocurile tale
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni